Знищили десятки ворожих дронів: як вогневики навчаються на симуляторах [ Редагувати ]
Цієї ночі сили протиповітряної оборони збили 73 ударні "Шахеди" та безпілотники інших типів! Про це повідомили в повітряних силах ЗСУ. До ліквідації задіяли мобільні вогневі групи у різних куточках країни. Ці підрозділи, за час повномасштабної війни, вже знищили десятки ворожих дронів. Свої навички бійці удосконалюють на симуляторах. Михайло Манилюк бачив, як вогневики опановують навчання.
російські дрони щодня атакують критичну та цивільну інфраструктуру України.
І вдень, і вночі ворожі "Шахеди" вистежують та знищують мобільні вогневі групи. Екіпажі озброєні зенітними гарматами малого калібру та кулеметами, які встановлені на пікапах.
Станіслав із перших днів повномасштабного вторгнення разом із командою полює на ворожі цілі у небі над Київщиною. Одного разу "Шахед" збили "Браунінгом".
Станіслав Муковоз, кулеметник мобільної вогневої групи:
На нашому озброєнні є також ось такий кулемет. Це прототип цього кулемета. В нас такі три мобільні вогневі групи на нашому підрозділі. Працюємо на такому кулеметі. На нашій групі тільки, на жаль, один, один "Шахед". Я вважаю, що це теж успіх. Один - це одна мобільна вогнева група, а їх багато.
На бойове чергування мобільна вогнева група Станіслава заступає через добу. Усе починається з сигналу від радіолокаційних військ. Вони першими знають, де летять ворожі цілі, і передають координати. Російські безпілотники бійці ППО бачать через тепловізор, частіше їх підсвічують потужними ліхтарями. Важко працювати вночі, ще важче в туман. Іноді повітряну бляшанку доводиться шукати акустично.
Станіслав Муковоз, кулеметник мобільної вогневої групи:
Прожектор і так у нас є ще тепловізори і планшети, де ми бачимо повітряну обстановку, коли наближається. Нам на планшет виводять інформацію, а ми бачимо. Де він іде, в якій області і на якій відстані від нашої мобільної вогневої групи, нас корегують, ну і плюс на пунктах управління також допомагають чергові по радіозв'язку. Або може бути, що його зовсім на радарах не видно і вони повідомляють, що хтось там якась група акустично почула.
Аби ефективніше протидіяти загрозам з неба - треба постійно тренуватися. Свої навички вояки удосконалюють на ось таких симуляторах.
- Ще один! - Да, попав, грамота вже навєрно буде моя. - Задоволені? - Ну, конєшно! Ну, тут ще хорошо, що патрони не кінчаються. Не треба собирати гільзи й потом їх віддавати.
Для чинних вогневих груп курс навчання - три дні. Для новачків трохи довше.
Сергій Шульга, заступник начальника управління підготовки повітряного командування "Центр":
Ми розрахували таким чином, що особовий склад, який ніколи не залучався до виконання завдань в складі мобільної вогневої групи, щодо здійснення протиповітряного прикриття - до п'яти діб програма підготовки. Це дозволяє людині опанувати порядок застосування даних зразків озброєння.
Опанувати зброю на симуляторі й справді можна швидко. Навіть у мене вийшло збити ворожий дрон. Щоправда, за допомогою графічних підказок.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Ну що, друзі, я збив тільки що "Шахед", ну, це правда не в реальності, а на тренажері, поки що. Але думаю, що це вже є результат.
Компанія, у якій працює Едуард, виготовляла мультимедійні комплекси для вишколу армійців ще до повномасштабної війни. Починали з тренажерів стрілецької зброї - дійшли аж до західних зразків.
Едуард Бразас, менеджер із навчання та впровадження тренінгових систем у компанії-виробникові симуляторів вогневої підготовки:
Якщо ми кажемо про ПЗРК, на сьогодні у нас реалізовано "Ігла", "Стінгер", "Перун" - найбільш розповсюджені системи. Якщо кажемо про ПТРК, то це зараз у нас є готовий "Джавелін" і ми рухаємося в той бік, дивимося, що буде затребувано військовими. Ми зрозуміли, що потрібно нашим військовим. Нам потрібне мобільне, швидке тренування, коли інструктор їде до підрозділу, а не підрозділ їде кудись в навчальний центр.
Вага тренажерів ідентична вазі справжньої зброї. І це неабиякий плюс, переконує Едуард.
Ми завжди робимо тренажери, які повністю відповідають по вагових характеристиках, по органах керування, по всьому іншому - справжнім. В цьому сенс. Боєць повинен отримувати м'язову пам'ять. Якщо ти йому даєш для тренування пусту трубу. Чи, наприклад, вила, то це не ефективно.
Звісно ж, навчальні стрільби зі справжньої зброї на полігоні дали б бійцям більше впевненості. Але боєприпасів не так уже й багато. Кожну кулю треба берегти.
Едуард Бразас, менеджер із навчання та впровадження тренінгових систем у компанії-виробникові симуляторів вогневої підготовки:
Особливо з іноземних гранатометів стріляти вам ніхто не дасть, вони досить коштовні і їх не так багато, щоб використовувати саме в навчальних цілях. Тренажерна підготовка - це є частина загальної підготовки. Тільки частина. Ніколи тренажер не замінить реальну зброю. Як би ми не намагались. Поки ви не зробите нормальний пуск, поки ви не постріляєте наживо, ви не опануєте зброю на 100%.
Сергій Шульга, заступник начальника управління підготовки повітряного командування "Центр":
Чому добрий цей тренажер - це тим, що в ньому можна змоделювати будь-яку ситуацію. Починаючи від найпростішої. В найпростіших умовах бойової обстановки. Це вдень, з підказками, що таке точка упередження. Також можна змоделювати найскладніші умови - це ніч, це дощ, сніг, це велика плотність удару різними засобами повітряного нападу. І дозволяє протренувати будь-які ситуації.
Щоразу, коли починається повітряний напад ворога, мобільні вогневі групи ППО мчать на позицію збивати російські крилаті ракети і безпілотники. Вони впевнені у собі. Адже знають, куди стріляти, щоби ворожа ціль не долетіла до місця призначення.