На Львівщині виявили контрабанди на майже двісті млн грн [ Редагувати ]
Понад 400 літрів алкоголю, майже дві з половиною тисячі культурних цінностей і 1300 одиниць зброї. Стільки намагалися незаконно вивезти з України цього року. Цифри порахували на пунктах пропуску Львівщини. Про контрабанду та про те, як долають корупцію всередині митниці - наш матеріал далі.
158 айфонів на понад шість з половиною мільйонів гривень – ними була нашпигована автівка водія, що в’їжджав в Україну через пункт пропуску "Краківець". Уникнути сплати мита власнику не вдалося – держслужбовці помітили порушення. Випадок трапився ще в лютому, але такі ситуації – непоодинокі. За час повномасштабного вторгнення з’являються нові схеми.
Віталій Хомутянський, заступник начальника Львівської митниці з питань контрабанди та порушень митного контролю:
Усе частіше намагаються ввозити саме транспортні засоби на адреси благодійних фондів під виглядом гуманітарної допомоги. Так нещодавно в нас був зафіксований факт намагання ввезення на адресу благодійного фонду для потреб Збройних сил України нібито автомобіль Porsche Cayenne 2019 року випуску.
Водночас реальної гуманітарки через львівський кордон стало заїжджати майже вдвічі менше - кажуть службовці.
Водій цього буса намагався в’їхати в Україну з незадекларованим одягом, взуттям і навіть колесами для картингу. А цей скейтборд митники попередньо оцінюють у дві тисячі євро. У порівнянні з минулим роком, ситуація з контрабандою і порушеннями митного контролю майже не змінилася. Контрабанди виявили майже на двісті мільйонів гривень.
Віталій Хомутянський, заступник начальника Львівської митниці з питань контрабанди та порушень митного контролю:
З незаконного обігу було вилучено більш ніж 30 кілограмів наркотичних засобів. Було також виявлено 70 фактів незаконного переміщення зброї, боєприпасів, вилучались частини зброї.
Але порушниками часом виявляються і самі службовці. Так у липні інспекторку Львівської митниці за хабарництво відправили за ґрати на шість років. Цьогоріч провели 13 службових розслідувань, звільнили семеро посадовців. При тому, що митниця як інститут держави, за даними НАЗК, серед лідерів в індексі сприйняття корупції. Самі митники кажуть: мовляв, суспільство не до кінця розуміє роботу на кордоні.
Андрій Кузнік, начальник Львівської митниці:
От умовно надходить до нас 30 скарг по "Краківцю" – із них 9 стосуються працівників митниці. Дев’ять. Чомусь усі думають, що кордон – це митниця. Усе. Тобто те, що тут ще є співробітники інших служб – ще є ветеринари, ще є прикордонники.
Але головний митник Львівщини сподівається, що ситуацію з корупцією серед інспекторів може вирішити законопроєкт 6490-д, який 17 жовтня підписав Президент. За ним зарплати інспекторів стануть вищими.
Андрій Кузнік, начальник Львівської митниці:
Зараз у нас молодий студент, який закінчив бакалавр, і приходить до нас – у нього зарплата 17 тисяч гривень. Цим законом передбачено з вирахуванням податків, що має бути десь 25-26.
Цьогоріч на митниці працевлаштували майже шістдесят випускників вищих навчальних закладів. А ще у планах на наступний рік реконструкція найстарішого пункту пропуску на кордоні з Польщею "Шегині".