Система "Шлях" закрита: що чекає на волонтерів і допомогу для ЗСУ [ Редагувати ]
"Шлях" для волонтерів не доступний. В Україні більше не діє пропускна система для чоловіків, котрі везуть медичні чи гуманітарні вантажі. Таке рішення урядовці прийняли, мовляв, через недобросовісних водіїв, котрі під приводом ввезення вантажу тікали з країни.
Волонтери ж б’ють на сполох, така заборона стала великою перешкодою для закриття потреб на фронті. Адже тепер вони не можуть виїхати за необхідною допомогою для бійців. Отож, як зараз працює система "Шлях", які зміни вже відбулися у законодавстві, Ольга Лучек дізнавалася.
Відводжу зараз автомобіль, і зловив себе на думці, що це може бути останнє авто завезене мною з-за кордону, маючи можливість виїзду.
Цей позашляховик Володимир привіз із Румунії. Тут відремонтував, і ось авто, навантажене ущерть потрібними речами, вже їде до бійців добровольчого підрозділу "Сігнум". Вони тримають фронт на Донеччині.
Здолавши загалом понад тисячу кілометрів, Володимир повертається додому. Ми зустрічаємо його в Чернівцях, коли надворі вже споночіло. Зазвичай, трохи перепочивши з дороги, чоловік знову береться за пошуки. Адже автівки на фронті - це витратний матеріал. І за плечима у волонтера вже більше як сотня машин, переправлених з-за кордону на передову. Але цей позашляховик, каже Володимир, може стати останнім.
Володимир, волонтер:
Одне діло, коли ти можеш поїхати, знайти ресурс, поголодати в дорозі, тому що багато хто думає, що завезти автомобіль - це ти поїхав, забрав його і привіз, це складна насправді часто процедура, і найважче в цій ситуації, коли починають ставити палки в колеса, коли починають замість того, щоб спростити всі процеси, починають ускладнювати.
Волонтер має на увазі нові правила перетину кордону, що набрали чинності в Україні з 27 лютого.
Ігор Заруднєв, помічник начальника Чернівецького прикордонного загону:
Уряд вніс зміни в постанову кабінету міністрів №57, це зараз означає, що фактично виключена норма про те, що чоловіки-водії транспортних засобів, які займалися перевезенням гуманітарних вантажів, зараз вони вже не будуть користуватися системою "Шлях".
Система "Шлях" діяла в Україні з 17 березня 2022 року. Давала змогу швидко перетнути кордон водіям, які везуть медичну та гуманітарну допомогу, а також вантажі для армійських потреб.
Відтепер усі спрощені процедури скасовано. Виїхати за межі України волонтери можуть тільки на загальних підставах.
Андрій Демченко, речник Державної прикордонної служби України:
Ті громадяни, які як водії планують здійснити перевезення гуманітарних вантажів для потреб чи військових формувань, чи населення України, вони тепер можуть перетнути кордон тільки на загальних підставах, що мається на увазі, це ті громадяни, які відповідно до інших норм та умов перетину кордону підпадають під можливість пропуску, зокрема ті, які виключені з військового обліку, більшість тих, хто має відстрочку від призову на час мобілізації, зокрема в кого є там троє і більше дітей, в кого є дружина-військовослужбовець до прикладу й інші категорії, знову ж таки ті, які підпадають під можливість пропуску на загальних таких підставах.
Ольга Лучек, кореспондентка:
Міжнародний пункт пропуску "Порубне". Один із найпопулярніших у нашому регіоні. Саме до нього прямують більшість охочих потрапити в сусідню Румунії. Зокрема, і волонтери, які везли з-за кордону гуманітарну допомогу. Наша знімальна група неодноразово приїжджала сюди на знімання. І завжди тут бачили величезні черги з автомобілів. Погляньте, зараз у "Порубному" майже порожньо.
Система "Шлях", яку в умовах війни створили для спрощеного отримання важливих вантажів, вичерпалася - кажуть прикордонники. За майже 3 роки існування з корисного для волонтерів інструмента вона перетворилася на схему виїзду для "ухилянтів".
Ігор Заруднєв, помічник начальника Чернівецького прикордонного загону:
Нам відомі випадки, коли зловживали цими повноваженнями, і в тому числі за допомогою підрозділів Державної прикордонної служби, деякі установи, організації, які мали ліцензію, вони позбавлялися такої можливості.
За даними Міністерства соціальної політики, торік за допомогою системи "Шлях" в Україну доправлено менш як 5 відсотків від усього обсягу допомоги. Натомість кількість тих, хто намагається втекти через цю процедуру перетину держрубежів постійно зростає.
Володимир, волонтер:
Відповідальність несе той, хто не повернувся, тобто не ОВА, не люди, які приймали рішення, не фонд, який подавав, відповідальність несе тільки той, хто виїхав і не повернувся, і зрозуміло що люди, які виїхали, вони не думають про ту відповідальність. У них була єдина ціль - виїхати за кордон і все.
І тепер через таких псевдоволонтерів зупинився локомотив перевезень через кордон ліків, гуманітарки, вкрай необхідних вантажів для війська. Іван рихтує автівки для наших захисників. Каже: замовлення від бійців є завжди. Але як їх тепер виконувати ніхто не знає.
Іван, волонтер:
У нас є житель села Тарашани, який на фронті, і він звернувся, щоб купили йому автомобіль. Його друг в Англії взяв нісан, і ми зіштовхнулися, наш колишній клієнт-волонтер, який постійно до нас привозить ці машини, ми звернулися до нього, і він каже: система "Шлях" закрита, і допомогти перевезти я вам не зможу, і цей автомобіль стояв в Румунії й чекав двоє діб для того, щоб його перевезли на територію України. Перевезли, зрозуміло, за великі гроші.
Не змовкає телефон і у Володимира. Просто зараз захисники на фронті потребують машин для евакуації поранених. А чоловік виїхати за кордон, щоби оглянути підібрані авто, не може.
Володимир, волонтер:
Я зараз шукаю два пікапи на один з підрозділів, але от я фізично не можу поїхати, скажемо так подивитися, знайти, подивитися, в якому стані той автомобіль.
Волонтери сподіваються, що це лише тимчасові зміни. І в уряді обіцяють альтернативу.
У Мінсоцполітики та Міноборони заявляють, що вже працюють над створенням нового механізму перетину кордону для тих, хто перевозить важливі в умовах війни вантажі.
Зараз формують пул, аби за нової схеми не страждали справжні волонтери, а для псевдоактивістів шлях був закритий.