Зекономити на газі: як уникнути цінових ударів в опалювальний період? [ Редагувати ]
30 мільярдів - стільки винні українці за газ та його розподіл. Втім, ця цифра може бути навіть більшою! Бо останні дані щодо боргів Держстат публікував аж у квітні місяці. Не додають оптимізму й ціни. Навіть зараз, улітку, вони й далі зростають. На європейській енергетичній біржі, приміром, паливо коштує майже 16 гривень за куб.
Тож чого чекати взимку? І чи можливо уникнути цінових ударів в опалювальний період?
Ціни, що невпинно зростають...
Віктор Скаршевський, економічний експерт:
Таких цен не было десятилетия. Таких высоких цен.
І таких великих боргів!
Дмитро Марунич, експерт у сфері енергетики:
Домохозяйства не в состоянии потянуть такое существенное, такое быстрое погашение хотя бы значимой части этого долга.
Який лише зростає. За даними Держстату, на кінець квітня борги населення за газ та його розподіл сягнули майже 30 мільярдів гривень! Зараз - цифра, може, й більша, але її не публікують.
Дмитро Марунич, експерт у сфері енергетики:
Предыдущие периоды - лето это всегда время, когда потребители переплачивают за газ, а зимой накапливают долги, то в этом году на фоне происходящего не энергетических рынках, мы такой тенденции не наблюдаем.
Це, приміром, показники оплати за житлово-комунальні послуги. Борги зростають з жовтня по лютий. Бо й ціна, й обсяги споживання газу - збільшуються. А вже навесні люди починають погашати борги. Але це літо - виняток.
Дмитро Марунич, експерт у сфері енергетики:
На европейских биржах цена газа достигла в пересчёте на гривну 16-17 за кубический метр.
Хоча торік було лише... три гривні. А що ж тоді взимку буде? І як убезпечити себе від стрімкого здорожчання? Теоретично мають допомогти річні контракти, запроваджені Кабміном.
Віктор Скаршевський, економічний експерт:
Годовой тариф - сколько потребил в один месяц, столько и оплатил. И это получается, что зимой, когда отопительный сезон - по годовому тарифу потребитель будет платить в два с половиной раза больше, чем если бы он платил летом в неотопительный сезон.
Тобто навіть з фіксованою ціною платити взимку треба буде більше. Бо обсяги зростають. Та чи можливо зимові платіжки зробити не такими стресовими?
Яна Кучерява, жителька Івано-Франківська:
Це нам сподобалось тим, що ми маємо кожного місяця платити рівномірно. І, оскільки ми літом платимо менше, а взимку, в нас діти, і обсяги споживання збільшуються в рази, то нам легше заплатити кожного місяця частинами. Я знаю, як собі розподілити свій бюджет.
Бо платитиме за газ Яна частинами. Як працює тариф "рівномірний платіж"? Увесь спожитий обсяг газу за минулий рік ділять на 12 рівних частин. Таким чином, платитимете за однаковий обсяг палива щомісяця. За фіксованою ціною.
Дмитро Марунич, експерт у сфері енергетики:
Он позволяет домохозяйству, любой семье планировать свои расходы. Если домохозяйство не пользуется годовым тарифом на газ, то в зимние месяцы, тем более на фоне текущей конъюнктуры, конечно же расходы на оплату газа существенно вырастают. Неконтродлируемые, очень резкая стоимость ресурса.
Ігор Марковський, прессекретар ТОВ "Івано-Франківськгаззбут":
Люди не будуть хвилюватися, що ціни там на біржах ростуть в Європі, в Україні. Чи буде сезонне здорожчання взимку - ціна буде у всіх однакова.
Тобто 7,99 за куб. У Мінсоцполітики запевняють: при зміні тарифу субсидії та інші соцвиплати залишаються незмінними.