У Харкові запрацював Центр з підготовки фахівців із супроводу військових [ Редагувати ]
Офіцерів соціального супроводу почали готувати в Збройних силах України. Представники 10 бригад почали навчання вже цього тижня. Майбутні фахівці вестимуть не тільки військовиків, а і їхні родини. Їм надаватимуть допомогу з медичних, психологічних, юридичних та соціально-побутових питань. Досвід перейматимуть, зокрема, у військових волонтерів.
Капітан Лілія Діянова у своїй рідній 92-й бригаді допомагає військовикам оформлювати документи, займається психологічним супроводом, працює із родинами зниклих безвісти та загиблих героїв. Нині прийшла на навчання, щоб стати офіцером соціального супроводу. В її бригаді питаннями соціального супроводу займалися двоє людей. Зараз штат розширився.
Лілія Діянова, офіцер відділення цивільно-військового співробітництва 92-ї окремої штурмової бригади:
У нас 10 людей, це безпосередньо наш керівник, начальник відділу, п'ять офіцерів і чотири сержанти, які займаються зараз цим напрямком. Шляхом розширення штату в нас зараз з'явилася гаряча лінія телефону, на яку звертаються безпосередньо родичі, самі військовослужбовці, задають питання. І ми вже допомагаємо їм регулювати ці питання всередині бригади.
Невдовзі в 92-й, як і в інших бригадах, з’являться ще й офіцери соціального супроводу.
Олександр Кутков, начальник Центрального управління цивільного військового співробітництва Генерального штабу Збройних Сил України:
Конкретні завдання служби супроводу полягають виключно в тому, що налагодження взаємодії, наприклад, під час виконання військовослужбовцем бойових завдань, вони мають підтримувати комунікацію з членами його сім'ї. Якщо, не дай Боже, він загинув, то тоді саме служби супроводу включаються в роботу, допомагають родинам в оформленні документів і отримання ними відповідних пільг.
Людський капітал - найдорожче, що є нині в Збройних Силах в умовах війни, кажуть в Міноборони та Генштабі. Тож і підходи до військовослужбовців треба змінювати.
Олександр Кутков, начальник Центрального управління цивільного військового співробітництва Генерального штабу Збройних Сил України:
В таких військових частинах були й більші показники саме по мобілізації, по бажанню проходити там військову службу. І це спонукало взагалі запустити таку систему в цілому в Збройних Силах України, бо воно сприяє саме і комплектуванню, і підвищує бойовий моральний дух військовослужбовців.
Тож за приклад взяли роботу і патронатних служб, і військових волонтерів, які за більш ніж 10 років війни в Україні багато чому навчилися. Волонтери діляться з військовими сотнями вдалих кейсів допомоги. Нарешті, кажуть, відбувається координація всіх служб - і волонтерських, і державних. Сподіваються, допомога стане ефективнішою.
Олена Шержукова, військова волонтерка групи Help Army:
Коли проходить людина навчання, де їй розповідають: "Є стандарт, є отакі документи, ми надаємо отакі послуги, ось такі заповнюємо анкетні дані, отакі робимо опитування". Щобільше, ми цю систему автоматизуємо. І можемо мати зрізи тепер проблем по шпиталях, по військових частинах, соціальних проблем.
На цьому тижні представники 10 бригад вже сіли за парти. Займатися соціальним супроводом своїх побратимів будуть також військовослужбовці, які за станом здоров’я в найближчому майбутньому будуть демобілізовані.
Сергій Мельник, заступник міністра оборони України:
Кожен військовослужбовець, кожна родина, вона повинна бути забезпечена інформацією, тими послугами, які ми зможемо їй надати. Військовослужбовці, які поранені або які знаходяться на лікуванні в медичних закладах охорони здоров'я або військових медичних клінічних центрах, вони також не повинні бути сам на сам з собою. Потрібно дуже багато надавати допомоги їм і як правової, так і психологічної, так і соціальної.
Навчальний курс розрахований на 46 годин. Серед предметів: і військове право, і психологія, взаємодія між стейкхолдерами, вивчатимуть пакети медичних гарантій, особливості організації роботи в шпиталях та тилових лікарнях. Поступово до навчання залучать представників всіх бойових бригад.