Кліщі атакують: як вберегтися та що робити при укусі [ Редагувати ]

З приходом тепла в Україні активізувалися кліщі, які здатні переносити понад 100 різних інфекцій, серед яких найнебезпечніші - бореліоз (хвороба Лайма) та кліщовий енцефаліт. Сезон активності кліщів триватиме до кінця осені, а пік заражень прогнозується на травень-червень і вересень-жовтень.
Чим небезпечна хвороба Лайма?
Хвороба Лайма часто починається зі специфічного почервоніння шкіри у вигляді червоних кіл на місці укусу, головного болю та загальної слабкості. При відсутності лікування інфекція може уразити нервову систему, серце і суглоби, призводячи до інвалідності.
Чим небезпечний кліщовий енцефаліт?
Небезпечним є й кліщовий енцефаліт — вірусна інфекція, яка вражає центральну нервову систему й може мати тяжкі наслідки для здоров'я або навіть закінчитися летально.
Як знизити ризик укусу кліща?
Фахівці МОЗ радять дотримуватися кількох простих правил:
-
уникати прогулянок у високій траві й кущах;
-
під час відпочинку на природі триматися центру стежок, а також не сидіти й не лежати на траві:
-
носити світлий, щільний одяг із довгими рукавами та заправляти штани в шкарпетки;
-
використовувати репеленти (засіб, що захищає від укусів комах і кліщів);
-
кожні дві години оглядати себе, дітей та домашніх тварин, а також після прогулянки повторіть огляд.
Цікаво, що кліщі не падають із дерев: вони зазвичай очікують жертву на висоті до одного метра на траві чи кущах.
Що робити, якщо кліщ присмоктався?
МОЗ категорично не рекомендує капати на кліща олію чи спирт. Оптимально звернутися до лікаря. Якщо такої можливості немає, кліща слід акуратно видалити пінцетом із тонкими загостреними кінцями або спеціальним інструментом, захопивши його якомога ближче до шкіри, без стиснення його тіла, лише хоботка, і повільно витягуючи вертикально без обертання. Якщо частини кліща залишилися в шкірі, видаліть їх за допомогою стерильної голки або пінцета.
Після видалення місце укусу потрібно обробити антисептиком (спирт, хлоргексидин тощо), а потім ретельно вимийте руки з милом.
Пам’ятайте, що після видалення кліща не потрібно здавати його на аналіз. Найкраще фокусуватися на моніторингу симптомів та своєчасно звертатися до лікаря.
Коли звертатися до лікаря?
Протягом трьох тижнів після укусу кліща спостерігайте за своїм станом. У разі появи симптомів: почервоніння у вигляді мішені, підвищення температури, болю в суглобах - необхідно негайно звернутися до лікаря.
Якщо на місці укусу з’явилася "мішень", почервоніння у вигляді кіл - це може бути ознакою хвороби Лайма.