Німеччина готується до дочасних виборів [ Редагувати ]
Німеччина готується до виборів. Дочасних. Одразу після оголошення результатів президентських виборів у США, в країні розвалилася керівна коаліція. Що сталося? До чого тут Україна? І чи є в Олафа Шольца шанси зберегти посаду канцлера? Тетяна Логунова розкаже.
Німецький світлофор – саме так називали правлячу коаліцію через партійні кольори її учасників – зламався. Пропрацювавши три роки – він вийшов з ладу. Очікувано і водночас раптово. І тепер країна, як той перехожий, що намагається перейти вулицю. Не знає, що робити: спокійно йти, бігти чи шукати інший, більш безпечний перехід.
Усе сталося у ніч проти четверга. Коли світ обговорював результати президентських виборів у США, німецькі політики зібралися на антикризову зустріч. Щоб вкотре спробувати залатати багатомільярдну діру в бюджеті наступного року. За кілька годин офіційний Берлін сколихнув справжній політичний землетрус. Компромісу немає. Не стало й коаліції. Вона розвалилася – оголосив канцлер Олаф Шольц.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
Пані та панове, я щойно звернувся до Президента з проханням звільнити міністра фінансів. Я змушений піти на цей крок, щоб запобігти шкоді нашій країні. Нам потрібен уряд, здатний діяти, який має силу ухвалювати необхідні рішення. Сьогодні вдень я запропонував міністру фінансів, який очолює партію-партнера по коаліції, черговий варіант вирішення бюджетної кризи. Утім, не побачив у нього готовності йти на компроміс заради блага нашої держави.
Подробиці сварки, що закінчилася розвалом коаліції, журналістам переповіли її учасники. У кожного – своя версія. Утім, загальна картина приблизно така. Канцлер Шольц, з огляду на перемогу Дональда Трампа, попросив у міністра фінансів відмовитися від боргового гальма. Дати більше грошей на безпеку Німеччини й виділити додаткові три мільярди для України. Той категорично відмовився. Натомість запропонував передати українському війську більше зброї. Зокрема, далекобійні ракети "Таурус".
Крістіан Лінднер, міністр фінансів Німеччини:
Насправді йшлося одне: набрати боргів на 15 мільярдів євро під приводом підтримки України та втечі від необхідних рішень.
Разом з міністром фінансів з коаліції вийшла і його партія. А Німеччина опинилася у політичній кризі. План виходу з неї вже оприлюднив канцлер Шольц. Уряд працює до кінця року. Потім пропонує парламенту йти на дострокові вибори.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
У перший тиждень парламентської сесії в новому році я винесу на розгляд Бундестагу питання про вотум довіри уряду. Голосування відбудеться 15-го січня. Депутати вирішать, чи хочуть вони проведення позачергових виборів. Якщо так, дострокові вибори пройдуть не пізніше кінця березня.
Сценарій Шольца не сподобався опозиціонерам. Вони хочуть голосувати негайно.
Фрідріх Мерц, лідер Християнсько-демократичного союзу:
Немає жодних причин чекати січня наступного року. Правляча коаліція не має більшості в німецькому Бундестазі. Ми закликаємо канцлера винести питання про вотум довіри уряду на розгляд парламенту на початку наступного тижня.
Нетерплячість Фрідріха Мерца можна зрозуміти. Соціологія показує: християнські демократи без проблем виграють дочасні вибори. А він стане наступним канцлером Німеччини. Авжеж, якщо зможе сформувати правлячу коаліцію.
Для України імовірний прихід Мерца замість Шольца нічого не змінить. Християнські демократи неодноразово заявляли про підтримку офіційного Києва. Ба більше, перебуваючи в опозиції, вони неодноразово порушували питання про передачу українському війську далекобійних крилатих ракет. Відповідне подання християнські демократи тричі виносили на розгляд парламенту.
Єдиний виклик – це період зміни влади. Офіційний Берлін, звісно, запевнив: Німеччина підтримуватиме Україну попри розвал правлячої коаліції. Утім, до обрання нового парламенту німці точно не ухвалюватимуть жодних важливих рішень. Це вже буде прерогатива нового уряду і нового канцлера. Які, найімовірніше, почнуть працювати лише навесні наступного року.