Перемир’я під загрозою: за яких умов Ізраїль поновить бойові дії в Секторі Гази [ Редагувати ]
16 з 33-х ізраїльтян звільнили з полону ХАМАСу. Це відбулося в рамках першого етапу угоди з Ізраїлем про припинення вогню. Перемир'я триває вже 43 дні. Утім, цього тижня воно опинилося під загрозою. І вже найближчими днями може піднятися нова хвиля ескалації. Як розвивалася ситуація - розкаже Катерина Кравець.
Про замороження угоди у понеділок оголосив ХАМАС, звинувативши у порушенні домовленостей Ізраїль.
Ворог затримував повернення переміщених осіб до північної частини Сектора Гази та відкривав вогонь у різних районах Сектора, а також перешкоджав надходженню вантажів гуманітарної допомоги відповідно до домовленостей, тоді як сили опору виконували все, що від них вимагалося. Передачу сіоністських в’язнів, яких було заплановано звільнити наступної суботи, 15 лютого, буде відкладено до подальшого повідомлення, а також допоки окупаційна сторона не зобов’яжеться виплатити компенсацію за минулі тижні.
Ізраїль усі звинувачення відкидає. Мовляв, вогонь відкривали лише щодо тих, хто нехтував попередженнями не наближатися до ізраїльських військ. А для гуманітарної допомоги та повернення палестинців жодних перешкод не чинилося. Реакція на заяву ХАМАС не забарилася. Першим висловився Дональд Трамп.
Дональд Трамп, президент США:
Якщо усіх заручників не буде звільнено до дванадцятої години суботи - думаю, що це слушний час, то я б сказав, усі домовленості скасовуються і нехай почнеться пекло. Іще раз - дванадцята година суботи, повернення усіх заручників, не краплями - по два, по одному, по три, чотири. Усіх. Інакше на вас обрушиться справжнє пекло. ХАМАС зрозуміє, що я маю на увазі.
За кілька годин свій ультиматум оголосив очільник ізраїльського уряду.
Бень'ямін Нетаньягу, прем'єр-міністр Ізраїлю:
У зв'язку з оголошенням ХАМАСу про його рішення порушити угоду і не звільняти заручників, я наказав ЦАХАЛу зосередити сили всередині та навколо Сектора Гази. Ці дії наразі тривають і завершаться найближчим часом. Рішення, яке я ухвалив і яке одноголосно підтримали члени уряду, таке: якщо ХАМАС не поверне заручників до суботи опівдні, припинення вогню буде анульовано, і ЦАХАЛ відновить інтенсивні бойові дії - до остаточного розгрому ХАМАСу.
Чи ідеться в ізраїльського прем'єра про звільнення усіх заручників або лише трьох, передбачених угодою для суботнього обміну, наразі не зрозуміло. Почутим від лідерів - занепокоєні і в Секторі Гази, і в самому Ізраїлі.
Лофті Абу Таха, житель Рафи, Сектор Гази:
Щойно з'явилися ці новини - серце впало. Всю Газу сколихнуло. Ми ледь починали вірити, що перемир'я можливе і що вихід знайдено... Ми закликаємо ХАМАС, ми закликаємо Ізраїль - просимо їх досягти згоди та покласти край цій ситуації. Люди страждають. Тут жертви - прості люди.
Хагіт Хермон, жителька Єрусалиму:
Я думаю, що Трамп має добрі наміри і він раніше нам допоміг з першою угодою. Але зараз він просто не спроможний зарадити. Адже для нас найважливіше - повернути наших людей, а не тиснути, не погрожувати ХАМАСу. Це не той шлях.
Мерті Фрідландер, житель Єрусалиму:
Казати комусь, що ми вас розчавимо, що ми вас всіх повбиваємо - це грати на руку ХАМАСу. А ми зрештою платитимемо за це свою ціну - своїми солдатами, це чиїсь сини, чоловіки, і їхні рідні носитимуть ці шрами все життя. Тому дуже мило з його боку вдаватися до погроз - ми зробимо те, ми зробимо се. Спасибі вам велике, президент Трамп, та краще застосовуйте свої погрози деінде.
Минулого тижня Дональд Трамп запропонував зробити із Сектору Гази "курортну зону Близького Сходу" - під контролем США. Та перед тим "зачистити" територію, переселивши два мільйони палестинців в інші країни. Пропозиція обурила не тільки весь арабський світ, а й країни Європи. Водночас в ізраїльському уряді у новій ескалації вбачають для себе можливість втілити в реальність радикальний план Трампа.
Ісраель Кац, міністр оборони Ізраїлю:
Якщо ХАМАС зупинить звільнення заручників, тоді угода анулюється, і буде війна. Нова війна в Газі відрізнятиметься за інтенсивністю від тієї, що була до припинення вогню. І вона не завершиться без поразки ХАМАС і звільнення всіх заручників. Нова війна також допоможе реалізувати бачення президента США щодо майбутнього Гази.
Запобігти новій війні намагаються Катар та Єгипет. Тамтешні дипломати подвоїли зусилля, аби врятувати хитку угоду про припинення вогню. Наступні дві доби стануть найкритичнішими для ситуації на Близькому Сході, вважають аналітики.