Чому санкції залишають росії сили воювати: висновки The Economist [ Редагувати ]

Якщо США послаблять або скасують санкції проти росії, а Європа збереже їх у силі, це не матиме суттєвого впливу на рф, вважають деякі геополітичні аналітики. Санкції стали другим за значущістю інструментом підтримки України після постачання зброї.
Про це повідомляє The Economist.
"Європа, яка, безумовно, виступить проти такого рішення, має значно потужніші важелі впливу: її санкції набагато жорсткіші за американські, і цей механізм слід активно використовувати", — зазначає видання.
Проте частина експертів вважає, що ключову роль для росії відіграє доступ до американських технологій, долара та міжнародних платіжних систем.
Але наш аналіз показує інше. Якщо Європа не змінить своєї позиції, можливості росії у сфері міжнародних розрахунків та залучення інвестицій залишатимуться вкрай обмеженими, — пише The Economist.
До повномасштабного вторгнення обсяг торгівлі між росією та США становив $35 млрд, а нині скоротився вдесятеро. Водночас торгівля між рф та ЄС у 2021 році сягала $305 млрд, але після введення санкцій зменшилася у шість разів.
Послаблення обмежень з боку США також не змінить ситуації у сфері експорту російських енергоресурсів. рф знайшла способи обходити санкції, зокрема використовуючи "тіньовий" флот та змішуючи санкційну нафту. Це дозволило їй постачати 3,5 млн барелів нафти на добу — більше, ніж у 2021 році.
Ще однією важливою сферою для росії є міжнародні платежі. Виключення її банків із глобальних фінансових систем, зокрема SWIFT, а також обмеження доступу до Visa та Mastercard ускладнили валютні операції. Це, зокрема, перешкоджає російським компаніям отримувати платежі з Китаю та Індії, основних покупців російської нафти, що сприяє послабленню рубля. Крім того, рф не має доступу до €274 млрд активів Центрального банку, які заблоковані на Заході.
Наприкінці каденції Джо Байдена США запровадили найбільший пакет санкцій, спрямований на підрив фінансових потоків Кремля, що використовуються для війни проти України. Водночас росія адаптувалася до обмежень, використовуючи "сірі" механізми постачання, зокрема змішування нафти та перевантаження її між суднами поза юрисдикцією санкцій.
Раніше запроваджені заходи, зокрема обмеження ціни на нафту на рівні $60 за барель, не завдали критичного удару по російській економіці.
Кремль створив власну систему транспортування, використовуючи застарілі танкери, що не залежать від західного страхування та фінансування, і зберіг експортні поставки до Китаю та Індії.