На Закарпатті волонтери відновлюють старовинну фортецю [ Редагувати ]
На Закарпатті почнуть відновлювати Невицький замок - одну з найпопулярніших туристичних пам'яток. Але водночас - і найбільш аварійну. На її реставрацію дали 11 мільйонів гривень. Звідки взяли гроші на ремонт і чи допоможе це змінити ситуацію - з'ясовували наші кореспонденти.
Невицький замок вважають одним з найромантичніших місць Закарпаття. Він розташований на горі за 12 кілометрів від Ужгорода. З вершини відкриваються чудові краєвиди на долину річки Уж.
"- Замок має свою ауру, він дихає тим середньовіччям і чутливі люди це відчувають".
Його побудували в 13-му столітті, а після чергового руйнування в тисяча 644-му році - вже не відновлювали. Тепер на вході висить величезний плакат - "Замок в аварійному стані, перебувати тут небезпечно". Але це туристів - не лякає.
"- Ні, нас взагалі такі речі не зупиняють. Сиплеться потроху все, це помітно, ці основні наверху ці опори, ну от там от дах, ця вишка. Мені здається, що ці дерев'яні кріплення візьмуть і розваляться".
"- Проблемних дуже багато ділянок, там при вході стінка завалюється, стінки опорні там на захід теж в аварійному стані, обов'язково їх треба реставрувати для того, щоб укріпить замкову стіну. Прикрий випадок - от арка тут завалилася".
Від остаточної руйнації замок врятували завдяки зусиллям історика-ентузіаста Олександра Дзембаса. За час незалежності України, бюджетних грошей на збереження споруди не виділяли. Історик щоліта організовував волонтерські команди. Вони розчистили стіни, рів, зібрали обвалені камені.
"Тут 20 років працювали волонтери, працювали діти, працювали школярі і студенти і волонтери з усього світу приїжджали сюди і допомагали нам. Їх 5 тисяч чоловік було, багато було зроблено", - розповідає Олександр Дзембас, історик, дослідник Невицького замку.
В облдержадміністрації кажуть - довгі роки замок був без господаря, потім суд віддав його Каменицькій сільраді. І тільки торік його передали під крило обладміністрації. Тоді ж одразу подали заявку на конкурс реставрації в Мінрегіонбуд і перемогли. До кінця березня мають виділити більше 11 мільйонів гривень.
"Проектом передбачено реконструкцію двох веж, консервацію руїн і реставраційні роботи зі стінами, дерев'яними кріпленнями плюс встановлення системи освітлення, облаштування туристичної зони", - розповідає Ярослав Галас, директор Департаменту інформаційної політики Закарпатської ОДА.
Реставраційні роботи обіцяють розпочати вже влітку. Поки що грошей вистачить лише на консервацію руїн. Але Олександр Дзембас мріє, що колись знайдуться кошти й на повне відновлення.