Британія продовжить підтримку України [ Редагувати ]
Боже, бережи короля! Британія продовжує підтримку України. Перші закордонні поїздки вже нових міністрів Британії спланували, аби вони, так чи інакше, стосувались України. Зокрема, міністр оборони Об'єднаного Королівства відвідав Одесу. А міністр закордонних справ - одну із найближчих союзниць Києва - Польщу. Якою буде закордонна політика Лондона за нового головного дипломата. Та хто такий Девід Леммі - розповість наша британська кореспондентка Світлана Чернецька.
Лише в п'ятницю Девід Леммі став міністром закордонних справ Великої Британії. І одразу ж, на наступний день, поїхав у перше відрядження. За вихідні встиг відвідати Німеччину, Швецію та Польщу. Не випадково. Це демонстрація пріоритетів міністерства. Німеччина - важлива торговельна та стратегічна партнерка, найбільша донорка України в ЄС. Швеція - відкриває нові можливості для співпраці в межах НАТО. А Польща - основна союзниця щодо допомоги Україні. Ці візити - також можливість узгодити позицію союзниць напередодні ювілейного саміту НАТО у Вашингтоні.
Девід Леммі, міністр закордонних справ Великої Британії:
Я сподіваюся, найближчими днями ми зможемо продемонструвати путіну, що наші зобов'язання - це надовго. І що союзники НАТО об'єднані в питанні підтримки України у фінансовому, військовому та гуманітарному плані.
Польський колега Радослав Сікорський прийняв гостя у власному домі в селі Хоб'єлін. Після прогулянки округою та розмови віч-на-віч, Сікорський запевнив, Лондон та Варшава мають спільне бачення довгої і постійної підтримки Києва в боротьбі з росією.
Радослав Сікорський, міністр закордонних справ Польщі:
Сподіваюся, що володимир путін побачить, що він не може нас розділити, що грати з тією чи іншою країною не спрацює, що вся та дезінформація не спрацює; що він неправильно розрахував своє вторгнення в Україну не тільки з погляду того, як Україна відреагує, але також з погляду того, як відреагують європейські та північноамериканські демократії. Ми підтвердимо, що ми є найпотужнішим альянсом в історії і що доля України - це наш життєво важливий інтерес.
Британський міністр розкритикував постачання іранських дронів та північнокорейських снарядів росії на війну в Україні. І закликав Китай бути обережнішим щодо зближення з росією. Військові, економічні, політичні та дипломатичні зобов'язання перед Києвом Леммі називає "залізобетонними". А його відомство вже планує нові спільні оборонні та безпекові проєкти з Євросоюзом. Така бурхлива активність політика на новій посаді - це ще й відповідь критикам. Бо Леммі закидають відсутність дипломатичного досвіду.
Джон Гаттон, колишній міністр оборони Великої Британії:
Найкращі британські міністри закордонних справ не мали дипломатичного досвіду. Вони, обійнявши посаду, вивчали стан справ і чудово справлялися. Звичайно, було б чудово, якби ми мали кар'єрних дипломатів з великим досвідом у всіх цих місцях, але насправді ця робота вимагає політичного світогляду, політичного напрямку.
За фахом Леммі - юрист. Він став першим чорношкірим британцем, якому вдалося вступити в американський Гарвард. Під нас навчання, до речі, здружився з майбутнім президентом США Бараком Обамою. У своїй політичній кар'єрі найбільше обстоював соціальну та расову справедливість.
Девід Леммі, міністр закордонних справ Великої Британії:
Найбільша честь у моєму житті - стояти перед вами як міністр закордонних справ. Нащадок поневоленого народу, представник робітничого класу з Тоттенхему, спільноти, яка ніколи не видавала міністра закордонних справ.
Ця посада справді - найбільше політичне досягнення в кар'єрі Леммі. Хоча у великій політиці він не новачок. Вперше виграв парламентські вибори 24 роки тому. У свої 27 був наймолодшим членом Палати громад. Маючи за плечима успішну кар'єру юриста, він дуже швидко потрапив в урядові кабінети. Встиг попрацювати на прем'єр-міністрів Тоні Блера та Гордона Брауна.
Останні три роки Леммі був так званим "тіньовим" міністром закордонних справ. Тобто відповідав за зовнішньополітичний напрямок в опозиції. Він наполягав на посиленні підтримки України та тісніших зв'язках із союзниками по НАТО.