День пам’яті в Німеччині: як вшановують мільйони загиблих [ Редагувати ]
Пам’ять жертв Другої світової вшановують сьогодні в Європі, і, зокрема, в Німеччині. Країні, яка розв’язала цю криваву війну, а потім багато десятиліть спокутувала свою провину. Вихідний, спеціальне засідання Бундестагу та українська хода - про все це Тетяна Логунова.
Восьме травня в Німеччині завжди було звичайним робочим днем. Але не цьогоріч. Вісімдесяту річницю завершення Другої Світової Європи зробили вихідним. Принаймні, в Берліні, де тривали основні пам’ятні заходи. Зранку вище керівництво держави - президент, канцлер та голова Бундестагу поклали вінки. Не до радянських пам’ятників, їх у Берліні кілька. Німецькі політики прийшли до Нойє Вахе - центрального меморіалу пам’яті жертв усіх воєн та тиранії.
Від початку повномасштабної війни саме до Нойє Вахе восьмого травня приходять наші дипломати та українці, що живуть у Німеччині. Йти до радянських меморіалів не хочуть. А окремого, українського місця пам'яті, в Берліні немає. Створити його німецьких політиків просять українські активісти.
Єва Якубовська, представниця організації "Віче":
Пам'ять про Другу світову війну росія перетворила на зброю доволі успішну, яка фактично викреслила всіх жертв в Україні в Другій світовій війні. Саме тому для нас це насамперед про справедливість, яка починається з пам'ятання. Це пам'ятання неможливо здійснювати в просторі, де ігнорується 2!!!! роки війни, де ігноруються якісь етичні норми. І цитати Сталіна, організатора штучного голоду в Україні, залиті золотом. Це два меморіали аж в Берліні. Саме тому ми говоримо про створення цього місця пам'яті.
Сьогодні українці маршем пройшли центральними вулицями Берліна. Це була скорботна хода з політичною вимогою визнати історичну відповідальність перед Україною і зафіксувати її у німецькій культурній пам’яті.
Єва Якубовська, представниця організації "Віче":
Ми розуміємо це не тільки фізично, як простір, де можна прийти у цей день, згадати всіх жертв, а також і місце пам'яті у культурі й пам'яті Німеччини.
Звернення українці передали депутатам Бундестагу. Вони сьогодні зібралися на спеціальне засідання. З центральною промовою виступив президент країни. Франк-Вальтер Штайнмаєр говорив про провину німецького народу, який розв’язав Другу Світову. І про путіна, який напав на Україну.
Франк-Вальтер Штайнмаєр, президент Німеччини:
Ми рішуче виступаємо проти нинішньої історичної брехні кремля. Навіть якщо це знову буде сказано завтра на святкуванні перемоги в москві. Війна проти України не є продовженням боротьби з фашизмом. Ця історична брехня - не що інше, як маскування імперського божевілля, несправедливості та найтяжчих злочинів! Ми підтримуємо Україну в її боротьбі за свободу, за демократію, за суверенітет. Залишити Україну беззахисною - означало б відмовитися від уроків 8 травня!
Завтра в Німеччині звичайний робочий день. У посиленому режимі, втім, працюватимуть поліцейські. Вони слідкуватимуть за порядком біля радянських меморіалів. Щоб росіяни, які прийдуть туди 9-го травня, не принесли свої прапори, георгіївські стрічки чи символіку війни проти України. Їх демонстрація категорично заборонена.