Військові, які пішли у СЗЧ, повинні повернутися до 1 січня: як правильно діяти [ Редагувати ]
До українського війська повертаються ті, хто свого часу не витримав викликів війни та самовільно покинув частину. Продовжити службу вирішили вже близько 6 тисяч бійців. Нагадаю, наприкінці листопада Президент підписав закон, за яким бійців, що пішли в СЗЧ уперше, але протягом грудня повернуться на фронт, де-факто амністують та збережуть усі виплати й гарантії. Сьогодні ми розкажемо історію Степана - воїна, який наважився на самовільне залишення частини, щоби врятувати шлюб. Та коли усвідомив наслідки - повернувся на фронт. Чому таким, як Степан, слід зробити це до Нового Року - розкажемо в наступному матеріалі.
Степан, 32 роки. На посаді зараз солдат-гранатометник.
Степан - військовослужбовець Державної прикордонної служби. Чоловік мобілізувався у серпні 22-го. До того жодного стосунку до війська не мав. За фахом - будівельник.
Степан, військовослужбовець:
Завезли нас на полігон. Там було навчання. Прийняв присягу і там перебували десь близько 4-5 місяців. І в грудні, не пам’ятаю якого, 18 чи 17, вже поїхали на схід. Спочатку виконували завдання у місті Соледар. Був наступ на Соледар, то ми тримали позиції. Як вийшли з Соледара - нас завезли в Бахмут.
У Бахмуті Степан воював майже два місяці. Тоді, згадує боєць, якраз росіяни посилили штурми на місто. Далі була ротація та служба на білоруському кордоні - на Рівненщині, звідки й сам родом. У цей же період пройшов навчання у Великій Британії.
Степан, військовослужбовець:
Служив до моменту до лютого 24-го. Тоді, мабуть, 29-го чи 28-го, не пам’ятаю, пішов у планову відпуску на 15 діб. У відпустці попав на госпіталь. Запалення було.
З госпіталя чоловік на службу вже не повернувся.
- Вдома були сімейні проблеми: за дітьми треба було доглядати. Так ішло трошки з жінкою до розлучення, так з того часу я вже не повернувся. Повністю не усвідомлював, бо не знав, як в цій ситуації правильно зробити, бо і назад хотілося, але сім’я тоже, діти. - А Ви хотіли зберегти сім'ю? - Да. - Зараз Вам вдалося зберегти сім’ю? - Зараз, да.
Зі Степаном наша знімальна група спілкується в третьому слідчому відділі теруправління ДБР в Рівному. Зараз він підозрюваний у кримінальному провадженні за самовільне залишення частини. І переконує: одразу навіть не зрозумів, що вчиняє злочин. А коли усвідомив, що за таке загрожує тюрма, сам прийшов до правоохоронців.
Степан, військовослужбовець:
- Двоє дітей, навіть сісти, я ж дітям звідти ж нічого не допоможу. Я сам добровільно приїхав в ДБР, хочу уникнути кримінальної відповідальності і дальше продовжувати службу.
Степан виявив бажання служити у 9-му прикордонному загоні імені Січових Стрільців, який охороняє кордон з білоруссю на Київщині, Житомирщині та Рівненщині. А ще ці прикордонники також воюють і на сході.
Я готовий, якщо таке буде, їхати на передову.
Юрій Якобчук, начальник відділу морально-психологічного забезпечення 9-го прикордонного загону ім. Січових Стрільців:
Головне, що я побачив в його очах. Його рішення прийняте, рішення прийнято усвідомлено. Реально військовослужбовець, який має бойовий досвід, який вартий того, щоб його назад повернути і він готовий далі захищати нашу країну.
Повернутися на службу без покарання Степану, і таким як він, дозволив підписаний президентом України закон. Тих, хто добровільно повертається у стрій, вже чимало, кажуть у ДПСУ, для них є свої переваги.
Юрій Шахрайчук, помічник начальника забезпечення 9-го прикордонного загону ім. Січових Стрільців:
Якщо відповідно особа прибуває після СЗЧ у військову частину, в неї подовжується служба. Людина стає на всі види забезпечення, включаючи грошове, продовольче і тому подібне. Повертаються до військовослужбовця всі соціальні гарантії. Державна прикордонна служба і 9 прикордонний загін націлені на те, щоб дані військовослужбовці поверталися.
Юрій Якобчук, начальник відділу морально-психологічного забезпечення 9-го прикордонного загону ім. Січових Стрільців:
Ми активно почали працювати в напрямку, який зосереджується на роботі з сім’ями шляхом виїзду до місць проживання цих хлопців. Спілкування з їхніми мамами, дружинами. В тому числі й з дітьми. І на сьогодні ми бачимо, що це дає позитивний результат. Потихеньку, фактично кожен день по одному військовослужбовцю повертається, приходять до нас до прикордонного загону.
Якщо ж людина з якихось причин не хоче продовжувати службу у своїй частині - є альтернативні варіанти.
Олександр Гринчук, начальник управління Військової служби правопорядку:
Вже міністром оборони затверджено перелік, це 17 військових частин, він навіть в доступі є - наказ 793-НМ Міністерства оборони. До яких добровільно направляються військовослужбовці, які залишили частини.
У ВСП зазначають: вже є успіхи.
Олександр Гринчук, начальник управління Військової служби правопорядку:
Закон, без сумніву, має покращити нашу обороноздатність. Можу озвучити: протягом оцього місяця до лав ЗСУ повернулися приблизно шість тисяч військовослужбовців. Можу навіть за 72 години сказати, як закон передбачає. Вже близько трьох тисяч за 72 години стали до строю.
В Держбюро Розслідувань наголошують: в разі повернення на службу, такі військовослужбовці повністю поновлюються у виплатах й утриманні.
Тетяна Сапьян, речниця ДБР:
Командир військової частини зобов'язаний поновити військовослужбовця, всі його права. Тобто матеріальне забезпечення, грошове забезпечення. А також повідомити в ДБР та ВСП, що військовослужбовець повернувся. І починається процес закриття цього кримінального провадження.
Але юридично ситуація зміниться в перший день двадцять п'ятого року, наголошують правоохоронці. Потому повернутися у військову частину можна буде лише через суд і вже з "важкою" статтею. В умовах воєнного стану за СЗЧ та дезертирство можуть присудити до десяти років в'язниці.