Підтримка України і нові домовленості: підсумки саміту урядовців з України та держав ЄС у Львові [ Редагувати ]
Українців 31 мільйон. Таку цифру наводить Інститут демографії. Оцінка стосується підконтрольних територій. Автори дослідження додають: ще 5 мільйонів громадян – за кордоном. Демографія тривожна. Націю руйнують війна, низький рівень народжуваності і еміграція.
Що робити - вирішували урядовці з України та держав ЄС. Вони зібралися у Львові на саміт. Підсумки заходу підбила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович, з якою поспілкувався наш кореспондент Роман Гаврилів.
Отже, відбувся другий саміт міністрів соціальної політики, який організувала Україна, Молдова, Швеція і Литва. Будь ласка, опишіть враження від сьогоднішньої співпраці.
Власне, враження дуже позитивні. Всі учасники, а це більше ніж 20 делегацій високого рівня, висловлювали підтримку українському народу. Ми розпочали наш день з вшанування хвилиною мовчання на Марсовому полі наших захисників. Для дуже багатьох це було таким емоційним моментом. І ми навіть впродовж всієї сесії поверталися до відвідин Марсового поля. До того, що ми повинні всі розуміти, пам'ятати, цінувати тих, завдяки кому ми маємо можливість говорити, дискутувати про демографію. Тих, хто виборює наше життя і його зберігає.
"Мені здається, що дуже важливо проводити такі заходи, щоб наші міжнародні партнери бачили, як ми живемо, які ми дії робимо для того, щоб відстояти себе і свою країну, як ми боремося, які сервіси розвиваємо, як ми взаємодіємо і створюємо нові практики. Багато з того, що ми показуємо, для них є новим, і вони також готові це переймати. Тому я задоволена сьогоднішнім днем", - додала вона.
Ті питання, які підіймались, вони є всі гострі, вони є всі схожі, як в Україні, так і в Європі. Було озвучено багато цікавих досвідів і практик, які ми можемо переймати. Тож день пройшов плідно.
Яких ключових результатів і домовленостей вдалося досягти?
За результатами цілого саміту було озвучено комюніке, де кожна з країн підтверджує свою прихильність щодо підтримки України в її боротьбі та в євроінтеграційних прагненнях. Кожна з країн взяла на себе певні зобов'язання з погляду супроводу України і Молдови, в наближенні наших практик, законодавства, досвіду до стандартів Європейського Союзу.
"Крім того, Швеція оголосила про розширення пакета соціальної підтримки, зокрема для людей літнього віку і людей з інвалідністю. Вони вже сказали, що їхній уряд сьогодні прямо прийняв відповідне рішення, тому ми якраз будемо домовлятися вже в червні, яким чином будуть ці ресурси витрачені, на які напрями та на які види допомоги вони підуть. Говорили про дослідження, про права і можливості людей літнього віку в Україні, щоб потім якісно намагатися підтримувати наших пенсіонерів, бо зрозуміло, що їм сьогодні непросто", - додала Жолнович.
Були в мене так само зустрічі з іншими представниками з інших країн, ми з кожним домовлялися про двосторонню співпрацю і про те, чим вони можуть допомогти Україні в розвитку соціальних сервісів, в розвитку соціальних послуг і в підтримці українського народу.