Європарламент відкрив виставку про полонених українських журналістів [ Редагувати ]
Щонайменше тридцять українських журналістів перебувають у російському полоні. Деякі ще з 2016 року. Понад сотню росіяни вбили під час виконання професійних обовʼязків або під час їхньої служби в Збройних силах України. У памʼять про журналістів в інфохабі Європарламенту проводять фотовиставку "Увʼязнена свобода". На її відкритті побувала і наша знімальна група.
У центрі експозиції затемнений портрет журналістки Вікторії Рощиної. Вона писала про російську окупацію, потрапила в полон окупантів, де торік у вересні загинула. Саме її історія стала основою фотовиставки, присвяченої українським журналістам, які досі перебувають у російському полоні.
Олена Єрмоленко, кураторка виставки "Ув'язнена свобода":
Це була дуже велика людина, не дивлячись на свій вік, молодий вік. Вона була дуже сильним професіоналом, який через все, не дивлячись на все, доносила правду. І ми розуміли, що насправді її доля може спіткати будь-кого з журналістів, які знаходяться сьогодні в полоні.
За даними організаторів, у російських тюрмах нині перебувають щонайменше 30 українських журналістів. Більш як десять з них кримські татари. Серед полонених є й ті, хто зник на окупованих територіях уже після повномасштабного вторгнення 2022 року, а також молоді блогери з Мелітополя, які висвітлювали життя окупованих районів у соцмережах. Росіяни шиють їм справи про тероризм, шпигунство, державну зраду, зберігання вибухових речовин.
Пятрас Ауштрявічюс, литовський депутат Європарламенту:
Найгірше - це забути або сприймати лише загальну цифру затриманих, полонених, зниклих людей. Усі вони мають імена, фотографії, минуле життя, спогади про них близьких. Тому ми не маємо права про них забувати. Саме тому я віддаю шану всім тим журналістам, які, на жаль, були вбиті російськими окупантами. Але також і тим, кого ще слід звільнити й повернути на свободу. І я розумію, чому російські окупанти так прагнуть ув'язнювати журналістів, адже вони поширюють слово, незалежне, вільне слово. А сучасна росія виступає проти всіх цих цінностей.
Виставку доповнюють зображення катівень у Харківській області. Їх росіяни облаштували під час окупації регіону. Світлини яскраво ілюструють, як агресор поводиться з українцями в полоні, каже кураторка. Також до експозиції додали фото цивільного життя в Україні під час війни.
Олена Єрмоленко, куратора виставки "Ув'язнена свобода":
Найголовніший посил був представити фотографії саме з усієї України, бо війна відбувається не тільки на передовій та в окупованих територіях, війна відбувається по всій Україні. І журналісти, котрі працюють по всій Україні, знімаючи всі місця прильотів, всі речі, котрі на сьогодні відбуваються, вони цю інформацію несуть у світ. Це велика робота. Не дивлячись ні на що, ні на пропаганду, ні на вбивства, ні на цю страшну війну.
Далеко не про всіх полонених журналістів є достовірна інформація - розповідають організатори. Дані доводиться збирати з відкритих джерел, часом навіть за допомоги пропагандистських матеріалів. Деякі портрети створені на основі скриншотів із російських телесюжетів. Лише про десятьох журналістів є підтверджена інформація, і вони мають право на листування. На виставці організували можливість написати їм листа - ці послання згодом передадуть через правозахисні організації до російських тюрем.