Допомога ветеранам: чого потребують воїни після складних поранень [ Редагувати ]
Ветерани. В Україні їх понад мільйон. А після завершення російсько-української війни, разом з членами родин, їх буде 5-6 мільйонів. Такі дані Міністерства у справах ветеранів.
Чи отримують захисники необхідну соціальну підтримку та чого найбільше потребують після складних поранень? Дізнавалася Ольга Лучек.
Владислав із беззахисними кошенятами ділиться не лише їжею, а й своїм теплом. Чоловік півтора місяця тому повернувся з Вовчанська. Після поранення ампутували ногу вище коліна. А осколки так і не витягли з легень.
Владислав, учасник бойових дій:
Получив поранення, ампутація, осколки в легенях, нічого так і буду жити, воно мені поки що не заважає. Слава Богу, все добре, рухаємося вперед. Я бігом відживаю, чекаю протезистів.
Владислав каже: лікування, протезування та реабілітація - безкоштовні. Виплати також отримує.
Владислав, учасник бойових дій:
Немає затримок ніяких, слава Богу, держава дбає, не так, як би хотілося, але дбає.
А Леонід із Харкова після поранення не отримав і копійки за пів року. У чоловіка - одна нога ампутована, на іншій - апарат Ілізарова.
Леонід, учасник бойових дій:
Як я вже випишусь, поїду в частину, там рапорт писатиму на допомогу, будемо узнавати все по ходу і писати все, що можна, будемо добиватися, щоб щось виплатили.
Також розповідає боєць: випадково дізнався, що його ще й вивели поза штат. І тепер щомісяця одержуватиме лише 800 гривень.
Леонід, учасник бойових дій:
В мене безперервне лікування, не повинні так робити, я не знаю, що там у них.
Іван із Дніпра вже на протезі. Про затримки виплат чув, але його військова частина спрацювала добре. Тож чоловік має необхідну соціальну підтримку.
Іван, учасник бойових дій:
Я не жалкую, мене держава не образила ні в чому, вона виплачує мені вчасно зарплату, протезування трошки затрималося, це діло часу. Фірма винувата, не держава. Всю реабілітацію з дня поранення в мене виплати були повні до копійки.
Заяву на безплатне протезування допоможуть підготувати просто у медзакладі.
Альона Атаманюк, заступниця голови Чернівецької обласної військової адміністрації:
Військовий, який перебуває на лікуванні має можливість обрати з багатьох виробників, які на сьогодні представлені на території України, в самому закладі працює соціальний працівник, який допомагає повністю зібрати необхідний пакет документів, подати його у відповідні органи для отримання протезування безкоштовно.
Бійці зі складними пораненнями отримують безкоштовний медичний супровід у закладах НСЗУ. Так, у Вашківецькій лікарні нині на реабілітації пів сотні захисників. З ними працюють шість мультидисциплінарних команд.
Марія Равлюк, реабілітолог:
Вони хочуть працювати, Іван Федорович сам прийшов, позаймався. - Так, правда, надо ж ходить, жити. Дякую цим дівчатам, вони молодці, я сюди прийшов - 4 кілограми підіймав, а зараз її на руки візьму. - Ми стараємося їх мотивувати, ми повинні так само робити якийсь певний вклад, не тільки реабілітація, і морально підіймати їхній дух.
Але після виписки більшість захисників опиняються сам на сам із бідою.
Марія Равлюк, реабілітолог:
Коли вони їдуть додому, і не кожен зможе цілий день проходити на протезі, і проблема в тому, що ці хлопці, яких зняли поза штат, їхня зарплата навіть не дозволяє купити нормальну пару костелів. Комусь коляску до хати треба купити, у нас же не тільки молоді, є і старші, є чоловіки з подвійною ампутацією, без коляски він нікуди. В кого ще є виплати, то їм більше повезло. В кого немає, то стараємося, помагаємо, чим можемо.
Головне не мовчати про свої потреби - радять чиновники. Адже діють не тільки державні, а й регіональні програми підтримки захисників.
Альона Атаманюк, заступниця голови Чернівецької обласної військової адміністрації:
Якщо людина отримала складне поранення, і внаслідок цього вона стала людиною з інвалідністю, вона має можливість отримати соціальну реабілітацію фактично у вигляді санаторно-курортного лікування. На державному рівні поки що ця програма не діє, ми її зробили в рамках обласної програми для того, щоб наші військові після медичного закладу мали можливість відновити сили фізично і морально в інших закладах, де відбудеться і відпочинок, і психологічна реабілітація.
Державні програми відновлення ментального здоров'я ветеранів теж працюють. Уже за кілька днів на цих військовиків чекає мандрівка гірськими стежками.