Дитсадок із трьох місяців: як і коли це запрацює [ Редагувати ]
Народити й за три місяці повернутися на роботу. За бажанням. Така можливість тепер є у батьків немовлят. Нову опцію - віддати дитину у ясла з 3-х місяців на противагу довгому декрету - запровадили у Міносвіти.
Як ставляться мами малюків до такого нововведення, що кажуть вихователі дитсадочків і як працює подібна система в інших країнах — далі в сюжеті.
Оксана Мудра, жителька Києва:
Звичайно, декілька годин в садочку дадуть змогу відпочити, просто відпочити, тому що дитина - це важко, хто б що не говорив.
Оксана Мудра в декретній відпустці вже понад півтора року, виховує доньку Мілану. Перед декретом працювала у торгівельному центрі у відділі служби безпеки. Каже: мріє вже повернутися на роботу, але чекає коли донька підросте, щоб віддати малечу в садок.
Оксана Мудра, жителька Києва:
Ми подали заявку в ясла, можна з півтора року, йде набір на групу, але діток багато, тому чекаємо, якщо нам випаде змога, хай іде, спілкується з дітками, якусь годину-дві буде перепочинок мамі.
В Україні дітей беруть в ясла з 2-х років. Це у комунальних закладах. У приватних на пів року раніше. Та незабаром у батьків, які не мають змоги довго сидіти вдома, з’явиться можливість віддавати дітей у садочок із 3-х місяців. Це передбачає закон "Про дошкільну освіту", що набув чинності на початку року.
Оксен Лісовий, міністр освіти й науки України:
Новий закон "Про дошкільну освіту" настільки диверсифікує можливості як для формування ясел, так і для формування та створення садочків, залучення приватної ініціативи, що це буде достатньо революційна зміна, яка буде відбуватися саме в цій сфері, тому тут не буде ніякого обов’язкового регулювання, свобода - це перш за все.
Практика ранніх ясел. В Ізраїлі держава надає субсидії на відвідування держсадочків для дітей віком від 3-х місяців. Харків’янка Наталія Гончарова вже шість років живе і працює вихователькою неподалік міста Петах-Тіква. Каже: для багатьох ізраїльтян віддати немовля до ясел у три місяці - норма.
Наталія Гончарова, вихователька ясел (Ізраїль):
Батьки мають виходити на роботу. Держава в цьому зацікавлена, і вона субсидує - дотації можуть покривати близько двох третин вартості ясел. Це не дитячий садок. Ясла - це окрема установа з іншим режимом роботи. Для найменших там є спеціальні ліжечка, а коли малюк уже може самостійно вилізти, туди кладуть спеціальні матраци.
Віддавати дитину до ясел чи ні – річ добровільна. У Ольги – двоє дітей. Свого часу працювала кухарем у дитсадочку в ізраїльському місті Рош-га-Аїн і бачила зсередини, як працює заклад. Фахівці - високопрофесійні, та замінити батьківське тепло не можуть.
Ольга Запорожська, жителька міста Рош-га-Аїн (Ізраїль):
Я була категорично проти віддавати дітей у садок. Це було просто нестерпно. Ми з чоловіком зрозуміли, що відвести малечу в державний заклад ані в три місяці, ні в шість, ні в рік не можемо. Це час, який дитина має бути з матір’ю, бо це найцінніші миті. Тому я віддала старшу доньку у п'ять років, а молодшого сина - у три з половиною.
В Україні, даючи змогу батькам віддавати дітей у ясла з трьох місяців, посадовці хочуть підтримати ті родини, які не можуть дозволити собі няню. А ще сподіваються у Міністерстві освіти: ініціатива допоможе уникнути закриття дитсадків і підтримати ринок праці в умовах війни.
Анастасія Коновалова, заступниця міністра освіти та науки України з питань дошкільної освіти:
Відкриття ясел надважливе в умовах, коли на українському ринку праці бракує людей, а криза демографії тісно переплетена з економічною. Чи не основний бар’єр виходу жінки на роботу в таких умовах – неможливість отримати послугу дошкільної освіти. Дослідження показують, що стовідсоткове забезпечення дітей послугами дошкільної освіти від одного року – це потенційно +750 тис. жінок на ринку праці.
За даними ЮНІСЕФ, в Україні щонайменше 350 тисяч жінок не можуть повернутися на роботу, бо нема з ким лишити дитину. Ясла для малюків з 3-х місяців можуть стати одним із варіантів розв'язання проблеми – переконані автори закону. Але виникає інше питання: ані дитячі садочки, ані вихователі ще не готові працювати з немовлятами - каже Світлана Новиченко. Вона відкрила на Київщині приватний дитсадок.
Світлана Новіченко, засновниця дитячого садочка скандинавського типу:
У свій час мені дуже була потрібна така допомога. Я була студенткою з немовлям, і залишати дитину було ні з ким. Тоді б це врятувало мене. Але, як завжди, потрібна гарна реалізація цього всього. Ну, перш за все це люди, які будуть з цими малючками. По-друге, обладнання, приміщення. Потрібні візочки, в яких будуть декілька дітей. Все дуже дорого, і я знаю точно, що приватні заклади не будуть братися за це.
Анастасія Коновалова, заступниця міністра освіти та науки України з питань дошкільної освіти:
Так, догляд за немовлятами потребує інших умов: спеціального обладнання, меблів, збільшеної кількості персоналу. Саме тому такі послуги мають бути ретельно підготовленими. Закон задає рамку і дає інструменти, а рішення про реалізацію ухвалюється на місцях.
А отже, у цьому рівнянні ще й досі багато невідомих. І коли в Україні з’явиться перший садочок, де приймуть першого малюка віком три місяці, наразі сказати важко.