Найбільший тризуб з дідухів встановили воїни 80-ї бригади в центрі Львова [ Редагувати ]
Найбільший дідух в Україні встановили в середмісті Львова. Він у формі тризуба і заввишки понад 7 метрів. Утім, це не просто вулична прикраса на Різдво, а й спосіб реабілітації для наших бійців. Поранені десантники з 80-ї ДШВ були серед творців дідуха-рекордсмена. Мої колеги розкажуть більше.
Велетенський тризуб із соломи, дідух, постав у середмісті Львова. За своєю висотою поступається хіба лише пам'ятнику Тарасові Шевченку навпроти.
Роман Гаврилів, кореспондент:
Мій зріст метр вісімдесят три. Щоб досягти верхівки цього дідуха, потрібно ще троє людей такого ж зросту. Адже цей дідух заввишки майже 7 з половиною метрів.
В українських родинах дідух був невід'ємним атрибутом Різдва. Вважалося, що він приносить у дім добробут. Радянська влада за дотримання традицій карала. Та попри це, 92-річна Пелагія Живко плела колядного снопа навіть у засланні. Її родину видворили з України, бо батько був вояком УПА.
Пелагія Живко, співавторка дідуха:
Я в Казахстані виплела дідуха, поставила, ще й соломи нанесла в хату, ще й сіно постелила на стіл - як колись у нас робили. Я казала, що хай розстріляють, хай роблять, хто що хоче. Я буду повзати на чотирьох, але традиції й все буду розказувати всім.
Пані Пелагія запропонувала створити найбільшого в Україні дідуха. Ідею підхопила онука Олена. Волонтерка, яка у 2022 евакуйовувала полеглих воїнів. Рік тому дівчина, разом з бійцями 80-ї окремої десантно-штурмової бригади, зуміли таки виготовити дідуха-рекордсмена.
Олена Живко, організаторка, ветеранка російсько-української війни:
Це було треба 340 дідухів зв'язати, сплести - це все ручна робота. Треба почистити окремо кожен колосок, кожну пшеницю.
Але оберіг потребував творчого доопрацювання. Тож напередодні Різдва 30 поранених бійців-десантників оновили тризуб. З-поміж майстрів - Андрій Бойчук, який на фронті з 2014-го. У 23 на Донеччині він потрапив під танковий обстріл і був важкопоранений в ногу.
Андрій Бойчук, ветеран російсько-української війни:
Зараз ходжу, сьогодні забув удома милицю. Ходжу без милиці. Ну, добре, добре.
Плетіння дідуха разом із пораненими побратимами ветеран називає арттерапією.
Андрій Бойчук, ветеран російсько-української війни:
Ми розмовляли про свої події, про свої враження, які були на полі бою - ветерани завжди мають про що говорити. Було добре, було гарно, було весело. Коли плели, не було важко - просто робили свою роботу спільно.
Побачити традиційний символ-оберіг львів'яни та гості міста можуть до 26 грудня.