У Києві представили мобільну станцію для порятунку бібліотечних фондів [ Редагувати ]
Понад 700 книгозбірень знищили або пошкодили російські окупанти в Україні. Такі дані наводять у Національній бібліотеці імені Ярослава Мудрого. Як наслідок, сотні тисяч книжок та архівних документів втрачені. Ті, що вдалося врятувати зі згарищ, можна відновити.
У Києві представили мобільну станцію для порятунку та консервації унікальних бібліотечних фондів. Як можуть допомогти сучасні технології? Про все докладно розповімо в сюжеті.
Це вакуумне обладнання, яке висушує мокрі книжки. Книжку кладуть сюди, тут є спеціальні прокладки, які підсушують сторінки, згодом примірник вакуумують.
А також бокс для дезінфекції книжок, душ, засоби для вологого та сухого очищення сторінок і прилади для реставрації документів. Така мобільна станція порятунку та консервації бібліотечних фондів може допомогти відновити архівні папери, пошкоджені внаслідок пожеж, затоплень чи неналежного зберігання.
Їтка Неоралова, керівниця відділу дослідницьких лабораторій Національної бібліотеки Чеської Республіки:
Якщо матеріалу ще не загрожує тління, ми проводимо дезінфекцію. Далі етап очищення мокрим шляхом. Якщо папір уже є вогким, то за допомогою пилососа і спеціальних губок. Після цього реставрація. Якщо сторінка розірвалася або взагалі відсутні деякі елементи, замінюємо спеціальним японським папером.
У Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого наголошують: відновлення потребують сотні тисяч унікальних видань. І за допомогою цієї мобільної станції можна надати друге життя рідкісним рукописам, книжкам, архівним документам.
Олег Сербін, генеральний директор Національної бібліотеки України ім. Я. Мудрого:
Ця станція собою представляє ось такий контейнер, який абсолютно мобільний. Він оснащений електрогенерацією автономною, водопостачанням, водовідведенням, і повністю укомплектований засобами й матеріалами, які дозволяють, як відновлювати фонди або ресурси, або книжки, які пошкоджені, і є можливість консервувати. Це, на жаль, стало актуалізованим тільки сьогодні, але це збереження документальної спадщини, пам'ять кожної нації, це нормальна практика будь-якої цивілізованої держави.
Реалізувати цей проєкт на території України допомогло Міністерство культури Чехії. Протягом наступного тижня колеги з дружньої нам країни навчатимуть працівників українських бібліотек працювати зі станцією. Згодом унікальною технологією зможуть скористатися бібліотеки в інших регіонах, аби відновити пошкоджені війною або часом фонди.
Міхаль Шедевий, координатор проєкту "Підтримка української культури":
Унікальність цієї станції в тому, що вона може працювати не в одній бібліотеці, а по всій країні. На прохання українських бібліотекарів було створено ось цей контейнер. А за його розробку взялися експерти з Чехії.
Засновники проєкту з відновлення бібліотечних фондів кажуть: у їхніх планах створити й запустити в роботу ще дві станції в Україні. Але вже з іншою метою - для оцифровування важливих архівних документів, а також для збереження музейних експонатів.