Країни Балтії та Фінляндія шукають нові способи зупинити тіньовий флот росії [ Редагувати ]
У пошуках альтернативи. Країни Балтії та Фінляндія шукають нові способи зупинити тіньовий флот росії. Адже він не тільки допомагає кремлю обходити санкції та заробляти з продажу нафти, а й використовується для гібридних атак на критичну інфраструктуру Європи. Які варіанти розглядають? Дивіться далі.
Літак військово-морських сил Франції Atlantic 2 виконує розвідувальний політ над узбережжям Швеції та країн Балтії. Пілоти моніторять територію на наявність підозрілих суден. Це місія НАТО "Балтійський вартовий".
Флав’єн, тактичний координатор:
Викликати підозри може судно, яке, наприклад, не вказує пункт призначення у своєму навігаційному маяку або має маршрут, що не відповідає звичайним торгівельним шляхам, чи траєкторію, яка здається нам хаотичною. Або ж судно, яке стоїть нерухомо на жвавому торгівельному маршруті, наче зупинилося посеред жвавої автомагістралі. Це навіть доволі небезпечна поведінка, тож, якщо хтось так діє, це привертає нашу увагу: чому він це робить? Можливо, у нього просто технічна несправність. Або ж це навмисна дія, пов’язана з незаконною діяльністю.
Альянс збільшив свою присутність у Балтійському морі у відповідь на дедалі частіші випадки пошкодження підводних кабелів у Балтійському морі. Під підозрою - судна з тіньового флоту росії, які допомагають агресору в обхід санкцій продавати нафту. Так, наприкінці грудня фінська влада заарештувала та конфіскувала танкер Eagle S, що ходить під прапором Островів Лука і перевозив російську нафту. Його підозрюють у пошкодженні підводних кабелів між Фінляндією та Естонією. Це частина гібридної війни, яку веде росія, вважають європейські лідери.
Едгарс Рінкевичс, президент Латвії:
Я вважаю, що ці інциденти були спрямовані не так проти країн Балтії, як проти НАТО та ЄС загалом.
До тіньового флоту росії, за даними Київської школи економіки, входить понад 600 танкерів. Це переважно старі судна, зареєстровані на підставні фірми. Вони приховують свої маршрути і продають російську сировину за підробними документами. За прогнозами аналітичного центру, цього року з допомогою тіньового флоту росія зможе заробити понад 140 мільярдів доларів.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Для боротьби з тіньовим флотом росії країни Заходу вводять санкції. Частина суден уже в чорному списку ЄС та США. Морські служби різних європейських країн посилили перевірку страхових сертифікатів. Але після інцидентів з пошкодженням підводних кабелів, над додатковими заходами почали міркувати країни Балтії та Фінляндія.
За даними видання "Політіко", ці держави розглядають варіанти затримувати підозрілі судна на основі міжнародного права про захист довкілля, протидію піратству або ж спільно впровадити нове національне законодавство, щоб полегшити затримання кораблів тіньового флоту.