47 тисяч га Миколаївщини заміновані: як знешкоджують боєприпаси [ Редагувати ]
347 тисяч гектарів Миколаївщини досі залишаються потенційно небезпечними через замінованість внаслідок бойових дій. На території області вже знайдено та знешкоджено понад 68 тисяч боєприпасів різного типу. Обстеження територій триває. Більш докладно у матеріалі Єлизавети Кротик.
Агроном Олег Агафонов працює на полях Снігурівської громади. Близько півтори тисячі гектарів земель аграрія були під окупацією. Після звільнення і досі знаходять вибухонебезпечні предмети.
Олег Агафонов, агроном:
На той момент, коли ми зайшли працювати на підприємстві, у нас не було 100 відсоткової гарантії, що все розміновано, тому ми навмання працювали. Хлопці знали, на що вони йдуть. Так, звісно, їм підвищили на небезпечних роботах заробітну плату, але хлопці добровільно погоджувалися. Проводилися інструктажі. Щоб дивилися на всі 360 градусів навколо себе.
Землі пан Олег почав обробляти ще до роботи саперів на його полях. Говорить, нині жалкує, адже ледь не втратив свого працівника.
Олег Агафонов, агроном:
На одному із полів підірвався наш працівник на тракторі із дисками. При мені це все було, я на одному краю поля, він на іншому. Я дивлюсь, працює, він обізвався один раз, потім заїжджає другий, слід робити, і на другому спрацьовує ТМК і вибухає. Я лечу до цього. Добре, що він живий, здоровий, трактор підірваний, горить, але врятували, затулили його.
Поле у сім гектарів розміновував демінер "HALO Trust"- Владислав Маковкін. Знаходив розтяжки, протипіхотні міні та інші боєприпаси.
Владислав Маковкін, сапер-демінер:
Є пошук розтяжок, якщо на ділянці були знайдені розтяжки, є лінійний метод, метод детектора - це пошук боєприпасів встановлених в ґрунті - це протитранспортна міна, її не видно на поверхні. Тоді ми використовуємо або лінійний метод, або широкоформатний рамковий детектор. Так само є місця детонації боєприпасів, коли боєприпаси розкидає по ділянці, вони знаходяться на поверхні, тоді відбувається поверхнева очистка за допомогою детектору.
Саме на цьому полі працювали методом поверхневої очистки, тому що всі вибухонебезпечні предмети знаходяться на поверхні.
Михайло Михайлов, керівник групи нетехнічного обстеження "HALO Trust":
Це території півдня, вони всі потенційно дуже небезпечні, дуже багато різних ВНП, і протипіхотних, і протитранспортних загроз, тому група збирає максимум інформації, потім вирушає, щоб побачити вже докази.
З початку повномасштабної війни 890 тисяч га земель Миколаївської області вважалося потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами. Понад 500 тисяч гектарів вже обстежено та розміновано.
Георгій Решетілов, перший заступник начальника Миколаївської ОВА:
Що стосується земель сільськогосподарського призначення, то обстежено на зараз приблизно 320 тисяч га земель. З яких 33,5 тисячі визнано забрудненими, з яких орієнтовно 16,5 тисяч вже розміновано. Інша частина в нас ще попереду.
Нині на території області працюють 150 піротехнічних розрахунків - це понад 1000 саперів та 19 роботизованих машин. Розміновують землі області як державні сектори, так і 6 міжнародних організацій гуманітарного розмінування. На Миколаївщині вже виявлено та знешкоджено 68 тисяч різних боєприпасів.