Майбутнє МКС під питанням: як це вплине на Україну [ Редагувати ]
79 країн світу висловили непохитну підтримку Міжнародному кримінальному суду. Санкції, запроваджені адміністрацією США, засудили, зокрема, Велика Британія, Німеччина та Франція.
Яких держав немає серед підписантів спільної заяви та як обмеження можуть вплинути на роботу МКС, зокрема і щодо притягнення до відповідальності російських злочинців - розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Відкритий лист на підтримку Міжнародного кримінального суду підписали 79 країн. Це не всі учасниці Римського статуту - юрисдикцію МКС визнають у 125 державах світу. Серед підписантів - Велика Британія, Німеччина та Франція. Натомість у переліку немає Австралії, Угорщини, Чехії та Італії. Це країни, які в минулому або мали непорозуміння з МКС, або не хочуть суперечити американському президентові Трампу. У заяві на підтримку суду йдеться про те, що санкції США підвищують ризик безкарності за найтяжчі злочини та загрожують підірвати міжнародне верховенство права.
Равіна Шамдасані, прессекретарка Управління Верховного комісара ООН з прав людини:
Ми повністю підтримуємо незалежну роботу Міжнародного кримінального суду. Бо вона має фундаментальне значення для забезпечення правосуддя за найсерйозніші злочини, незалежно від того, чи вони скоєні в М’янмі, Судані, на окупованій палестинській території, в Україні чи деінде. Верховенство права - важливе для нашого колективного миру. Прагнення підзвітності робить світ безпечнішим для всіх.
США запровадили фінансові та візові обмеження проти співробітників МКС та їхніх родин. Вони стосуються тих працівників, хто причетний до видачі ордера на арешт прем’єра Ізраїля Беньяміна Нетаньягу. Його звинувачують у воєнних злочинах щодо палестинців у секторі Гази. Серед підсанкційних осіб і прокурор Карім Хан, який видав ордер на арешт російського диктатора за незаконну депортацію українських дітей. Це ускладнить роботу Хана над розслідуваннями. Адже він регулярно їздив із Гааги в Нью-Йорк для звіту про роботу МКС перед Радою безпеки ООН. Самі США не є членом Міжнародного кримінального суду і відкидають його юрисдикцію щодо американців та їхніх союзників. І під час першого терміну на посаді президента Трамп уже накладав санкції на посадових осіб МКС, які розслідували можливі воєнні злочини американських військ в Афганістані. Байден їх скасував.
Рід Броуді, прокурор, юрист із прав людини:
Я вважаю, що МКС доведеться причаїтися і перечекати. Бо він, вочевидь, зіткнеться з перешкодами в роботі. Також європейським та іншим країнам потрібно ухвалити антисанкційне законодавство, яке захищає держави від заборон США. Головне, щоб не змирилися з тим, що це кінець МКС, бо це буде посмертний подзвін по верховенству права.
У самому МКС кажуть: попри американські санкції, продовжать працювати. Обмеження вважають перешкодою незалежній та неупередженій роботі. Тим часом у МЗС України запевнили, що не припиняють співпрацю з Міжнародним кримінальним судом. І переконані: він і надалі притягуватиме до відповідальності російських злочинців.