137 тисяч воєнних злочинів рф: яких ще підозр чекати від МКС [ Редагувати ]
184 тисячі цивільних об'єктів зруйнувала росія за час повномасштабного вторгнення. Такі офіційні дані від Генерального прокурора України Андрія Костіна. Разом з тим Україна та міжнародні партнери активно розслідують воєнні злочини країни-агресорки. Зокрема, ідентифікує тих, хто обстрілює мирні міста чи катує полонених.
Яких ще підозр чекати від міжнародного правосуддя найближчим часом? Розповість Єлизавета Яковлева.
137 тисяч воєнних злочинів. Саме стільки вчинила росія за 2 з половиною роки повномасштабного вторгнення. І ця цифра постійно зростає - заявив Президент України Володимир Зеленський під час конференції "United for Justice".
Володимир Зеленський, Президент України:
Справедливість, вона ніколи не виникає сама по собі зі слів, у законах чи фактах ратифікації. Норми законів діють тоді, коли діють люди. Діють на захист закону, на виконання закону і на силу закону. і саме в цьому сенс нашої з вами співпраці. Саме тому ми об'єднані заради справедливості. Кожен і кожна, хто наближає відповідальність росії, російського політичного та військового керівництва, російських воєнних злочинців.
Конференція вже всьоме об'єднує урядовців, експертів та генеральних прокурорів із різних країн. Понад 20 держав проводять власні розслідування щодо воєнних злочинів росії або допомагають Україні збирати докази. Серед них - Британія, Німеччина, Хорватія та країни Балтії.
Ладіслав Хамран, голова Євроюсту:
Сьогодні Євроюст розслідує 21 справу. Це чітке свідчення, що Україна не сама. Що інші партнери та держави активно документують міжнародні злочини, скоєні в Україні чи будь-де. Запевняю, що вся інформація зібрана, задокументована та передана компетентним органам. Ми в Євроюсті запевняємо, що наші аналітики супроводжують наших громадян, наших партнерів, включно з Україною. І запевняємо: ми збираємо всі частки пазла разом.
Через нові обстріли майже щодня поповнюється страшна статистика загиблих мирних жителів і руйнувань. А тому фіксувати та розслідувати воєнні злочини, які росія коїть в Україні, треба ще до закінчення війни.
Андрій Костін, Генеральний прокурор України:
На сьогодні в Україні зруйновано або пошкоджено понад 184 тисячі цивільних об'єктів. Масований та системний характер таких злочинів, а також тяжкі негативні наслідки для цивільного населення України дозволяють прирівняти їх до злочинів проти людяності. Ми працюємо для забезпечення покарання за ці злочини як на національному, так і на міжнародному рівні.
За обстріли мирного населення та інфраструктури українські слідчі та прокурори оголосили про підозру 51 росіянину. Ідентифікували й тих, хто на початку липня поцілив по дитячій лікарні "Охматдит". 10 воєнних злочинців уже отримали вироки в українських судах. Тим часом Міжнародний кримінальний суд видав 4 ордери на арешт. Зокрема, путіну та львовій-бєловій за викрадення дітей з нашої країни. І це не кінець, каже Генпрокурор України Андрій Костін. Уже незабаром офіційний Вільнюс має оголосити підозру 3 військовим рф, які навесні 22-го цілий тиждень катували громадянина Литви в окупованому Мелітополі.
Андрій Костін, Генеральний прокурор України:
Генеральна прокуратура Литви звернулася до суду стосовно кримінального переслідування за процедурою інабсентія щодо 3-х російських військовослужбовців. Сподіваємося, що скоро ці особи отримають підозри від правової системи.
Ще одна місія міжнародних судів зробити так, щоби правосуддя не знало кордонів. Наприклад, які наслідки матиме Монголія за те, що всупереч ордеру від МКС, не заарештувала путіна? І чи не стане цей прикрий інцидент початком ігнорування міжнародного права?
Карім Хан, прокурор Міжнародного кримінального суду:
За останні два роки це сталося уперше, коли утікачі від правосуддя, зокрема президент путін, на арешт якого виписаний ордер, безперешкодно в'їхав на територію іншої країни. І це вже має свій ефект. Світ на це дивиться. Інші держави хочуть переконатися, що Міжнародний кримінальний суд, національні системи не "паперові тигри", які багато обіцяють, але нічого не роблять. Тому ми всі колективно маємо докладати більше зусиль.
Прокурор Міжнародного кримінального суду впевнений: якщо решта країн буде солідарна з правосуддям, то ми швидко наблизимо момент, коли російські злочинці опиняться за ґратами.