Прем’єр Саксонії пропонує скоротити військову допомогу Україні [ Редагувати ]
Зміна курсу чи передвиборча риторика? Прем'єр землі Саксонія від Християнсько-Демократичного союзу Німеччини, це партія консерваторів, пропонує скоротити військову підтримку України. Усе, щоби залатати діру в бюджеті ФРН наступного року. Чому ця заява пролунала саме зараз? І як на неї відреагували християнські демократи? Усі факти в сюжеті Тетяни Логунової.
Урятувати німецький бюджет. Коштом України. Скоротити військову допомогу Збройним Силам на наступний рік пропонує прем'єр-міністр Саксонії. В інтерв'ю низці німецьких видань Міхаель Кречмер заявив: нині Німеччина переживає фінансові труднощі й повинна заощаджувати. Мовляв, війна все одно закінчиться за столом переговорів.
Міхаель Кречмер, прем'єр-міністр землі Саксонія:
Ми більше не можемо надавати кошти на озброєння Україні для того, щоби ця зброя просто витрачалася. Усе повинно бути пропорційно. Підтримка - так, але ми розуміємо, що ми підійшли до межі.
Це не перша провокаційна заява німецького політика. Торік християнський демократ обурив і Київ, і Берлін. Запропонував українцям подумати про тимчасову відмову від окупованих територій. Заради припинення вогню. І від самого початку великої війни, всупереч позиції своєї партії, виступав проти постачання зброї Україні.
Міхаель Кречмер, прем'єр-міністр землі Саксонія:
Від початку я висловлювався проти надання зброї і виступав за дипломатичні ініціативи. У мене була чітка позиція щодо цього. І я мушу, на жаль, констатувати, що мої думки підтвердилися багато в чому.
Риторика Кречмера - це чиста політика. У Саксонії, якою він керує, дуже сильні позиції проросійських партій: ультраправої "Альтернативи для Німеччини" та лівого "Союзу Сари Вагенкнехт". Ці дві політичні сили закликають взагалі припинити підтримку України й змусити Київ до переговорів. Першого вересня в Саксонії вибори, які Кречмер, звісно, знову хоче виграти.
Бюджетні поради Кречмера помітили й в Берліні. Позиція саксонського прем'єра суперечить позиції партії - заявили у Християнсько-Демократичному Союзі. Політична сила - повністю на боці України. І не збирається ставити під питання кошти на військову підтримку ЗСУ, закладені у бюджет прийдешнього року. Це, нагадаю, чотири мільярди євро.
Кречмера розкритикували не лише соратники по партії, а й представники інших демократичних сил. Ось лише кілька реакцій.
Маркус Фабер, голова оборонного комітету Бундестагу, депутат від Вільної Демократичної Партії Німеччини:
Мені огидно, що прем'єр-міністр Саксонії використовує боротьбу українців за виживання для своєї регіональної виборчої кампанії. Українці воюють не тому, що їм цього хочеться. А тому, що не хочуть жити в одній великій Бучі, де російська армія вбиває, катує і ґвалтує.
Юрген Гардт, речник з питань зовнішньої політики фракції ХДС/ХСС:
Позиція фракції ХДС/ХСС - одностайна. Ми вважаємо, що путін захоче вести перемови на рівних лише тоді, коли побачить, що може зазнати серйозної поразки у війні. Україні й надалі потрібна військова допомога від вільного світу.
І це не тільки зброя. Протягом двох років Україна отримає від Німеччини вісім станцій передової хірургічної групи. Це польові операційні, призначені для використання поблизу фронту, з рентген-кабінетом та боксом інтенсивної терапії. Постачить їх німецький концерн Rheinmetall, оплатить уряд Німеччини.