Депутати Європарламенту закликали створити спеціальний міжнародний трибунал [ Редагувати ]
Депутати Європарламенту закликали усі країни Євросоюзу приєднатися до розслідування злочинів росії в Україні. І створити спеціальний міжнародний трибунал, який притягне кожного російського солдата до відповідальності. За відповідну резолюцію європейські законодавці вже проголосували.
Докладніше про ініціативу, з Брюсселя, Олена Абрамович.
Як покарати кремлівських злочинців - у Європарламенті з цього питання вийшла не стільки дискусія, скільки спільна позиція. Традиційно українська тема обʼєднує євродепутатів. Говорячи про звірства рашистів, парламентарі роблять екскурс в історію, нагадуючи, що ті дії, які зараз РФ чинить на території України, перегукуються зі злочинами радянських чекістів. І той факт, що радянській владі пробачили ті звірства, не в останню чергу розвʼязав руки спадкоємцям - кгбістам. Тож притягти до відповідальності російських агресорів - як виконавців, так і верхівку - обовʼязок Заходу. На цьому наполягали практично всі, хто взяв слово.
Раса Юкневіченє, євродепутатка від Литви:
Масштаби геноциду передаються з покоління в покоління. Захід вирішив задовольнитися згодою мовчати про радянські злочини. Їм дозволили називати себе визволителями Європи, попри те, що вони чинили такі ж жахливі злочини на окупованих територіях. Такий же наратив сьогодні повторюється в Україні
Драгош Тудораке, євродепутат від Румунії:
Людей, які стоять у черзі по хліб, розстрілюють, сімʼї, що чекають на автобус, потяг, потрапляють під бомби, дітей ґвалтують, жінок ґвалтують, літніх людей - ґвалтують. Усі ці люди - невинні. Ці варварські злочини - частина запланованої війни, яка спрямована на систематичне знищення волі та ідентичності вільної нації. Ми мусимо вибороти правосуддя для цих людей.
Депутати також нагадали ще раз про те, що ЄС продовжує фінансувати цю війну, купуючи газ та нафту в рф. А ще розкритикували французького президента Еммануеля Макрона та німецького канцлера Олафа Шольца за їхні спроби умиротворити путіна і зберегти йому обличчя, схиливши Україну до поступок. Закликали давати якомога більше зброї Україні, щоб нарешті перемогти російське зло і якомога швидше.
Каталін Че, євродепутатка з Угорщини:
Ми маємо також попередити Раду ЄС, бо без наступних значущих санкцій звірства російської армії будуть продовжуватися. Нам потрібно швидко ухвалювати наступні санкції. І давайте не забувати, хоч ЄС і не воює в цій війні, але саме Європу Україна захищала від російської агресії останній кілька місяців.
Джек Медісон, естонський євродепутат:
Сьогодні, боюсь ми повторюємо помилки 1954-го. Бо коли я почув минулого тижня, що Еммануель Макрон запропонував президенту Зеленському "нам потрібен мир і ми маємо зберегти обличчя Володимиру Путіну" - я був реально в шоці. Звісно Макрон каже, що це неправда. Але в даній ситуації я більше вірю Зеленському, ніж Макрону. Ми не будемо зберігати обличчя агресору і диктатору.
Відзвітувала про зусилля також Єврокомісія. На Євроюст - це європейське агентство, що співпрацює з судовими та поліцейськими органами країн-членів ЄС, - виділять додаткові кошти. Бо це агентство підключилось до розслідувань, але зараз навіть технічно не має місця для збору та зберігання того обсягу інформації щодо злочинів, скоєних в Україні, який надходить. Доєднуються до розслідувань і окремі країни.
Дідьє Рейндерс, єврокомісар з питань юстиції:
Українські правоохоронці відкрили понад 9 тисяч проваджень проти понад 600 підозрюваних. Приємно бачити, що 11 країн-членів ЄС також відкривають справи щодо міжнародних злочинів, скоєних в Україні. Спільна команди України, Литви та Польщі була створена в березні, і вона буде розширена за рахунок Естонії, Латвії, Чехії та Словаччини.
Сергій Лагодинський, євродепутат від Німеччини:
Війна - це не вільна дорога до звірств. Навіть війни мають правила. І порушувати їх - це тяжкий злочин. Все просто. Тому ми вітаємо зусилля Єврокомісії зібрати докази, підтримати команди розслідувачів. І закликаємо країни-члени, які практикують універсальну юрисдикцію, практикувати її активно. А хто ще не практикує - приєднатися. Ми зобовʼязані перед тими, хто вижив. І це так само наш обовʼязок перед собою.
Закликали Євродепутати і до створення спеціального міжнародного трибуналу - якомога швидше. З таким же закликом до Заходу раніше зверталась й українська влада. Бо наявні суди - Міжнародний кримінальний суд, Міжнародний суд з прав людини тощо - наразі можуть притягти до відповідальності найнижчу і середню ланку - військових та їх командирів. А міжнародний трибунал буде найлегшим та найшвидшим способом засудити верхівку - путіна, лаврова та інших головних рашистів.