Дерев'яні танки й надувні HIMARS: як муляжі дурять ворога [ Редагувати ]
Танки-приманки, які важко відрізнити від справжніх! Такі фальш-цілі дедалі частіше стали використовувати й Україна, і росія в зоні бойових дій. Оскільки ресурси обмежені, фіктивна техніка стає важливим інструментом. Михайло Манилюк розповість, якими бувають муляжі, як вони збивають з пантелику ворога і примушують його дарма витрачати засоби вогневого ураження.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Українські дрони вистежують і точно б'ють по ворожих цілях на фронті. За три роки повномасштабної війни росія втратила понад десять тисяч танків! Більше як двадцять тисяч броньованих машин. Утім, не варто приховувати, ЗСУ теж втрачають техніку.
Будь-яка важка бронетехніка - це завжди "жирна" ціль! І в зоні бойових дій для операторів БпЛА вона в пріоритеті. На броню полюють і українці, і росіяни. Щоправда, такі цілі бувають несправжніми! Видання Forbes пише: Україна та рф почали використовувати на полі бою реалістичні танки-обманки, які з відстані легко сплутати зі справжньою технікою.
Олексій Гетьман, військовий аналітик:
Хибна ціль - це може бути що завгодно. Вона може бути невелика. Вона може бути велика, але вона не несе вибухівки, і вона не використовується для того, щоб щось вразити. Їх може бути багато.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Приманки БМП-1 виготовлені з дерев'яної рами й обтягнуті щільним полотном. Leopard 2 зроблений з дерев'яних панелей, ідентичних за розмірами й формою танка. Таку несправжню техніку дедалі частіше стали помічати на фронті. І використовують її для того, щоби противник витрачав ресурси для знищення хибної цілі.
Олексій Гетьман, військовий аналітик:
Використання хибних цілей, муляжів танків, примушує ворога атакувати саме хибну ціль з повітря, з дрона. Важко побачити: це справжній танк чи це муляж. Це доволі ефективно. Кожен такий муляж - тільки робота коштує, щоб його збити з дошок, пофарбувати, а фінанси - майже нульові витрати, а кожен дрон - це все ж таки якісь гроші, і росіяни, атакуючи хибні цілі, втрачають свої засоби нападу.
Броньовані машини-підробки використовують у військових конфліктах уже майже століття. Проте, російсько-українська війна призвела до величезного прогресу в їхній конструкції. На фронті з'явилися надувні приманки. У росії гумові танки Т-72. А в української армії моделі "Леопардів" та систем HIMARS. Їх ще торік нам відправила чеська компанія. Такі фальш-цілі швидко розгортаються та легко транспортуються. До того ж вони порівняно дешеві.
Олексій Гетьман, військовий аналітик:
Це не просто зробили з гуми й надули, і все, воно працює. Щонайменше має бути пофарбований фарбою, яка відбиває електромагнітні хвилі, начебто вона залізна. Можна туди ставити маленьку буржуйку. Скажемо щось, що випромінює тепло, щоб в тепловізорі його бачили, наче він щось випромінює. Тобто двигун або працює, або нещодавно працював, і цю різницю температур, і можна сприйняти цю приманку як справжню ціль.
Обманки все важче відрізнити від справжньої бронетехніки. Деякі моделі муляжів оснащені інфрачервоними й радіолокаційними відбивачами, що імітують теплове випромінювання. Інші з моторизованими вежами.
У американській компанії I2K Defense, яка виробляє надувні приманки, переконують: у майбутніх моделях будуть надміцні тканини й "розумні" матеріали для більшої стійкості. Фальшиві цілі можна буде розгортати автономно.
Тим часом одна з українських компаній пропонує концепцію "активних манекенів". Це фальшиві танкові каркаси, встановлені на цивільний автомобіль з дистанційним управлінням. Такі підробки зможуть рухатися у колоні зі справжньою бронетехнікою.
Олексій Гетьман, військовий аналітик:
Це використовувалося ще під час Другої світової війни. Рухомі муляжі - це не новина. Це, як-то кажуть, нове, а для когось забуте старе.
Фальш-цілі застосовують не лише на суші, а й в повітрі. Росіяни запускають по Україні БпЛА "Гербера", який здебільшого виконує роль приманки! Корпус дрона виготовлено з пінопласту, а нутрощі з фанери.
Богдан Долінце, авіаційний експерт:
Це один із достатньо дешевих засобів, який як правило не коштує понад 100-200 доларів. Найдорожчим компонентом його є двигун. Вони запускаються разом із бойовими дронами, такими як "Шахед". В першу чергу для того, щоб виснажити й відволікти на себе засоби Сил протиповітряної оборони, і фактично створити собі такий коридор для безпечного проходження більшої кількості ворожих засобів. Переважно мова йде саме про дрони "Шахеди".
Авіаексперти розповідають: фальшиві повітряні цілі застосовує й Україна під час дронових атак на російські об'єкти.
Анатолій Храпчинський, авіаційний експерт:
Це є стандартним інструментом, коли використовуються певні приманки, але знову ж таки треба зрозуміти, якщо ми кажемо про російські дрони - це про кількість. Якщо ми кажемо про українські дрони - це про якість. Деякі системи, які навантажують протиповітряну оборону ворога, є доволі цікавими рішеннями з нашого боку, які були запропоновані.
Коли триває війна, коли ресурси обмежені, обманна зброя відіграє неабияку роль в зоні бойових дій. На них витрачаються засоби вогневого ураження. І так вдається зберегти бойову техніку для наступу та оборони. Розробники макетів постійно працюють над тим, аби сучасні дрони не змогли відрізнити фальшиву ціль від справжньої.