Працює навіть під тиском ворожої РЕБ: в чому особливість інноваційного дрона "ЗУМ" [ Редагувати ]
Дрони. Вони стали одним із символів українського спротиву і технологічності сил оборони. Збори, курси з проєктування та керування і, зрештою, вибухові відео застосування літальних апаратів на лінії фронту. Держава збільшує темпи виробництва дронів. Удесятеро за рік - звітують у Міністерстві цифрової трансформації. На озброєні ЗСУ з'явилися перші українські аналоги найпоширенішого на фронті китайського дрона "Мавік". Михайло Манилюк бачив нових крилатих розвідників.
Задача - злітать на озеро в семи кілометрах звідси, повисіть і повернутись назад.
Павло з командою сьогодні випробовують "ЗУМ" - розвідувальний безпілотник. Незабаром він стане очима для наших захисників на фронті. Цей апарат здатен перебувати у повітрі сорок хвилин, долає відстань у п'ятнадцять кілометрів.
Павло Косолапкін, технічний директор компанії-розробника:
Попередня версія дрона - це був дрон-бомбер, який ми зараз серійно виробляємо. Власне на базі цього дрона ми зробили розвідник. Зв'язок такий самий, але камера більша, камера з кращим зумом.
Розробники кажуть: дрон виконує розвідку навіть під тиском ворожої радіоелектронної боротьби. І може зависати в повітрі на одному місці без GPS-навігації!
Антон Єременко, представник компанії-розробника:
У дроні є функція візуальної деметрії. Або, якщо простішими словами, це функція, яка дозволяє пілоту відпустити керування і дрон зависне на своєму місці. Це дозволяє летіти по певній заданій траєкторії, малювати траєкторію свого польоту на карті або повертатися по траєкторії тій додому. Наш дрон набагато переважає "Мавік", бо він спеціально зроблений для того, щоб літати під дією сильної електромагнітної завади. По рівню керування, якщо пілот до того просто керував "Мавіком", то йому потрібно 15-20 хвилин освоїтись і він спокійно починає працювати з нашим виробом.
Зараз безпілотник "ЗУМ" на етапі кодифікації. Потому його масово вироблятимуть для потреб українських військових.
Наразі це в сотнях і десь навесну ми вийдемо на тисячі.
Українські інженери нарощують виробництво електронних "джмелів". Вони стануть альтернативою популярним китайським "Мавікам"! Щонайменше десять приватних компаній вже розробляють розвідувальні БПЛА.
Герман Сметанін, міністр з питань стратегічних галузей промисловості України:
Задача виробників - максимально нарощувати обсяги виробництва та залишати ті кошти, які виділяються на Сили безпеки оборони на закупівлю озброєнь для них всередині нашої держави. Один виробник вже пройшов кодифікацію. Міністерство оборони може його закупляти, а також постачати нашим Силам безпеки оборони.
"Шмавік" - саме цей безпілотник пройшов кодифікацію. Понад сотню таких залізних "пташок" уже допомагають нашим бійцям вистежувати ворога на нулі.
Олексій Колесник, директор компанії-розробника:
Дуже успішно. Військовослужбовці задоволені тим, як він працює. Це спеціалізований дрон-розвідник розроблений і виготовлений на замовлення Збройних сил. Він виконує завдання як розвідник і одночасно в ньому є функція для застосування його як маленького бомбера, хлопці застосовують.
Розробники переконані: розвідувальник оперативно-тактичного рівня за технічними характеристиками кращий за китайський "Мавік".
Олексій Колесник, директор компанії-розробника:
Він швидше літає. Він стійкіший до вітру, він має більший час польоту, більшу дистанцію польоту, він стійкий до пошкоджень. Він літає там, де не літає більш нічого. Жодний дрон не літає там, де літає "Шмавік". Завдяки розробленому нашою компанією радіозв'язку та відеозв'язку, який дозволяє отримувати інформацію тоді, коли йде повне придушення.
Таких дронів бракує в зоні бойових дій. І було б добре, якби їх якнайшвидше кодифікували й закупили для ЗСУ, кажуть військовики.
Володимир, військовослужбовець Збройних сил України:
У нас не вистачає, на жаль, розвідувальних дронів саме сегмента "Мавік" власного виробництва. Тому що закуповувати іноземні дрони все важче й важче, враховуючи обмеження, які вводять країни-виробники. Цей сегмент дуже потрібен нам і ці засоби чекають на фронті, деякі вже застосовують.
Вітчизняні розробники впевнені: в України є всі можливості для виробництва власних дронів, кращих за іноземні аналоги. У Мінстратегпромі обіцяють масштабувати виготовлення розвідувальних БПЛА, аби зменшити ціну на них та зробити їх доступнішими для української армії.