На Черкащині палають торфовища: прогнози рятувальників невтішні [ Редагувати ]
У кількох областях України пожежі на торфовищах. Поширенню вогню сприяє аномальна посуха та маловоддя у річках. Через це прогнози рятувальників невтішні. Гасити такі пожежі стає дедалі важче. Репортаж з Черкащини від Станіслава Кухарчука.
Так горять торфовища поблизу села Гельмязів на Черкащині. На площі в понад 16 гектарів раптово спалахує вогонь - то тут, то там. На колишньому болоті за літо посохла вся рослинність, тож йому є чим "підживитися".
Уже майже тиждень рятувальники намагаються приборкати полум'я. Метр за метром проливають ґрунт, що тліє. Адже торф'янище горить не тільки на поверхні, а й глибоко під землею. Гасіння такої пожежі - робота складна та небезпечна. Пересуваються вогнеборці майже навпомацки.
Під низом начебто все загасили, все нормально, але тут треба бути вкрай обережним, тому що тут є такі пустоти, бачите, як земля провалюється - можна провалитись.
Такі порожнини утворюються під час прогоряння торфу. Пожежник Руслан крок за кроком заливає болото від вогню. Аби загасити один квадратний метр торфовища - потрібно десятки літрів води й зо пів години часу. А тліють вже понад 7 гектарів.
Руслан Кучеренко - пожежний-рятувальник 8 ДПРЧ ДСНС в Черкаській області:
Розбили по квадратах і повинні все пролити, щоб ніде не пропустити. Бо якщо пропустимо, воно знову почне горіти. Обережно, вийдіть звідти, бо ноги погорять, там температура.
Цілодобово рятувальникам доводиться працювати просто в пекельних умовах. Дим, спека та ще й поривчастий вітер гасінню пожежі точно не сприяють.
Сергій Яременко - заступник начальника центру оперативного реагування ДСНС України в Черкаській області:
Ви бачите, що піднявся вітер, і за рахунок вітру засушлива погода. У нас 5 клас пожежної небезпеки, і вітер теж розповсюджує дану пожежу. Саме в цьому місці прогари 40-50 сантиметрів, але якщо пожежа затягнеться - прогари будуть від метра до двох, що дуже небезпечно.
До того ж нестача води в цій місцині додає складнощів. До місця займання її доводиться постійно підвозити. І до цієї роботи долучились всі: техніку надає сільрада та місцеві господарства. Аби процес гасіння був безперервний - люди навіть вирили копанки. Хоч і повільно, але вода в них набирається.
Іван Тітаренко - голова Гільмязівської ОТГ:
Ви ж бачите, який рівень води, раніше на болоті 20-30 сантиметрів і воду можна побачити. Ви подивіться зараз, який рівень - метра три немає води. Скрізь: в річці нема води, тут всі попересихали - нема води. Але це вихід теж, поки підвозять воду, то цієї копанки хватає десь на годину, щоб полити, потім знову вода набирається.
Прогнози рятувальників щодо гасіння цієї пожежі - невтішні. Процес може зайняти близько трьох тижнів. Пришвидшити його могли б дощі, але про них синоптики наразі мовчать.