Повстання в Сирії: як це вплине на війну в Україні [ Редагувати ]
Несподіваний прорив сирійських повстанців. Вони взяли під контроль понад пів сотні міст. Президент Асад терміново вилетів до москви - просити військової допомоги. І російські літаки вже здійснили авіаудари по Алеппо. Як ці події вплинуть на розвиток війни в Україні та чому ця ситуація спричинила справжню дилему для путіна - розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Сирійські повстанці самі здивовані такому швидкому та ефективному просуванню. Уже в перші дні наступу їм вдалося захопити понад 50 міст і сіл на півночі країни. А в другому за величиною місті країни, Алеппо, взагалі майже не зустріли опору. Сили президента Асада поспішно відступили, кинувши зброю та техніку. Офіційно назвали це "відступом на вигідніші позиції". Не видно було і російських військ, які залишилися в Сирії після початку війни рф в Україні. Лише за три дні після початку наступу, російські літаки здійснили першу серію авіаударів по території, яку контролюють повстанці. Розбомбили житлові квартали, заправну станцію і школу.
Ібрагім Хаміді, співзасновник центру сирійських досліджень в Шотландському університеті Сент-Ендрюса:
Якби росія втрутилася на самому початку, то цей наступ був би неможливим. Але оскільки російська армія перекинула найсучасніші військові літаки в Україну, то вона не змогла втрутитися відразу впродовж трьох днів. І почала авіаудари, лише коли озброєні групи стали контролювати друге за величиною місто в Сирії.
москва ув'язалася у сирійську війну у 2015-му році. На допомогу президенту Асаду розгорнула свої військово-повітряні сили. І завдяки цьому, урядові вдалося повернути контроль над більшою частиною країни. А для путіна Сирія стала візитівкою успішного відродження російського імперіалізму, кажуть експерти.
Володимир Воля, політолог-міжнародник:
Сили російської зброї, сили російської армії та вплив, ціла країна вперше перейшла не просто під вплив росії після 1991 року, а стала, по суті, дуже залежною, сирійський режим став таким залежним від російської військової допомоги, що тут навіть вже виникало запитання, а в чому ще вони залежні, крім економічної підтримки, військової підтримки, чи є тепер той режим, чи має він ознаки суверенної держави, як до цього, подій 2011-2013 років.
Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень:
І поразка Башара Асада, якщо це станеться, це буде найпотужнішим ударом по російських амбіціях, по російських інтересах на Близькому Сході, яке без сумніву відіб’ється на ставленні союзників або тих країн, які з тих чи інших міркувань побоювалися росії в регіоні.
Останні чотири роки в Сирії було відносне затишшя, лінія фронту заморожена. Це стало можливим завдяки угоді про деескалацію. Її уклали росія з Туреччиною, яка підтримує повстанців. І без зеленого світла Анкари навряд чи почався б нинішній наступ. Весь цей час вона озброювала та навчала повстанців. Натомість увага росії перемкнулася на Україну. Після невдачі перших днів повномасштабного вторгнення, москва терміново почала забирати війська і техніку з Сирії. Зоставили літаки старіших моделей та відправили генералів, які виявилися неефективними під час вторгнення до України. За відкритими зведеннями, зараз у Сирії 25 російських літаків, 16 вертольотів, 10 танків та 20 БТРів. І десь чотири тисячі вояків. Потрібно ж у рази більше всього: і людей, і техніки.
Володимир Воля, політолог-міжнародник:
Всі бачать прекрасно у світі, що російські ресурси військові у цій війні проти України, вони суттєво зменшилися, тому що росія повинна тепер закуповувати, отримувати все більше зброї в КНДР: і гаубиці, і балістичні ракети, і снаряди, і північнокорейських військових ешелонами везти, плюс в іранців щось купувати.
Президент Асад терміново полетів до москви просити допомоги від головного союзника. І за джерелами агенції "Ройтерс", має отримати підсилення із рф. москва надто багато інвестувала в Сирію, щоби зараз просто відвернутися. Для неї це плацдарм на Близькому Сході. Асад - найпалкіший прихильник путіна, зокрема і в Раді безпеки ООН, голосуючи за усі без винятку резолюції рф. Але навряд чи допомогти Сирії вдасться без наслідків для України.
Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень:
Вони будуть пробувати обійтись малою кров’ю, тобто мінімальною підтримкою, розраховуючи на те, що іранцям, яким Сирія набагато важливіша з погляду реалізації їх стратегічних цілей, ця історія набагато важливіша. У будь-якому разі, те, що відбулося, показує, що росіяни як стратеги доволі слабкі.
Тож зараз вся увага на путіна і на те, як він вирішить розставити пріоритети.