росія нарощує авіаційну присутність у Білорусі - генштаб ЗСУ [ Редагувати ]
Один за одним в Білорусь прибувають ешелони бойової техніки та російські військові. На тамтешні авіабази злітається оперативно-тактична авіація рф, а повітряний простір над Республікою Білорусь закритий до лютого. Вже завтра там мають розпочатися спільні російсько-білоруські військові навчання "Щит Союзу" та "Захід -2023".
Докладніше про це та чи можуть нові маневри перерости у другу спробу вторгнення в Україну? - про це дивіться у сюжеті Ольги Жидецької.
Росія нарощує авіаційну присутність у Білорусі. Повідомляє Генштаб Збройних Сил України. За його даними, на аеродром у Мачулищах перебазували щонайменше 10 гелікоптерів Мі-8 і Мі-24. Також очікується доправлення оперативно-тактичної авіації на інші летовища.
Олексій Громов, представник Генштабу ЗСУ:
Не виключаються польоти в повітряному просторі РБ літаків дальньої авіації країни-агресора. З урахуванням зазначеного зростає загроза завдання рекетно-авіаційних ударів, застосування дронів-камікаде по території нашої держави з повітряного простору білорусі.
У Мінську оголосили: від завтра в країні триватимуть двотижневі літно-тактичні маневри за участі російських літаків, у яких будуть задіяні всі аеродроми та полігони білоруських ВПС та ППО.
Білоруське Міноборони також не приховує - триває збільшення регіонального угруповання військ Білорусі і росії. У країну продовжують прибувати російські солдати, озброєння, військова і спеціальна техніка. Перевірити, як відбуваються спільні вишколи показово прибув самопроголошений президент.
олександр лукашенко, президент Білорусі (1994-2020):
Нам придется и дальше работать, в таком же режиме. Готовить и беларусов и россиян. Вы не думайте, что вот - Спасибо, вы нам помогли и прочее. Мы не только помогли вам. Мы сами себе помогли. Мы от вас получаем информацию большую. Это опыт ну и наши офицеры, помогая готовиться тем, кто пороха не нюхал, образно говоря, и тем, кому надо вспомнить навыки военные.
До всього, Мінськ активно допомагає навчати мобілізованих росіян. Білоруська влада надає для цього військові бази та матеріально-технічне забезпечення.
Юрій Губаревич, опозиційний білоруський політик:
Военные учения в беларуси это уже перманентное такое явление. Которому начало было положено за несколько месяцев до войны. Росийские военные буквально по нашей территории ездят, как у себя дома. Они могут перемещаться между различными военными базами, завозят технику, завозят мобилизированных - это как раз таки тенденция последних месяцев. И по различным оценкам уже более 10 тысячи человек из российской армии присутствует в беларуси.
Попри те, що офіційно в уряді Білорусі чутки про мобілізацію спростовують - країна живе у її передчутті. Серед населення Міноборони провело звіряння даних військовозобов'язаних. Його нібито пройшли 95% білорусів. Решті погрожують.
Олег Коновалов, військовий комісар Брестської області:
Начиная с февраля месяца для тех мужчин, которые не прошли сверку данных военного учета, скорее всего, будут применяться ограничения на выезд с территории республики. Ну и возможно какие-то еще ограничения.
Також влада продовжує репресії - за публікації у соцмережах на підтримку України карають щонайменше добою арешту. При цьому пропаганда поширює наратив, що білорусь уникла долі України тільки тому, що у 2020-му Лукашенко утримався в президентському палаці. Та попри все, запевняє опозиція, ставлення більшості білорусів до війни негативне. І через це самопроголошений керманич діє дуже обережно.
Юрій Губаревич, опозиційний білоруський політик:
Большинство все-таки понимает, что то чужая война и беларуси там не место. Поэтому лукашенко опасается, что могут быть возможные бунты в армии. Но могут быть бунты и в беларусском обществе. И он боится повторения этой ситуации, потому что в отличие от 20-го года теперь уже действия протестующих будут достаточно более жесткие, более серйозные по отношению к тем же силовым органам.
Тим часом українські спецслужби моніторять ситуацію в Білорусі і стверджують - нині ознак загрози вторгнення не бачать. Однак усе може змінитися будь-якої миті.
Сергій Наєв, командувач Об'єднаних сил ЗСУ:
У випадку збільшення таких сил з боку противника, звісно, відбудеться такий самий процес і у нас. Буде необхідно збільшити наші сили. У нас є комунікація з генеральним штабом ЗСУ, яка такі сили надає. Для того, щоби збільшити наш оборонний потенціал.
Українські військові проводять навчання на північному напрямку. Імовірні шляхи наступу заміновані та пристріляні. До всього, рух ворога натепер ускладнить підвищення рівня води в річках та болотах.
Роман Волощук, командир підрозділу:
Можуть спробувати. Але ми там готові. Підготували кожен поворот, кожне перехрестя розрито. Кожен кут будинку - буде просто колосальний спротив.
За тим, що відбувається в Білорусі стежать і західні спецслужби. На сьогодні їхні оцінки збігаються з думкою українського Генштабу. Зокрема, у британському Міноборони вважають, що нинішні навчання найімовірніше поки не є безпосередньою підготовкою до додаткових наступальних операцій проти України.