Присяга, призначення Кабміну та технічний збій у роботі: як Верховна Рада 9-го скликання розпочала роботу [ Редагувати ]
Присягнули. Верховна Рада дев'ятого скликання урочисто відкрилася. Народні депутати - тепер уже з картками для голосування взялися вирішувати майбутнє країни. Порядок денний першого робочого дня такий насичений, що працювати збираються мало не до ранку. Із яким настроєм та очікуваннями обранці прийшли до зали - усі подробиці далі.
Пів тисячі акретидованих ЗМІ, дипломати, почесні гості та новообрані народні депутати. Будівля парламенту від самого ранку розривається від кількості людей. Під куполом - склад кабміну та п'ять президентів України. О 10.00 ранку розпочинається урочисте засідання. Поки що керує попередній спікер - Андрій Парубій. Найстарший за віком депутат - Юлій Іоффе - зачитує присягу.
"Присягає на вірність України, зобовязуюсь усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність України", - говорить Юлій Іоффе, народний депутат, "Опозиційна платформа - За життя".
А далі акт підписання кожен депутат робить окремо, у кулуарах. Урочисте засідання закривається. Народні обранці шикуються в чергу для отримання депутатських атрибутів. Проте вдається - не всім. Сергій Рудик посвідчення та картку для голосування так і не одержав.
"На сьогоднішній день я склав присягу, це зафіксували всі камери, але мені зараз не дають посвідчення, мотивуючи тим, що прийшов лист голови секретаріату ЦВК, керівник аппалату ссилається на міфічне доручення голови ВР, керфівник управління кадрів ссилається на керівника апарату, в результаті всі сидять і кажуть, що вони маленькі люди і ні на що не впливають. Шо поробиш - отака у нас версія українського правосуддя", - говорить Сергій Рудик, народний депутат, позафракційний.
Ті ж, хто посвідчення отримав із надією дивляться в майбутнє. Лідерка "Батьківщини", яка останні роки в опозиції - сьогодні про опозиційність не говорить
"Ми не входимо в більшість, але ми і не будемо опозицією до сьогоднішньої влади, і я про це дуже чітко говорю - ми не переходимо в опозицію, ми будемо всіма силами допомагати зробити так, щоб цей шанс, який отримала країна знову - міняти своє життя, щоб він не був втрачений", - говорить Юлія Тимошенко, народний депутат, "Батьківщина".
Між тим, пятий президент, а нині народний депутат - Петро Порошенко, більш опозиційний, хоча й налаштований оптимістично.
"Розпочаток роботи ВР 9-го скликання було консолідуючим, обєднуючим, і я думаю, що завдання народних депутатів, уряду і президента, щоб той рух, який розпочався 5 років тому, рух у європейський союз, рух в НАТО - був точно продовжений", - говорить Петро Порошенко, народний депутат, "Європейська солідарність".
А лідер "Голосу" - Святослав Вакарчук - сподівається, що цей парламент "не наламає дров".
"Пісня, яка буде писатися в парламенті - залежить, по-перше, від парламентарів, по-друге - від людей, українського народу, тому що це тільки взаємодія", - говорить Святослав Вакарчук, народний депутат, "Голос" .
Представники найбільшої партії - "Слуги народу" сьогодні всі почепили зелені значки. Для ідентифікації. Для представників політсили це перший прихід у парламент, і бігатьом довелося змінювати стиль життя, і навіть - чемпіонам світу.
"Поміняв, але не до кінця, тому що я все ж таки буду намагатися представляти на олімпійських іграх у Токіо", - говорить Жан Беленюк, народний депутат, "Слуга народу" .
У той же час у керівництві "Слуги народу " - вже зараз розмірковують над дисципліною, у тому числі й для своїх членів
"Повинні бути якісь важелі - якщо депутат пропустив половину сесійного тижня, сесійних засідань - ми повинні вважати, що це все ще депутат? Я вважаю, що ні, це якийсь прогульщик, його треба звільняти", - говорить Давид Арахамія, народний депутат, партія "Слуга народу" .
Між тим порядок дений у парламенті вкрай насичений. Зміна Кабміну, призначення силовиків і зняття депутатської недоторканності. Усе в порядку деному. Та вже на першому питанні технічні збої.
"Апарат Верховної Ради був не готовий для того, щоб головуючий міг забезпечити депутатів необхідними матеріалами, тому зараз виникають технічні перерви. Що стосується порядку деного - ми будемо включити постанову, яку и зареєстрували, вона стосується термінового припинення бойових дій, втсановлення миру та реалізації мінських угод, ця постанова дає перелік законопроектів, які мають бути проголосовані невідкладно", - говорить Сергій Льовочкін, народний депутат, "Опозиційна платформа - За життя".
"Ми всі новачки,більшість новачки, ми навіть не занємо, як має бути правильно, ми знаємо, як має працювати регламент, але ми не можемо сказати точно, наскільки все погано. Для мене, як для людини з бізнесу - це виглядає не дуже злагоджено і робота апарату парлменту виглядає не дуже скоординованою", - говорить Кіра Рудик, народний депутат, "Голос".
Після нетривалої перерви - депутати взялися за роботу. Прем'єр - прощається з нардепами, бо на підході - призначення нового складу уряду.
"Сьогодні я хочу побажати новій верховній раді постійного відчуття відповідальності, адже сьогодні у цій сесійній залі сконцентрована більшість, яка здатна робити нові, швидкі, та необхідні зміни", - говорить Володимир Гройсман, прем'єр-міністр України (2016-2019) .
Але перед урядовими змінами у парламенті затвердили власне керівництво. Дмитро Разумков - спікер Верховної Ради, Руслан Стефанчук від "Слуги народу" та Олена Кондратюк від "Батьківщини" - віце спікери. Усі голосування набрали понад 300 голосів.