Технологічна революція: як Україна створює легендарні БпЛА [ Редагувати ]
Повітряні, наземні, надводні. Тисяча днів великої війни здійснила революцію в галузі створення безпілотників в Україні. Фактично з нуля постало виробництво десятків моделей, які вже стали легендарними.
Серед них розвідники "Шарк" та "Лелека", потужні малюки Sea Baby, що загнали Чорноморський флот росії у віддалені безпечні бухти. Надзвичайного розвитку набули й супутні технології, зокрема антидронової дії. Докладніше про технологічний прорив українських інженерів розкажемо далі.
Постійна гонитва за вдосконаленням. Так описують свою роботу виробники дронів та інших інноваційних оборонних технологій, які буквально з нуля постали в Україні за тисячу днів повномасштабного російського вторгнення. Засновник компанії "Анвейв" розповідає: для його стартапу поштовхом став торішній український контрнаступ.
Юрій Шельмук, засновник компанії UNWAVE:
Будь-яка контрнаступальна дія з нашого боку у нас зупинялася. Зупинялася не через вдалі тактико-стратегічні дії нашого противника, а саме через те, що дешевими, насиченими їхньою армією засобами, такими як ФПВ-дрони, зупинялися всі наші ударні кулаки. І тут прийшло розуміння, що з'явився новий геймченджер.
В індустрію підприємець прийшов з цивільної інженерії. Каже, коли торік почав виробляти антидронні глушилки, ніхто про них і не чув. Зараз же продукує 2,5 тисячі на місяць і на замовлення черга в шість тижнів! Його компанія вже налагодила власне виробництво складників. Хоч імпортні й дешевші. Втім, інженерам легше адаптувати деталі та й немає залежності від логістики.
Юрій Шельмук, засновник компанії UNWAVE:
Сьогоднішня наша задача полягала у тому, щоб відмовитися від використання закордонних компонентів для виробництва антен. І було ухвалено рішення створити свій підрозділ, який буде безпосередньо тут займатися і розробкою, і виробництвом антен. На сьогодні ми вже повністю відійшли від китайських складників.
Дрони в Україні виготовляють і великі компанії, де задіяні непрості виробничі ланцюжки, і що називається сімейні артілі з доступних деталей.
Серед таких - родина переселенців зі Слов'янська - батьки з 14-річним сином та 10-річною донькою в домашній майстерні збирають наземні безпілотні евакуатори.
Єлисей, виробник дронів:
Електроноші. Я думаю, що вже працюють близько 60 штук на фронті, і термітів близько 10.
Таких прикладів безліч. На сьогодні в Україні існує понад 500 компаній, які розробляють і виготовляють інноваційні оборонні технології. І фахівці кажуть: потреба Сил оборони у найрізноманітніших безпілотних системах тільки більшає. Загалом від початку війни ринок виріс більш ніж удесятеро.
Богдан Долінце, авіаційний експерт, директор Інституту менеджменту та стратегій:
На 2022 рік загалом всі українські виробники поставили більше трьохсот тисяч безпілотників різних типів для різних сил і частин Сил оборони. А вже за результатами 2024 року загальна кількість поставлених безпілотних систем оцінкою близько 4 мільйонів. Українські виробники різних видів зброї, зокрема безпілотних систем, можуть виготовляти зброю на близько 30 мільярдів доларів, але держава на сьогодні здатна викуповувати обсяги лише близько 10 мільярдів доларів.
В уряді кажуть, як можуть заохочують виробництво - це і безмитне ввезення деталей, і держфінансування, і держзамовлення. А також шалений попит та перспективи посприяли бурхливому розвиткові галузі.
Михайло Федоров, віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, міністр цифрової трансформації України:
Зростає ніша дальніх дронів-камікадзе. Які з ренджем 300, і 500, і 700, і тисяча кілометрів. І два роки тому цієї ніші взагалі як жанру не існувало. Було кілька компаній, які там виробляли кілька або десяток дронів. Сьогодні ми можемо закуповувати в тисячах ці дрони.
В асоціації, що об'єднує 40 виробників техновинок для ВПК кажуть: повномасштабне вторгнення потужно вплинуло на їхню діяльність. Та показало, за достатньої мотивації, підтримки та кон'юнктури - неможливе можливо.
Катерина Михалко, директор асоціації TECH FORCE IN UA:
Я можу сказати, що вони, напевно, від самих себе не очікували, що вони зможуть і під обстрілами працювати, і під загрозами ракетних ударів. І в принципі бути настільки стійкими й готовими до будь-яких викликів безпекових, перш за все стосовно себе, і до ефективного забезпечення лінії фронту під час активних бойових дій.
Окрім внутрішнього попиту, великий інтерес до українських розробок проявляють й іноземці. На міжнародних виставках авіаційних та оборонних технологій наші компанії у топі лідерів. Тож Україна має всі підстави розраховувати, що інноваційні оборонні компанії створять нову основу для її зруйнованої війною економіки.