"Легкі гроші" від ФСБ: як ворог вербує українських дітей на теракти [ Редагувати ]
Обіцянка "легких грошей" та натомість в'язниця. Російські спецслужби все частіше використовують соціальні мережі для вербування українських підлітків. Те, що куратори пропонують як швидкий заробіток, насправді виявляється терактом. А найстрашніше - ці діти гинуть, ставши маріонетками в руках ворога.
Як уберегти свою дитину від такого впливу? Дивіться далі матеріал нашої кореспондентки Валерії Глущенко.
Це відео зняли у день трагедії в Сумах. За кілька годин після того, як російська армія своїми ракетами вбила там три десятки людей, в історичному центрі столиці підлітки слухають російську музику. І не реагують на прохання її вимкнути.
Згодом СБУ затримало хлопців. Вони публічно вибачилися.
Втім, у цій історії важливий не лише юридичний бік проблеми, наголошують правоохоронці. Батькам слід звернути увагу на поведінку своїх дітей, які відверто симпатизують творчості російських співаків та блогерів. І ось чому.
Кадри з Івано-Франківська. Місяць тому ці двоє підлітків, що нібито просто гуляли вулицями з пакетом у руках, потрапили в об'єктиви камер спостереження. Вже за кілька хвилин у місті пролунав вибух. Пізніше правоохоронці зробили висновок - це був теракт, яким керували спецслужби рф. А його виконавцями стали підлітки, що хотіли підзаробити. Натомість втратили найдорожче.
Артем Дехтяренко, речник СБУ:
Поплічниками ворога виявились двоє місцевих неповнолітніх: 15 і 17 років, яких рф завербувала через Телеграм-канал з пошуків легких грошей та втягнула у злочинну діяльність. Унаслідок дії 17-річний зловмисник загинув, а 15-річний був госпіталізований з тяжкими пораненнями.
Підлітки прагнуть легких грошей. Це нормально для такого віку, наголошує експерт із безпеки Руслан Болгов. Та в умовах війни ворог використовує цю дитячу жагу у своїх інтересах. У соцмережах працівники ФСБ розміщують смертоносні вакансії. Діють при цьому дуже хитро.
Руслан Болгов, Член правління Асоціації приватних детективів України:
Початкове спілкування, ви маєте зрозуміти, не йде так одразу: іди та спали чи зірвіть. Все іде обережно: перенести пакунок зліва на право, забрати кур'єрську посилочку або сфоткати приміщення. Вони дають їм адресу, а діти й не знають, що там. А то виявляється будівля ТЦК або інший стратегічний об'єкт. Вони фоткають, а вже потім ФСБ їх чіпляють на гачок, а коли підлітки далі не погоджуються із завданнями, починають шантажувати.
У випадку шістнадцятирічного Данила з Одещини - завданням було підпалити автомобілі ЗСУ. Кожен за тисячу доларів.
Данило, ув’язнений ДУ "Одеський слідчий ізолятор":
Тобто сказали знаходити автівки, знімати на відео, показувати ці автівки куратору, а куратор уже говорить: треба її підпалювати чи не треба.
Разом із товаришем Данило підпалив дві автівки. Каже, російські куратори не попередили про кримінальну відповідальність за такі вчинки.
Данило, ув’язнений ДУ "Одеський слідчий ізолятор":
Вони переконували, що якщо нас спіймають, якщо не встигнемо втекти, то до нас просто приїдуть.. Штраф можуть виписати і все буде окей! А не як зараз, що нас у СІЗО тримають.
Шістнадцятирічна Світлана спершу погодилася підпалити автівку, а потім відмовилася, та було пізно. Куратор вдався до шантажу.
Світлана, ув’язнена ДУ "Одеський слідчий ізолятор":
Він зламав мій телеграм-акаунт, почав погрожувати, мовляв, має всі мої контакти, а також мами, тата, молодших братів та сестер. Скачав всі мої переписки, тобто він знав усе про мене і сказав, що якщо я не зроблю те, що він скаже, то будуть проблеми. Ось і довелося зробити.
Експерти наголошують: росіяни виходять на новий рівень і вербують молодь через комп'ютерні ігри! Нерідко провокують дітей, наприклад, помститися ТЦК за те, що батька забрали на війну.
Віталій Кім, голова Миколаївської ОДА:
Цільова аудиторія зараз ФСБшників - 15-19 років. Вони на юношеском максималізмі, тому вразлива категорія людей. Вони в інтернеті якісь завдання чи то сфоткати, чи то геолокацію показати, і за це трохи платять гроші. А потім стають друзями нібито, випитують інформацію і відносно батьків теж. В нас в Миколаєві сталась одна трагедія. Дівчина не знала, що вона робить, увійшли в довіру і потім сталась трагедія.
В СБУ зазначають: підлітку, на якого вийшли російські спецслужби, або його батькам слід якнайшвидше звернутися до правоохоронців.
Анна Шевчук, речниця Управління СБУ в Одеській області:
Навіть якщо підліток погодився на співпрацю з ворогом, треба все одно своєчасно повідомити правоохоронні органи, співпрацювати зі слідством і це дасть змогу уникнути або пом’якшити покарання навіть після злочину.
У телеграмі можна знайти чат-бот, який називається "Спали ФСБшника". Туди варто повідомляти про спроби вербувань.
Також правоохоронці та експерти з безпеки радять батькам бути уважними до неповнолітніх: якщо дитина стала більш закритою чи мовчазною - з'ясуйте, що сталося. Це може бути питанням її життя та здоров'я.
Руслан Болгов, Член правління Асоціації приватних детективів України:
Ми за правду не сваримо, щоб діти не боялись вам казати, ми не сваримо їх. Поступово підключаємо українських блогерів, оточуємо себе цим контентом.