Доторкнутися до таємниць: в музеї Пирогова відтворили містичні традиції свята Івана Купала [ Редагувати ]
Наймагічніша ніч року. Напередодні ввечері українці відзначали Івана Купала. Традиційно святкування супроводжується народними гуляннями та має ряд містичних традицій. На один день гості музею Пирогова перенеслися у прадавні часи, аби доторкнутися до таємниць та загадати бажання.
Свято сонця, молодості та кохання. У давнину люди вірили, що саме цієї ночі вода єднається з вогнем.
Інна Кукліна, заступник відділу народного мистецтва і фольклору Національного музею народної архітектури та побуту України:
Це свято наших предків до християнських, які прив'язували цей день до сонцестояння - найрозкішнішої природи, коли буяло все навколо. Так само і люди буяли, шукали собі пару, мріяли. Це такий маленький подих, відпочинок, феєрверк святковості перед важкою працею.
Традиційно на Купала влаштовують масові гуляння, пісні танці та хороводи. Охочих відсвяткувати не зупиняє навіть дощ.
Давно мріяли сюди попасти в Пирогово, саме на це свято, тому що тут дуже гарно передаються традиції: якісь обряди, які, наприклад, не можна уже зустріти в будь-яких куточках України.
Окрасою цьогорічного свята стала виконавиця архаїчних пісень Полісся. Завдяки їй давній фольклор отримує друге життя - співає пані Галина на сучасний лад.
Галина Куришко, виконавиця автентичних пісень Полісся:
Для мене традиція, от такі от свята - це те, що глибоко в душі. Це звичайно для молодих дівчат таке прямо колоритне свято, тому що в цей час вони гадали на парубків.
Серед найпопулярніших стародавніх обрядів залишається плетіння вінків, навіть якщо їх нема куди пускати.
За давнім повір'ям кожна квітка чи трава, яку дівчата вплітають у купальський вінок, має своє символічне значення. А якщо рослини зібрані в ніч на Івана Купала чи вранці після неї, то вони набирають особливої, магічної сили.
Купальські віночки плетуть саме з польових трав, їх має бути багато різних. Загалом у традиційному віночку мало бути 12 різних видів трав. Це саме сезоні трави.
На Івана Купала традиційно запалюють багаття, щоб відчути містичний зв'язок поколінь. Вогонь вважають символом очищення, який оберігає від злих духів. А ще, за повір'ям, саме з цього дня можна купатись у річках та озерах.