Таємне будівництво: у Коломиї забудова загрожує багатоповерхівці [ Редагувати ]
В умовах воєнного стану, коли всі перевірки заборонені, для деяких забудовників це як "зелене світло" для свавілля. Мешканці однієї з багатоповерхівок у Коломиї на Прикарпатті опинилися у заручниках. Поруч забудовник вирив глибокий котлован. Люди б'ють на сполох, адже від їхнього дому до цієї прірви менше як сім метрів. Чи законне таке зведення? І чому місцева влада самоусунулася від розв'язання проблеми? Дивіться далі у сюжеті.
Мешканці коломийської багатоповерхівки з острахом оглядають глибокий котлован, який нещодавно появився під їхніми вікнами. Від нього до стіни будинку - менш як сім метрів. І відстань щодня зменшується.
Це був кордон по всьому периметру і на якій відстані вони почали рити котлован. Зараз земля вся сиплеться, а там далі вона вже сиплеться під паркан.
Цьому панельному будинку вже сорок років. Через близьке розташування підземних вод - ґрунт під ним просідає. Між під’їздами вже давно утворилися тріщини. Мешканці побоюються, що таке масштабне будівництво по сусідству повністю зруйнує багатоповерхівку.
Марина Максимів, мешканка будинку по вулиці Петлюри, 42:
Просто страшно, що в один момент ця величезна махіна складеться як картковий будинок. Тут дуже багато людей. Хто за це буде відповідати?
На місці, де вирили котлован, раніше стояла невеличка одноповерхова будівля. У 2018 році її разом із земельною ділянкою місто віддало під приватизацію.
Богдан Неміш, мешканець будинку по вулиці Петлюри, 42:
Будинок стояв, стояв, заросли хащі, потім будинок завалили. У 20 році фірма хотіла щось тут будувати. Коли ми вийшли на протест, вони цю будову якось зупинили і тепер в березні знову почали, приїхали трактори й зразу почали рити котлован.
Ганна Сафіканова, голова правління ОСББ будинку по вулиці Петлюри, 42:
З нами не спілкувалися забудовники, не питалися, ні дозволу не брали ніякого, ні документації нам не надалися.
Не дотримані й державні будівельні норми щодо відстані у двадцять метрів.
Дивіться, скільки це є, шість метрів і сімдесят сантиметрів. А має бути мінімум п'ятнадцять метрів.
Квартира пана Юрія на першому поверсі. Всі вікна виходять на сторону майбутньої забудови і вона повністю перекриє доступ сонця до його помешкання. Вдома у чоловіка син з інвалідністю, прикутий до ліжка.
Юрій, мешканець будинку по вулиці Петлюри, 42:
Я нічого не буду видіти, то тюрма буде. Це як закриють, це як в тюрмі буде. А син інвалід першої групи, що він буде видіти.
Люди й досі достеменно не знають, що саме планують тут будувати.
Людмила Іванівна, мешканка будинку Петлюри 42:
На тій неділі ми зверталися, забудовник сюди приходив. Він нам пообіцяв зробити. Він повинен був. Вівторок нема, сьогодні середа, четвер. Бо в них документів нема.
Ганна Сафіканова, голова правління ОСББ будинку по вулиці Петлюри, 42:
Забудовник тільки дав нам експертизу. По тій експертизі пишуть три поверхи. По їхніх других документах пише, що три поверхи плюс масандра - 33 житлових приміщення. Так само в тих документах в експертизі не пише, що там має бути ангар під машини. Тут вже дивимося, що робиться ангар під машинами.
Мешканці написали звернення в усі інстанції. Ходили й на сесію міської ради. Очільник міста каже: дозволи на будівництво видали ще за попередньої каденції. А проводити перевірки вони зараз не можуть, бо в країні воєнний стан.
Дозвіл на будівництво і сам проєкт був виконаний у 2020. Дозвіл теж виданий у 20 році. Чи має можливість міська рада і депутати впливати на це зараз, згідно з чинним законодавством, - не має. Тому ми по-людськи вас чуємо, але не можемо якось зреагувати на ваше питання.
Оформлення дозволів на будівництво надає Державна архітектурно-будівельна інспекція. В Коломиї очолює цей відділ Олег Яворський.
Жанна Дутчак, кореспондентка:
Ми хотіли потрапити до керівника відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю, але на робочому місці його не застали. Від охоронця дізналися, що сьогодні всі посадовці Коломийської міської ради на толоці.
Згодом із посадовцем телефоном домовилися про коментар. Але одразу після розмови він зник. Вже кілька днів намагаємося йому додзвонитися, але безрезультатно. Не змогли зв'язатися із забудовником.
- Ви не зв'яжетесь, бо він минулого тижня був мобілізований. - Він мобілізований? - Так, минулого тижня він отримав бойову повістку.
Його довірена особа - Ігор Слюзар, попередній міський голова Коломиї, за каденції якого і була продана земельна ділянка та надані дозволи на будівництво. За його словами, він просто найманий працівник і запевняє: всі документи у них в порядку.
З минулого тижня призначений відповідальною людиною - його довірена особа. Він мав нотаріально комусь доручити представляти його, поки він в армії. За межі ділянки ми не вийшли, документи на початок будівництва всі є, ми б не почали будувати, якби не було.
Марина Максимів, мешканка будинку по вулиці Петлюри, 42:
Ми надіслали десятки запитів, ми в очікуванні відповідей. Дуже сподіваємося, що переможе буква закону, а не якісь домовленості.
Будівельні роботи й далі йдуть повним ходом. Тим часом в поліції нам повідомили, що звернення мешканців вони зареєстрували і вже розпочали перевірку.