Волонтери "Схід SOS" створили геріатричний центр на Тернопільщині [ Редагувати ]
В Україні критично бракує місць для поселення евакуйованих літніх та маломобільних людей. Про це заявляють волонтери організації "Схід SOS". З перших днів війни вони вивозять цивільних із прифронтових територій.
У черзі на житло вже майже дві сотні стареньких і людей з інвалідністю. Усі вони досі очікують на евакуацію з гарячих точок. Аби було куди їх розселяти - волонтери самі облаштовують спеціалізовані заклади. Один із найбільших, на 80 місць, незабаром відкриють на Тернопільщині.
Віталій пересувається лише з ходунками, має порушення мовлення і не бачить на ліве око. Усе це - наслідки інсульту, який стався два роки тому. Селище Святогорівка, що на Покровщині, де він жив раніше, без упину обстрілювали російські війська. В середині лютого волонтери "Схід SOS" забрали чоловіка в центр тимчасового розміщення в Дніпрі.
Віталій Лазарцев, переселенець зі Святогорівки:
Там у нас бахкає, аж вікна тряслися, дуже-дуже, хата так дрижала.
Серед евакуйованих тут і Олександр, у нього проблеми з ногами. Удома в Покровську не було газу, світла й води. А нещодавно росіяни розбомбили й сам будинок.
Олександр Бондарь, переселенець з Покровська:
Інтернету не було, і не було можливості викликати евакуацію. Зв’язку немає. Сусіди виїхали в чуже місто і звідти подзвонили, і на наступний день працівники поліції мене забрали, бо я залишився в будинку, коли вибух був.
Центр в Дніпрі розрахований на півтори сотні людей. Нині він є транзитним пунктом під час евакуації. Але замість кількох тижнів чимало мешкають тут місяцями. Бо спеціалізованих закладів, куди б можна було розселити таких людей, наразі гостро бракує.
Євген Голованевський, керівник напрямку відбудови в БФ "Схід SOS":
Лише наша організація евакуювала понад 80 тисяч осіб із прифронтових зон, із яких приблизно десять відсотків - це люди маломобільні. І більшість цих людей не мають можливості там самостійно себе доглядати.
А нові запити на евакуацію від літніх, хворих та людей з інвалідністю надходять до волонтерів щодня.
Євген Голованевський, керівник напрямку відбудови в БФ "Схід SOS":
Зараз в прифронті розміщення очікують в нашій черзі на евакуацію близько 160 людей, це люди, які зараз знаходяться в небезпечній зоні, і у нас є повністю заповнений центр в Дніпрі. Тобто щойно ми перевозимо людей із Дніпра сюди, звільняються місця і ми можемо продовжувати евакуацію людей, які не мають родин.
Прийняти одразу вісімдесят переселенців з особливими потребами із Дніпра готується Тернопільщина. У селі Колиндяни волонтери "Схід SOS" облаштували під геріатричний центр стару двоповерхову лікарню, приміщення пустувало п'ятнадцять років.
Світлана Агаджанян, представниця БФ "Схід SOS":
Залишилося зовсім трішки: повісити гардини, розмітити полички в палатах, ось підказки, де має розміщуватися диванчик, де полички - ось дозбируються вже фінальні приготування для того, щоб приймати людей.
Волонтери, за підтримки міжнародних партнерів, уже три роки реалізовують масштабний проєкт "Відбудова". Знаходять у тилових областях занедбані будівлі й роблять там геріатричні центри для переселенців з особливими потребами.
Капітальний ремонт колишньої лікарні розпочали ще в грудні 23-го. Замінили інженерні мережі, встановили нову систему опалення, зробили каналізацію. Причепурили і всередині: закупили меблі й обладнання. Загальна вартість проєкту - тридцять мільйонів гривень.
Простір облаштований в такий спосіб, щоб люди відчували комфорт, щоб якоюсь мірою наблизити те відчуття дому, яке вони, на жаль, втратили.
У громаді вже є один геріатричний центр. Разом із місцевими там мешкає і тридцять переселенців. Для місцевого бюджету утримання ще одного такого закладу - неможливе. Але все ж не лишилися осторонь.
Роман Клапків, голова Колиндянської громади:
Ми вже десь знайшли спільну мову з обласним керівництвом, з районним, щоб на рівні держави була допомога. Мається на увазі як соціальний пакет - гроші, які йдуть за пацієнтом.
У центрі наразі доукомплектовують штат медсестер. Двадцять перших переселенців у закладі очікують вже в березні.
Роман Данильчак, директор територіального центру соціального обслуговування Колиндянської сільської ради:
Ми хочемо створити їм домашні умови проживання, щоб людина тут почувала себе як вдома, щоб ми надали їй ті послуги, які вона потребує: і харчування, і медичні, і консультування, а саме головне - дати їм житло як вдома.
Команда "Схід SOS" у цьому році працює ще над двома проєктами із відновлення в Полтавській та Львівській областях.