Масові заворушення у Британії: хто стоїть за протестами [ Редагувати ]
Розбиті вікна, спалені автівки, поранені поліціянти та десятки заарештованих. У Великій Британії найбільші громадські заворушення за понад десять років. Одразу в кількох містах країни протестували радикальні націоналісти. Вони виступають проти мігрантів та ісламу. Ледь не всі акції протесту закінчилися жорстокими зіткненнями з правоохоронцями чи опонентами.
Що відбувається в країні та чому в розпалюванні ворожнечі звинувачують росію - розповість наша кореспондентка в Лондоні Світлана Чернецька.
У англійському Галлі неспокійно було до пізньої ночі. Протест проти мігрантів переріс у сутички з поліцією. Праворадикали кидали в правоохоронців камінням, петардами, сміттєвими баками. А потім почали мародерити магазини, один із них підпалили. Схожа картина ще в багатьох містах Великої Британії. Бристоль, Стоук-он-Трент, Манчестер, Лідс, Белфаст, Сандерленд. Поліції довелося розділяти дві групи людей. Ось як у Ноттінгемі по один бік - ультранаціоналісти, які виступають проти біженців та ісламу, а по другий - антирасисти. Одні кричать: "забрати терористичну шваль з вулиць", інші - що тут раді біженцям.
На ці вихідні радикали запланували близько 35 антимусульманських, антимігрантських та антимультикультурних акцій. За невеликим винятком усі вони закінчуються заворушеннями.
У Ліверпулі з самого ранку зібралися люди, щоби захистити від нападу місцеву мечеть. Вона - найстаріша у країні. Праворадикали обіцяли її розгромити.
Даніель Нортговер, мешканець Ліверпуля:
Я тут, щоби підтримати іншу громаду, люди якої насправді є моїми сусідами. Це люди, які живуть на моїх вулицях, це люди, які живуть у моєму місті. І чесно кажучи, мені не подобається, коли людям погрожують. Нас хочуть розділити, хочуть зробити з нас ворогів, але такого не буде.
Відстояти історичну мечеть ліверпульцям вдалося, але от сутичок в місті не уникнули.
По всій країні заарештували майже сотню людей. За володіння ножами, напад на поліціянтів та перешкоджання їхній роботі, змову з метою вчинення насилля. Зафіксовані також випадки крадіжок та мародерства.
Сьюзен Дангворт, комісарка поліції Нортамбрії:
Насильство, мародерство та вандалізм, це не протест, це злочинна поведінка. І так не оплакують загиблих невинних дітей у Саутпорті, про яких ми маємо думати насамперед.
Ці антиісламські протести спровокували жорстоке вбивство дітей у Саутпорті. Три дівчинки загинули від ножових травм, ще семеро людей у критичному стані в лікарні. Нападника затримали на місці, йому 17 років.
Британських радикальних націоналістів обурило, що нападник - біженець, прибув до країни минулого року нелегально, сповідує іслам та перебуває під спостереженням спецслужб. Про це писали в інтернеті. Але жодне із цих тверджень неправдиве. Насправді хлопець народився та виріс у Британії. Його батьки - християни, а сам він співав у церковному хорі. Тобто протести почалися з абсолютно надуманих причин.
Вперше брехливу інформацію про нападника написала сторінка, яка найімовірніше належить росіянам. Далі її розтиражували російські державні медіа, підхопили соцмережі. На відміну від справжньої біографії хлопця.
Майло Комерфорд, директор із протидії екстремізму, Інститут стратегічного діалогу:
Ми побачили дуже незначний вплив перевірки фактів та надання правдивої інформації про нападника у відповідь на дії ультраправих рухів. Вони були сповнені рішучості, ненависті до мусульман, незалежно від фактів справи, бо це збігалося з їхніми наявними поглядами на так звану шкоду масової міграції до Великої Британії. І тому вже було пізно для правдивої інформації - скринька Пандори вже була відкрита.
В уряді підтверджують: жорстокі заворушення спровоковані інформацією онлайн. Прем'єр-міністр Кір Стармер закликав керівництво соцмереж дотримуватися законів та контролювати розповсюдження дезінформації.
Деміен Коллінз, ексзаступник міністра з питань технології та цифрової економіки:
Звичайно, важко відстежувати кожен допис в реальному часі, але ми говоримо про мережі сторінок, вони мають певні характеристики, які викликають запитання. Наш уряд має власний підрозділ щодо боротьби з дезінформацією, який надає техкомпаніям дані щодо цих підозрілих мереж, які, на думку спеціалістів, контролюються ворожими країнами.
Вплив російських фабрик тролів на ситуацію в Британії все ще вивчають. Але вже очевидно, що заворушення розростаються з кожним днем. І в уряді побоюються, що за масштабами вони можуть перерости безлади 2011 року. Тоді протестувальники по всій країні мародерили магазини та ресторани, підпалювали автівки та будівлі.