Чи будуть українці зимою в теплі: інтервʼю із заступником міністра енергетики України [ Редагувати ]
Українська енергомережа оговтується після одного з наймасованіших ворожих ударів минулого тижня. Чи вдається відновити потужності, як в умовах терору з боку рф відбувається підготовка до опалювального сезону та скільки ще діятимуть графіки відключення світла?
Про все це кореспондентка Ніна Коломієць запитала Миколу Колісника - заступника міністра енергетики України.
Пане Миколо, я вас вітаю, дуже дякую, що знайшли час для розмови. Українська енергосистема в останній час зазнала одного із наймасштабніших обстрілів з боку росіян. Минулого тижня ворог вперше атакував наші підстанції ракетами із касетними боєприпасами. Наскільки серйозні пошкодження і які наслідки для енергосистеми після такої масової атаки.
Дійсно ситуація в енергосистемі є досить складною, адже лише за цей рік ворогом здійснено понад вісім комплексних атак на об'єкт енергетичної інфраструктури, втрачено понад 9 гвт встановленої потужності генерації електричної енергії, також нанесено удари по мережам розподілу, передачі електричної енергії. Фактично ворог модернізує ті боєприпаси, як ми бачимо, для збільшення негативного ефекту ураження об'єктів цивільної енергетичної інфраструктури. Попри це енергетики продовжують наймасштабнішу ремонтну кампанію по відновленню об'єктів енергетичної інфраструктури до опалювального сезону, звісно є окремий фокус на об'єкти, які були пошкоджені 26-го числа. Ворог дійсно завдав прицільного удару для знеструмлення енергосистеми, її розділення, тому основне завдання енергетиків якомога швидше відновити постачання електричної енергії в домівки громадян, втримати стабільність і цілісність енергосистеми.
Попри такі масовані атаки, хочеться зазначити, що професійність і кропітка праця енергетиків дозволяє нам мати електричну енергію сьогодні дійсно застосовуються графіки обмеження потужності, як вимушений інструмент для того, щоб стабілізувати енергетичну систему. Десь, де недостатньо графіків обмеження, то застосовуються аварійні відключення, але мета цих інструментів, цих заходів саме повноцінне відновлення функціонування енергетичної системи, проведення тих ремонтів, які є вкрай необхідні сьогодні для того, щоб енергосистема була максимально підготовлена до максимально до опалювального сезону.
Яка загальна картина ремонтів зараз, чи вистачає ресурсів для того, щоб відновити пошкоджене або знищене обладнання і чи вкладаєтеся в терміни?
Ворог не припиняє обстріли. Фактично щодня ми маємо ураження об'єктів критичної інфраструктури, і це як в прифронтових територіях, так і в по території України, Дніпропетровськ і в інших областях. Тому на сьогодні активно триває взаємодія з міжнародними партнерами, щодня маємо зустрічі щодо агрегації максимальної підтримки, отримання додаткового обладнання, яке необхідно енергетикам для своєчасного виконання аварійних ремонтів, для того, щоб аварійно-ремонтні бригади виїжджаючи на місця, відновлюючи постачання електричної енергії споживачам мали все все необхідне і могли швидко виконати ті технічні роботи
Попри значні тривоги, енергетики ризикують своїм життям, виїжджають, виконують свою роботу, тому взаємодія саме з міжнародними партнерами націлена на те, щоб кожні енергетичні підприємство України мали необхідне обладнання. За ініціативи міністра Галущенка та єврокомісара Кадрі Сімпсон ініційовано фонд підтримки енергетики, це та платформа, яка дала змогу заграгувати понад 550 млн євро безпосередньо в вигляді обладнання, яке так не вкрай необхідне сьогодні енергетикам України. Ця робота продовжується щодня. Ми бачимо підтримку найвищого рівня від міжнародних партнерів. Президент Сполучених Штатів висловувався з консолідацією підтримки саме енергетичної сфери після останніх обстрілів ворога. Тому ми розуміємо, що мета ворога - досягнення повного блекауту. І обстріли продовжуються, тому нам потрібно максимально агрегувати необхідне обладнання для того, щоб мати так званий резервний запас, щоб кожне енергетичне підприємство як вчасно виконало ремонт, так і було підготовлено до всіх кризових ситуацій.
Чи є можливість відновити потрібну кількість генерації саме до старту опалювального сезону, тому що часу лишилося вже не так багато?
Скажімо так, сьогодні триває найбільша ремонтна кампанія за все незалежною України. і робиться все необхідне для того, щоб ці ремонти виконались вчасно. Для цього, звісно, знову ж таки взаємодіємо як з міжнародними партнерами, так це питання і стабілізації роботи енергетичної сфери, підприємства енергетичної сфери. В той ж час хочеться зазначити, що одним із ключових питань залишається захист, і тому ми привертаємо увагу наших міжнародних партнерів щодо максимального посилення засобів протиповітряної оборони, для того, щоб максимально дати змогу як відремонтувати, так і в майбутньому захистити об'єкти енергетичної, цивільної енергетичної інфраструктури від військових ризиків.
Зокрема, сьогодні мали також зустрічі з прем'єр-міністром Ірландії. Де на рівні президента України підписані безпекові угоди гарантії, це ті інструменти, які вкрай необхідні сьогодні для стабілізації роботи енергетичної сфери, зокрема.
А у яких містах зараз найскладніша ситуація із підготовкою до опалювального сезону?
Звісно, найскладніша ситуація на сьогодні в прифронтових областях, оскільки там найбільш інтенсивні обстріли, зокрема і об'єктів енергетичної інфраструктури, найбільш частіше здійснюється враження, обриви на лініях. Окремий фокус звісно, приділяємо і Харківській області, місту Харків, тут є окремі плани підготовки до опального сезону, і це як питання резервних типів живлення для об'єктів критичної інфраструктури, так і стабілізація роботи енергосистеми в цілому.
Можна детальніше про резервні, альтернативні об'єкти, що це може бути і наскільки реалістичний цей сценарій у місті, там де систематично руйнується, в тому числі і об'єкти генерації?
Розподілена генерація - це ті технічні рішення, які можливо встановити по всій країні, і таким чином у ворога не буде можливості здійснити надвелику кількість ударів, щоб уразити всі ці невеликої потужності об'єкти. Урядом прийнято стратегію розподіленої генерації та прийнято низку необхідних в край рішень, зокрема це спрощення умов будівництва нової розподіленої генерації. Спільно з регулятором напрацьовано, регулятором прийнято спрощення умов приєднання нової генерації до газових та електричних мереж. Урядом прийнято низку фінансових інструментів, які заохочують як побутових споживачів, комунальні підприємства, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, встановлювати необхідні технічні, прості технічні рішення.
Це сонячні панелі з системами накопичення енергії, це газова генерація, та багато інших простих технічних рішень, які можуть вже допомогти активно підготуватись до опального сезону. В той ж час є активна робота по встановленню додаткової генерації на власні потреби об'єктів критичної інфраструктури, це як школи, лікарні, так і на сьогодні після останнього удару ми бачимо необхідність максимально заграгувати підтримку та консолідацію дій місцевих органів влади в таких підприємствах, як водоканали та інші. На сьогодні при активній взаємодії з міжнародними партнерами ми отримали вже достатню кількість, велику кількість, давайте так скажемо, необхідних об'єктів розподіленої генерації, працюємо на додаткових об'єктах які надаються місцевим органам влади, які встановлюють їх безпосередньо на ті об'єкти критичної інфраструктури, які визначені ними критичними. В той ж час створені умови показують зацікавленість бізнесу встановлювати об'єкти розподіленої генерації для власних потреб. Урядом прийнято також рішення, що для незастосування графіків обмеження потужності бізнес може купляти від 80% власного споживання за імпортом, так і встановлювати резервні жи типи живлення. для власних потреб до 80%, і в такому випадку решта електричної енергії не буде підпадати також під обмеження для таких типів підприємств. На сьогодні триває така активна робота, яка є зосередженою, це як і побутові споживачі, промислові споживачі, так і об'єкти тритичної, комунальної сфери, тому таким чином ми максимально масштабуємо підготовку до опалівного сезону для того, щоб максимально зробити систему, енергосистему стійкішою.
А чи можемо проговорити про альтернативні об'єкти теплової генерації, якщо це правильно буде так назвати, наприклад, у Києві є пересувні котельні, які можуть, навіть за відсутності централізованого теплопостачання постачати тепло у певні об'єкти, чи розростається мережа подібних альтернативних засобів?
Дійсно, на сьогодні є велика кількість технічних рішень, які можливо застосувати, перш за все ми дивимось на мобільні технічні рішення. Ті, які мають і високу віддачу, і є швидкими для встановлення. На сьогодні є ряд проектів, які координуються урядом, місцевими органами влади по встановленню як мобільних, так і резервних типів живлення для котелень, це когенераційні установки, які дають змогу і виробляти електричну енергію, і виробляти теплопару для потреб містян.
Скажіть, будь ласка, взагалі, чи готова наша енергосистема перенести ось такі масштабні удари, яких вона зазнала минулого тижня, із настанням холодів, тому що ми розуміємо, що для Путіна наші енергооб'єкти лишаються ціллю номер один, і його мрія про те, щоб занурити Україну в блекаут і нікуди не поділася, наскільки взагалі ми маємо ось такий енергетичний запас міцності у разі подібних атак?
Ми розуміємо, що перш за все Засоби протиповітряної оборони є тою необхідним рішенням для того, щоб прикрити і захистити об'єкти як критичної інфраструктури, так і цивільної енергетичної об'єкти.від подальших атак ворога. Ми розуміємо, що вони будуть продовжуватись, адже мета агресора, досягнення повного блекауту, попри це енергетики здійснюють максимально необхідні ремонти, якраз для того, щоб стійкість енергосистеми підвищувалась. Звісно, кожен обстріл, він не додає стійкості, а попри це ми намагаємось отримувати необхідне нове обладнання для того, щоб і оновити і відновити ті ураження.об'єкти і створити необхідний ремонтний запас для того, щоби бути готовими до всіх кризових ситуацій. Тому агрегація міжнародної підтримки, щоденна взаємодія з міжнародними партнерами, є вкрай необхідною, і Міністерство енергетики щодня приділяє цьому максимально уваги, взаємодіє з міжнародними партнерами, це як міжнародні організації, міжнародна енергетичне агентство, з яким буквально вчора в міністра енергетики була зустріч, і саме консолідація їх підтримки. дає змогу нам отримувати необхідне обладнання для підприємства енергетичної сфери.
Чи можемо ми заспокоїти наших глядачів, що світ робить все необхідне для того, щоб плани агресора не збулися і щоб все ж таки у період холодів ми були в теплі?
Ситуація дійсно є складною, попри це між ми бачимо консолідацію міжнародної підтримки в допомозі України і не лише словах, в практичних діях, в фінансовій підтримці, в на ні необхідного обладнання, це кропітка щоденна праця, і паралельно ми бачимо, щодня, фактично, попри тривоги енергетики виконують необхідні ремонтні роботи для стабілізації роботи енергосистеми. Так, це складний шлях, і кожна атака додає додаткових труднощів, тому, звісно, є обмеження, графіки обмеження подачі електричної енергії, але це те, що необхідне для стабілізації роботи системи в цілому, тому просимо з одної сторони відносно до цього з розумінням. В той ж час закликаємо йти на зустріч енергетикам і споживати економно, комунальні підприємства закликаємо не використовувати зовнішнє освітлення чи ті, скажімо прибори, які не є вкрай необхідними для виробничої діяльності, переносити промислові виробничі процеси на нічну години доби, коли це не є вкрай необхідним, так само як і певні побутові потреби, праска та інше. Таким чином ви, і економ, економно споживаєте і допомагаєте енергетикам збалансувати енергосистему тою електричною енергію і розподілити її в максимально ефективний спосіб для потреб всіх громадян.
Насамкінець, дайте будь ласка прогноз, чого очікувати українцям найближчі тижні, чи буде послаблення графіків відключень, чи навпаки записатися терпінням?
Варто зазначити, що енергетики звісно роблять все вкрай необхідне 24х7, щоб стабілізувати роботу енергосистеми, проте давати прогнози на сьогодні є вкрай нераціональним, оскільки ворог продовжує обстріли енергетичних об'єктів. На сьогодні це лише несе додаткові загрози неправильного характеру, тому не вдаючись до окремих даних, скажімо, що ведеться кропітка робота для стабілізації і все необхідне на сьогодні здійснюється.
Я вам дуже дякую за цю розмову і дякуємо енергетикам за їхню працю.
Дякую.