Вербують школярів: як працюють схеми втечі ухилянтів за кордон [ Редагувати ]
Для переправлення через кордон чоловіків призовного віку ділки вигадують усе нові схеми, тільки б заробити, а от про ризики не попереджають. Після шести сотень обшуків в Україні оголошено вже понад 60 підозр. Проте кордони продовжують штурмувати, а зловмисники все частіше залучають до оборудок дітей. Як неповнолітні потрапляють у їхні пастки - в матеріалі Ольги Лучек.
- Скільки років? - 19. - Скільки років? - 16. - Скільки років? - 16. - Скільки років? - 16.
Ці школярі замість уроків обрали мандри лісовими хащами. Попри небезпеку, задля заробітку наважилися провести чоловіків до кордону. І ділки цим користуються.
Однак є й такі, хто зважує всі ризики й відмовляється стати провідником.
Наталя Таранець, директорка Красноїльського ліцею №3:
Кажу: ти розумієш, що це батьки несуть відповідальність, будеш платити штраф, будеш на обліку, це не просто так. Ні-ні, я боюся, я не хочу, навіщо.
Від села Красноїльськ до кордону з Румунією, як-то кажуть, палицею докинути. Організаторів нелегальних турів за кордон тут чимало. І майже всі боягузливо прикриваються дітьми.
Наталя Таранець, директорка Красноїльського ліцею №3:
Ми проводимо батьківські збори – раз, з дітьми теж проводимо бесіди, слідкуємо за відвідуванням. Якщо немає дитини, то ми зразу дзвонимо батькам дізнатися причину, і або пишуть пояснювальну записку, або якщо хворіє, то медична довідка, я з цим борюся, і дитина має бути у школі.
Цього хлопця днями затримали прикордонники. Він супроводжував шістьох чоловіків призовного віку.
- Що тут робиш? - Хотіли перевести людей. - Ти вів людей? - Позаду них йшов, дивився, щоб ніхто не лишався.
Ігор Заруднєв, помічник начальника Чернівецького прикордонного загону:
Є моменти, коли їх залучають як провідників до державного кордону або ще можуть залучати як спостерігачів, їх називають фішкарі. Тобто неповнолітні особи стежать за прикордонними нарядами, стежать за нашими діями, за порядком руху і таке інше.
А-от самі організатори тримаються на віддалі. Раніше цією ділянкою намагалися переправляти до Румунії цигарки. З початку повномасштабного вторгнення взялися торгувати людськими життями. Майже в усіх випадках утікачам за поводарів слугують підлітки.
Євгеній Ветров, прикордонник:
Пояснюють вони це тим, чому вони це роблять – хочуть заробити грошей, у батьків бояться попросити й використовують такі шляхи не зовсім законні, так сказати. Вони дуже часто користуються попитом саме неповнолітніх, тому що їх не можна притягнути, максимум що з ними можна провести – це профілактичні бесіди.
Та ефекту від таких бесід майже немає.
Євгеній Ветров, прикордонник:
Бували випадки, що однієї ночі їх виловили, на наступну ніч знову той самий хлопець.
Та ось покарання, хай навіть для неповнолітніх, у законодавстві передбачене.
Ігор Заруднєв, помічник начальника Чернівецького прикордонного загону:
У нас вже є затримання в цьому році з залученням неповнолітніх осіб, і є вже навіть покарання певні для таких осіб, зокрема домашній арешт з носінням електронних браслетів. Якщо особі вже є 16 років, то вона вже підпадає під кримінальну відповідальність за цією статтею. Якщо менш як 16 років, то відповідальність несуть батьки.
Лише минулого року прикордонники затримали 30 школярів, залучених до незаконних оборудок. Цьогоріч їхня кількість вже зросла. Збагачуються і зловмисники.
Ігор Заруднєв, помічник начальника Чернівецького прикордонного загону:
Може бути й 4 тисячі, наприклад, євро з людини, а може бути й 12 тисяч, тому що є різні схеми, бувають такі моменти, коли людина вже через певний час не розуміє взагалі, де вона знаходиться, тобто змінюють автомобілі, напрямки руху, маршрути, щоб дістатися кордону.
На всіх учасників незаконного туру може чатувати й смертельний квест від природи. Скажімо, голодний ведмідь або ж рись та стадо диких кабанів.