Зима близько: як заощадити на комунальних платіжках та не змерзнути? [ Редагувати ]
І знову тарифи! Здавалося б, ця тема вже точно мала б утратити актуальність. Зважаючи на передвиборчі обіцянки знизити цифри в платіжках. Та й цієї осені в новинах те саме, що й минулої та позаминулої. У багатьох регіонах готуються до підвищення!
Таку інформацію спростував особисто прем'єр-міністр. Стверджує, що немає жодних підстав збільшувати розмір оплати. Хоча й не каже, коли ж зменшуватимуть. Ну а люди готуються до зими так, як звикли: економять кожну гривню. Тож як можна заощадити на комірному? Питала - Олена Зоріна.
Як зекономити і не замерзнути? Зима близько. А з нею, і опалювальний сезон. Але теплі батареї можуть спустошити гаманці українців.
"Не включайте свет, реже смотрите, не грейте чайник чаще", - говорить Віктор Оліферовський, мешканець будинку.
Поради бувалих і експертів.
"Лягати спати, обнімаючи пластикові пляшки з гарячою одою - це не те, що я хотів би радити", - говорить Андрій Нікончук, експерт із питань житлово-комунальних послуг, виконавчий директор Українського інституту аналізу й менеджменту політики.
То що ж робити, аби зменшити цифри у платіжках? І при цьому не вдягатися, наче капуста, у власній оселі.
"Можна замінити вікна, можна поставити терморегулятори, але значної економії. Від 35 до 70% можна досягнути, коли це робити спільно. Для цього перший крок - це ОСББ", - говорить Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі "Опора" .
Місто Дніпро. Будинок, якому можна позаздрити. В опалювальний сезон у них система сама регулює температуру в трубах. Усе залежить від погоди. Тут встановлений індивідуальний тепловий пункт.
"По цій трубі заходить тепло в вулиці, тепломережою. Йде, йде в будинок. Це трехходовий кран, це сама дорога частина цієї системи, зашло тепло, пішло у будинок, насос його там крутять, але ось ця штука наприклад розуміє, ну їй там система дає команду, що нам не потрібно стільки тепла, вона закриває і починає забирати тепло з мережі, з обратки, тобто це труба, яка виходить на вулицю. По внутрішньому контуру будинку, без забирання звідси, це видно на лічильнику, лічильник взагалі зупиняється", - говорить Михайло Яценко, голова правління ОСББ
Керувати усім цим можна навіть за допомогою мобілки.
"Ми зараз бачимо температуру повітря на вулиці, температуру теплоносія ну і виключені насоси. Я звідси можу керувати всією системою опалення".
Звісно, це задоволення не з дешевих. Уся система обійшлась приблизно у 300 тисяч гривень. Та воно того варте, кажуть мешканці. Переконалися - минулої зими.
Ніна Янченко живе в однокімнатній квартирі на 37 квадратів. Жінка каже: економія - відчутна.
"1200-1100 была оплата. В прошлый отопительный сезон больше 900-950, это был максимум, самый холодный период", - говорить Ніна Янченко, мешканка будинку.
Зменшити цифри у платіжках не лише у себе, а й у сусіда. Мешканці одніє зі столичних багатоповерхівок підійшли до процесу економії радикально. Аби менше платити за гарячу воду і опалення навіть сонячні панелі встановили.
Альтернативне опалення і гаряча вода, звісно, за геть іншими цінами, аніж у монополістів - ось про що вони мріють.
"Старі будинки платять набагато більше. Ми в минулому році я не знаю, два там платили, то вони платили за меншу площу по три тисячі. - А що у вас є такого секретного, що менше платите? Лічильники, в нас утеплений будинок. Я думаю, в майбутньому не будемо ні за шо платити, будемо на самоокупаємості", - говорить Оксана Михайлюк, мешканка будинку.
Економію на комуналці тут почали кілька років тому, щойно створили ОСББ. І тепер, жартують, простіше перелічити чого тут немає, аніж Що вже встановлене задля енергозберігання.
"Установлен тепловой насос для удешевления горячей воды, установлены тепловые баки, которые будут использоваться для альтернативного отопления. Начата установка солнечной электростанции. Будет также несколько ветряков установлено", - говорить Вікторія Кравченко помічниця голови правління ОСББ.
А починали, як у тій казці про рукавичку - з вікон і дверей.
"Мы заменили окна в местах общего пользования и двери на энергосберегающие".
Далі електрика.
"Вот так в местах общего пользования мы экономим свет".
Утеплили будинок, йому 15 років. А в підвалі труби. На них зшили спеціальні термочохли.
"Теперь все тепло, которое оставалось в подвале уходит наверх к людям".
Відтак, не гріють ані підвали, ані вулицю. Бо одними з перших в Україні ще й встановили лічильники - на кожен радіатор. У будинку, як і в будь-якій старій хрущівці, вертикальна розводка.
"Установлены распределители тепла, они считают тепло, которое дает батарея, тепло, которое в комнате. Важно также, чтобы стояли терморегуляторы, которыми люди должны контролировать свое потребление".
І взялися оздоблювати дах.
"На этих конструкциях будут установлены солнечные батареи. Будут давать электроэнергию для экономии на потреблении горячей воды".
Усі ці новації це мільйони гривень. Але в будинку здогадалися, де їх взяти.
"Мы участвовали в программе энергоэффективности. 70% мероприятий нам оплачивает государство", - говорить Вікторія Кравченко, помічниця голови правління ОСББ.
Решта включена в плату за комірне. І вона аж ніяк не захмарна.
Вікторія Кравченко помічник голови правління Осбб
"Если в обычном доме, который обслуживает ЖЭК либо обслуживающая компания, платежки идут 7,60-7,80, у нас - на данный момент со всеми фондами и обслуживанием дома и придомовой территории - 7,99", - говорить Вікторія Кравченко, помічник голови правління ОСББ.
Прибудинкова територія ми платимо 700 гривень. Опалення в минулому році, я не думаю, що так багато, десь там 1200 було у нас двокімнатна квартира. 1100 в залежності від місяця, 700 було", - говорить Оксана Костенко, мешканка будинку.
Економить будинок, економлять мешканці. А відтак і копійка гривню, та не одну, береже.
"Когда утеплили дом, платежи за тепло они уменьшились где-то порядка в два раза. У меня автоматизация полная. Вышел свет - выключился, зашел - включился. Общее освещение платежи где-то процентов на 30-40 упали", - говорить Віктор Оліферовський, мешканець будинку.
Але що робити, якщо на ОСББ сусіди не погоджуються і будинок старий. Чи можна економити в окремо взятій оселі? Перш за все варто розібратися з радіаторами.
"Батареї можуть бути старі, бути забиті якимись нашаруваннями, необхідно їх чистити для того, щоб збільшити рівень теплопередачі конкретної батареї. І якщо між батареєю та конкретною стіною встановити певний захисний екран з поліестіролу, фольги. Можна зменшити втрати цього тепла", - говорить Андрій Нікончук, експерт у сфері житлово-комунальних послуг, виконавчий директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики.
Далі утеплити вікна та двері, а за можливості ще й стіни. І почати контролювати споживання.
"Якщо немає лічильника - не можна сказати, скільки ти споживаєш", - говорить Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі "Опора".
Але краще економію все ж починати гуртом. Бо відмовитися від централізованого опалення в окремо взятій квартирі річ можлива, але заскладна. І може розтягнутися на роки.
"Необхідно звернутися в спеціальну, зараз вони мають створюватися на рівні місцевого самоврядування, уповноважені комісії. Якщо звертаються співвласники в багатоквартирному будинку, де поки що 50% не відключилися від централізованого опалення, то необхідно рішення загальних зборів. Відсутність схем теплопостачання буде однією з тих передумов, яка не буде давати можливості приймати таке рішення", - говорить Андрій Нікончук.
А ще варто зачекати... Бо в розпал опалювального сезону це ніхто не зробить. Заміняти централізоване опалення електрикою можна. Але це теж не вихід. Бо хтозна, що з комунальних платежів подорожчає наступним?