НАТОфікація армії: яких змін зазнало наше військо [ Редагувати ]
Сухопутні війська Україна вже кілька років підлаштовує під стандарти НАТО. У Міністерстві оборони вигадали навіть новий термін НАТОфікація як один із пріоритетів розвитку.
Нині запроваджених стандартів у нас уже більше, ніж у деяких держав-членів Альянсу, що приєдналися під час останньої хвилі розширення. Та головне, що цікавить українців, як після всієї новації змінилося наше військо? Як зараз готують бійців - розкаже наш воєнкор Ігор Левенок.
Вишкіл за стандартами НАТО! Західна військова модель в українських Збройних силах. Чи поєднується тамтешня теорія з практикою нашої війни?
Тактика розумних дій. Як перемогти ворога меншими силами?
Вижити у війні, якої світ іще не бачив.
Як війна в Україні вплинула на стандарти НАТО?
Не дивуйтеся. Так, так, паперові топографічні мапи із компасом – це класика, яку донині використовують вояки натовських армій. Насправді те до чого ми так прагнемо, не таке вже й захмарне.
Олег, інструктор з орієнтування на місцевості:
Якщо ви не можете зорієнтуватися на місцевості, то не треба виходити на місцевості взагалі. Два ключових поняття: зв'язок і орієнтування на місцевості…
Ці чоловіки – переважно вчорашні цивільні. Але на їхні плечі лягає основний тягар оборони України в сучасній війні. А остання це комплекс. Поєднання традиційних військових дій з новітніми технологіями. Тобто ти сильний, якщо знаєш топографію і на папері, і в моніторі, і без них.
Ігор Левенок, кореспондент:
Для чого потрібно знати "орієнтування на місцевості"? Військові пояснюють: усе просто. Ти можеш швидко бігати, влучно стріляти, але якщо ти не вмієш орієнтуватися в цьому лісі, то і бігаєш ти, і стріляєш просто не туди…
Ні, це не маневри за участю бійців Альянсу. Це один з навчальних центрів ЗСУ. Тут готують новобранців за новою програмою - натовська доктрина плюс досвід російсько-української війни.
Україна створює окремі війська безпілотних систем. І в жодних "стандартах" вони не прописані. Бо російсько-українська війна стала першою у світі війною дронів.
Якісна підготовка без мотивації неможлива. І це вже прописна істина будь-якої військової доктрини. Іван з Харківщини боронити Батьківщину пішов добровольцем. Ось що розповідає про свою мотивацію.
Брат в мене загинув під Куп’янськом...
Серед цих новобранців - більшість контрактники. У них ще немає позивних. Для інструкторів вони позначені номерами на шоломах. Мають різні мотивації й одну мету: навчитися грамотно воювати.
Іван, інструктор з протимінної безпеки:
Мінують всі предмети: двері, вікна, мікрохвильовки там, повністю все, іграшки дитячі, своїх вбитих мінують. Ну, і якоїсь такої програми, як це все вирішується немає. Це вже безпосередньо на полі бою треба вирішувати й приймати рішення…
Думати як професійний військовий. Ось головний стандарт, що його мають засвоїти новобранці.
Виконати завдання і вижити – основний постулат західної військової доктрини. Життя солдата – абсолютна цінність.
Вікторія, інструктор з тактичної медицини:
Навчаємо курсантів не тільки накладанню турнікетів, а й увесь алгоритм MARCH, щоб вони могли якнайдовше протримати нашого пораненого живим. Вже трохи маємо уяву як це. По-перше, треба навчати курсантів самодопомоги, бо за натовськими стандартами спочатку завершення завдання.
Міркувати, планувати й діяти нестандартно! Попри усю парадоксальність, саме нешаблонні дії - стандарт та запорука перемоги.
Вуличні бої у місті. Або ж URBAN. Тут успіх залежить від ретельного аналізу найдрібніших деталей.
Ігор Левенок, кореспондент:
Як відомо, диявол криється в деталях. І це не просто крилатий вислів. Для наших військових – це алгоритм для виживання, адже у вуличному двобої з ворогом не буває неважливих деталей. Припустимо ось цей дорожній знак – "пішохідна зона" і "проїзд вантажного транспорту заборонений" свідчить про те, що там далі вузький проїзд, і там можлива засідка…
Інструктор Сергій набував бойового досвіду з 2014-го. Каже: в умовах повномасштабної війни з росією українська армія стала найбоєздатнішим військом на європейському континенті. Тож, чужому навчайтесь і свого не цурайтесь!
Протягом поточного року військова підготовка новобранців значно змінилася. Україна декларує: з тисячі ста п’ятдесяти стандартів НАТО у нашому війську вже запроваджено 324.
До слова, жодна з країн-учасниць дотримується далеко не усіх стандартів. Утім, є базові речі, без яких членство в Альянсі не можливе. А це:
Орієнтація на високий професіоналізм. Єдність підходу. Націленість на інновації. Адаптивність до змін. Підтримка партнерства та співпраці.
Стандарти НАТО – це про якість та уніфікацію Збройних сил. Вони допомагають краще керувати військом. Однак самі по собі вони не є запорукою успіху. Важливо те, як виконуватимуть їх у кожному підрозділі.