Вчительська тисяча: Сташків розповів про надбавку (інтервʼю) [ Редагувати ]
Вчительська тисяча. З січня педагогам українських шкіл виплачуватимуть допомогу. Таке рішення ухвалив Уряд. І вона збільшуватиметься: з вересня сума подвоїться до двох тисяч.
Хто саме може претендувати на виплати, чи вистачить грошей на всіх та як довго вчителі отримуватимуть таку надбавку - про це моя колега Ніна Коломієць розпитала Андрія Сташківа, заступника міністра освіти й науки України. Інтерв'ю далі.
З 1 січня 2025 року міністерство обіцяє доплати вчителям по 1000 грн, а з 1 вересня це 2000 грн вже буде, роз'ясніть, будь ласка, що це за виплата, це підвищення ставок чи премії?
Так, дійсно, в п'ятницю на засіданні уряду було прийнято відповідне рішення про те, що з 1 січня 2025 року для кожного педагогічного. щомісячно, так з 1 січня вона буде нараховуватися в розмірі 1300 грн, тобто на руки фактично будуть отримуватися 100 грн, а з 1 вересня буде нараховано 2600 грн для кожного педагогічного працівника і на руки, відповідно буде отримано 200 грн, загалом це протягом.року кожен вчитель або педагогічний працівник, який працює в школі, отримує відповідно доплату, це не підвищення посадового окладу, це окрема доплата, яка встановлена відповідно до рішення уряду, це кошти, які будуть закладені в державний бюджет, які будуть фінансуватися з державного бюджету, кожна територіальна громада виходячи з певної, з тої кількості працівників шкіл, які зараз є в цій громаді.отримають відповідні кошти, кошти будуть спрямовані до місцевих бюджетів, і вже з січні місяця в громадах будуть нараховуватися відповідні доплати до заробітних плат вчителів.
Чи правильно зрозуміло, що ці доплати розраховані на один рік протягом 2025 року?
Зараз вони встановлені відповідно на час дії воєнного стану, а також протягом того року, коли буде припинено або скасовано воєнний стан, тобто якщо це відбудеться у 25-му році, то до кінця 25-го року будуть відповідні доплати, якщо це буде, мається на увазі, що буде припинено скасовано воєнний стан у 26-му році, то протягом з цілого 26-го року також будуть відповідні доплати
Скільки закладено грошей на цей проєкт, і чи дійсно їх вистачить на всіх, зважаючи на важку економічну ситуацію в країні?
Так, дійсно з бюджетом державним ну не дуже проста ситуація, тому що, як говорив прем'єр-міністр України, фактично, весь цивільний бюджет фінансується за кошти допомоги міжнародних партнерів, донорів, інших країн, і тут звичайно є проблеми зі збільшенням видатків, в тому числі на заробітні плати, але незважаючи на це, в проєкті закону на до державного бюджету на 2025-й рік закладено додаткові 12 млрд грн саме на виплату цієї.доплати, вона передбачена для майже півмільйона працівників, педагогічних працівників шкіл, і розрахована абсолютно для кожного працівника школи, тобто всі без виключення, в незалежності від того, чи це вчитель, чи це психолог, чи це є керівник гуртка, чи можливо вихователь групи продовженого дня, січня місяця буде отримувати відповідну доплату.
Ці виплати для педагогічних працівників навчальних закладів, шкільних чи також дитсадків, ЗВО?
Так, це стосується тільки шкіл, їх фінансує держбюджет. Дитсадків, університетів це не стосується. Так, це стосується тільки шкіл, тому що саме зарплату вчителів фінансує державний бюджет, при цьому зарплати дошкільних навчальних закладів фінансуються з місцевого бюджету, відповідно обов'язково встановити такі доплати на рівні уряду, враховуючи, що зараз місцеві бюджети, деякі місцеві бюджети є вкрай неспроможними реалізувати цей напрям, це було б неправильно, тому обов'язково ця доплата встановлюється для працівників саме шкіл, а для дошкільних навчальних закладів може бути встановлена така доплата за окремими рішеннями місцевих бюджетів.
Якщо, наприклад, вчителю у кінці січня не прийде надбавка, то куди звертатися, і чи взагалі від вчителя потрібні якісь додаткові дії чи заяви для того, щоб претендувати й отримувати цю?
Ця доплата є обов'язковою, тобто вона буде нараховуватися незалежно від того, чи вчитель звернувся, чи не звернувся, буде включена до обсягу тих коштів, які буде отримувати вчитель в січні місяця, якщо ж, не знаю, школа не нарахує відповідно доплату і не виплатить її, потрібно звертатися в першу чергу до органу управління тої територіальної громади, де це сталося, до обласної військової адміністрації й в принципі до Міністерства освіти й науки також, якщо такі виплати не будуть здійснюватися, адже вони передбачені абсолютно для всіх педагогічних працівників шкіл і розраховані на всіх педагогічних.працівників шкіл і аргументів місцевої влади, що там не вистачає коштів чи якісь інші, не може бути, тому що ще раз повторюся: майже півмільйона вчителів, педагогічних працівників включені до цього розрахунку і будуть на них розраховані відповідні кошти.
В освітянській спільноті неоднозначно відреагували на рішення міністерства, кажуть, що ця тисяча глобально нічого не змінить і потрібно підвищення ставок. Утім міністерство вже 5 років норму закону про освіту щодо підвищення виплат, коли ситуація може змінитися на краще?
Ну, тут важливо розуміти, що це не рішення самого міністерства освіти й науки про встановлення цієї доплати або непідвищення заробітної плати, відповідно до вимог закону про освіту, насправді заробітна плата вчителів, так само як і заробітна плата вчителів, це складова частина цілого державного бюджету України, і формується він виходячи з тих спроможностей, які має державний бюджет, як я вже казав, зараз цивільна частина державного бюджету, фактично фінансуються за кошти донорів, партнерів, тому ми маємо в край обмежені фінансові ресурси, і так дійсно в нас є стаття 61 закону про освіту, яка говорить про те, що мінімальний посадовий оклад педагогічного працівника має становити три мінімальні заробітні плати, я нагадаю, це зараз 8000 грн мінімальна заробітна плата, відповідно такі посадовий мав би становити 24000 грн, і в принципі, для того, щоби ця норма запрацювала повноцінно, додатково тільки до бюджету освіти ми рахували, потрібно понад 300 млрд грн, при цьому, що зараз бюджет освіти це 150 млрд грн, тобто фактично це той фінансовий ресурс, який знайти в таких складних умовах край складно вкрай, ну, взагалі фактично неможливо, саме тому було запроваджено такий вид доплати, він здається, якщо це порахувати помісячно, ну, вкрай малий, проте річна сума, ну, все ж таки буде допомогою якоюсь для вчителя, для того, хто працює зараз в школі.
В українських школах зараз є брак вчителів, повномасштабна війна лише загострила ситуацію, чи не стане вона катастрофічною, особливо для сільських шкіл, що банально не буде кому викладати?
Ми постійно творимо ситуацію щодо того, скільки в нас є вакантних посад по педагогічних працівниках, в тому числі по вчителях, і тут треба відмітити, що в загальному десь близько 4% від загальної кількості ставок в нас є вакантними на цей момент, і в першу чергу це вчителі, які й до повномасштабного вторгнення були дефіцитними, постійно незаповненими, це вчителі англійської мови, вчителі математики, фізики та інших предметів, об'єктивно ситуація під час повномасштабного вторгнення не суттєво змінилася, проте залишається, ще раз повторюся, окремі посади такими, що саме для них є найбільша кількість вакансій.
А чи є в міністерстві якісь програми, як стимулювати молодь ставати вчителями і мотивувати тих, хто, наприклад, поїхав через ну повернутися і викладати в Україні?
Окремих програм на цей момент немає, ми маємо ситуацію, коли заробітна плата вчителя і досвідченого вчителя є невисокою, тому в цілому працюємо над тим, щоб підняти заробітну плату вчителя, збільшити дохід, який отримує вчитель незалежно від стажу, незалежно від категорії, від того педагогічного звання, яке йому присвоєно, я думаю, що нам потрібно дійти до певного рівня заробітних плат вчителів, вже тоді стимулювати окремі категорії, таких як молодих вчителів чи вчителів іноземної мови, ну будь-яких інших категорій. Ну, а зважаючи ситуацію в бюджеті, то найближчим часом, певно, що навряд чи якісь такі дії є в планах, ми точно говоримо, і точно уряд підтримує збільшення заробітних плат вчителів, тільки не треба зважати на те, що ресурс є обмежений і 12 млрд грн - це насправді велика сума, враховуючи, що протягом останніх чотирьох років обсяг субвенції, яка йде на заробітні плати вчителів, фактично не збільшувався, це вперше за стільки років, майже більше ніж 10% було збільшено обсяг субвенції, який буде йти для вчителів на заробітної плати.
Чи це така новинка для України, чи уже був досвід подібних виплат колись раніше?
Ну враховуючи, що ця доплата встановлена на час воєнного стану, такі доплати не встановлювалися, взагалі заробітні плати вчителів передбачають різні види доплат, ви знаєте, зараз ми маємо надбавку, яка називається за престижність, це до 30%, вона окремо вводилася постановою кабінету міністрів, так само окремо вводилося підвищення посадок.кладу у свій час на 10%, тобто насправді багато урядів працювало над тим, щоб заробітна плата вчителя збільшувалась.