Росіянам не раді в Казахстані: подробиці загострення стосунків між країнами [ Редагувати ]

Росіянам більше не раді і в Казахстані. Тамтешні жителі відмовляються здавати квартири громадянам рф, а також обурюються, що ті не хочуть вчити казахську мову.
Водночас і влада республіки вирішила нарощувати імпорт нафти до Європи. Кремль у відповідь блокує головний термінал, що проходить через території РФ. Про загострення стосунків між країнами - дивіться далі.
Від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, понад 160 тисяч росіян перебралися до Казахстану. Такі дані станом на квітень оприлюднили в МВС країни. Тут росіяни вільно можуть і надалі користуватися благами цивілізованого світу - соціальні мережі, люксовий одяг, а також ведення бізнесу поза міжнародними санкціями. Ба більше, у Казахстані росіяни можуть отримати картку Віза чи Мастеркард і працюватиме вона по всьому світу, на відміну від російської. Ще одна, не менш важлива, перевага такої міграції - мова.
Все говорят на русском языке, культура очень похожа. Тут даже фильмы на руском язике в кино идут.
Та чи раді самі казахи таким гостям? Бо ж добре знають, що вслід за російським "гражданом" може прийти й армія рф. Тим паче, коли самі росіяни не хочуть асимілюватися в суспільство, навіть відмовляються вивчити кілька слів іншою мовою. А коли їх про це просять - обурюються.
Вот понаехали, не знают как говорить "костанай", учите язык.
Тож коли росіянину вдається покинути імперію, кремлівська ідеологія "гражданина" не покине. Ось як приміром ця жінка в Казахстані розповідає казахам, що ті їй усім забов'язані.
Вы не любите русских, а что мы вам сделали плохого? Мы вам город построили, если бы не мы, вы бы здесь не были. Я строила этот город, понятно? Я!
Зрозуміло...
Русские нам не братский народ.
Більшість казахів засуджують вторгнення Росії в Україну. Люди виходять на антивоєнні мітинги, збирають гуманітарну допомогу. А як же щодо влади? Казахстан завжди був надійним стратегічним партнером росії. Та наразі країна намагається балансувати між кремлем і Заходом. З початком повномасштабної війни, Казахстан чітко заявив - сприяти російський агресії не буде. Окрім того, у травні країна приєдналася до санкцій проти банків федерації.
Касим-Жомарт Токаєв, президент Казахстану:
Казахстан і росія, як держави з найдовшим сухопутним кордоном у світі, підтримують особливі відносини двостороннього співробітництва. Водночас ми розробили глибокі традиції дружніх відносин з Україною. Ми поважаємо її територіальну цілісність, як і переважна більшість країн світу.
А нещодавно президент Казахстану на міжнародному економічному форумі в Петербурзі перед путіним сказав, що країна не визнаватиме окупаційну владу Донецької і Луганської областей. Згодом цю заяву назвуть ляпос очільнику кремля. Та чи стало це початком краху стосунків Казахстану та росії? Експерти розходяться в думках. Оскільки, так Токаєв уникнув прямої відповіді на питання щодо війни в Україні.
Айдос Садиков - казахстанський опозиціонер:
Это констатация факта. Ни одна страна в мире не может признать ДНР і ЛНР, потому что это сепаратистские образования были образованы после оккупации украинской территории. По этому эти слова на самом деле не имеют под собой глубокого смысла.
На ділі ж Казахстан надав російським компанія можливість уникати міжнародних санкцій. Наразі в країні зареєстровано понад 13 тисяч фірм федерації. Водночас Казахстан вирішив нарощувати експорт своєї нафти до Європи. Та тут російський суд закриває важливий термінал на 30 днів. "Каспійський трубопровідний консорціум" проходить через територію федерації і саме він прокачує нафту з Казахстану до Європи.
Михайло Крутіхін, експерт з енергетичних питань:
Я схильний розглядати рішення суду як відповідь на останню заяву президента Казахстану. Він висловив бажання допомогти нафтою та газом з Казахстану вирішити проблеми Європейського Союзу, де може утворитися певний дефіцит через ембарго на постачання російської нафти та нафтопродуктів і внаслідок того, що Росія скорочує постачання газу до Євросоюзу.
У відповідь, Токаєв вирішив транспортувати нафту в обхід рФ. Це можливо зокрема дном Каспійського моря в Азербайджан, де починається нафтопровід, який йде з Баку через Тбілісі в турецький середземноморський порт Джейхан. Це була б реальна альтернатива. Та для цього нафтопровід у Каспії ще треба збудувати.
Айдос Садиков - казахстанський опозиціонер:
Предполагаем выход казахстанской нефти через другие трубопроводы, через другие пути, минуя россию, это в долгосрочной перспективе, а не в ближайшие время. То есть это будет в ближайшие возможно годы, а не месяцы, тем более дни.
Та Європа не має у запасі кілька років. Ембарго на російську нафту набуде чинності наприкінці 2022 року. А Казахстан є одним з найбільших експортерів нафти до союзу. Однак, якщо росія продовжить вставляти палки в колеса Казахстану, республіці теж є чим відповісти. Зокрема, Оренбурзький газопереробний завод "Газпрому" працює лише тому, що туди надходить газ із північного Казахстану. І його можна перекрити. Та чи буде в тому необхідність? Оскільки попри все Казахстан продовжує активно співпрацювати з росією.
Совместные проекты с российскими бизнесменами обсудил глава кабмина. Алихан Смаилов находится с рабочей поездкой в Екатеринбурге.
А разом з представником влади Казахстану до Росії приїхали ще кілька десятків бізнесменів. Вони заключили 23 угоди, лише одна з яких на суму 6 з половиною мільярда доларів. І ці кошти від казахстанських підприємців надійдуть в російську економіку.