Дубенські волонтери освоїли нову техніку плетіння маскувальних сіток [ Редагувати ]
Маскування - один зі способів захистити й особовий склад, і бойову техніку. Через постійні польоти ворожих дронів-розвідників, Сили оборони потребують маскувальних сіток. Волонтерські центри переповнені замовленнями від військових. А от плести сітки майже нікому.
Волонтери з міста Дубно, що на Рівненщині, вигадали, як пришвидшити плетіння засобів захисту для бійців. Тепер одну сітку розміром шість на чотири метри виготовляють усього за дві години замість кількох днів. Як вони це роблять - розкажуть мої колеги.
Пані Олена вплітає стрічки зі спанбонду в сітку. Маскувальний захист робить для армійців. Процес – марудний і займає багато часу.
Олена Середа, волонтерка:
Поки навчилися, ми підбирали різний малюнок, але потім якось нашли бантик. Ми його називаємо бантиком, він дуже легко плететься. Руки болять, плечі болять. Ми плетемо сітку, от на двох десь у нас виходить неділя.
У цьому волонтерському центрі в місті Дубні маскувальні сітки плетуть вже понад 10 років. Їх лік пішов вже на тисячі. Але зараз до процесу долучається все менше охочих. А потреба у маскуванні не зникла.
Інна Яцина, керівниця волонтерського центру:
На початку повномасштабної війни тут, на волонтерці, було дуже багато люду, дуже багато. Ми могли виготовити такі сітки, наприклад, 6 на 4, напевно, штук там 6-10. Тепер це вже все затихло, і вже, звичайно, об’єми виготовлення маскувальних сіток менші. Маскувальні сітки завжди були розхідним матеріалом, вони потрібні були як в чотирнадцятому році, так само потрібні й тепер.
Щоб виконати усі замовлення від військовослужбовців, дубенські волонтери мусили вигадувати, як пришвидшити виготовлення маскзахисту. Вирішили робити сітки-витинанки. Але руками вирізати візерунки теж довго. Допомогло місцеве швацьке підприємство, яке має розкрійну машину.
І тепер візерунки на спанбонді розрізає лазер.
Андрій, закрійник:
Виставив саме лекало, поставив його відносно країв, от приблизно однакову відстань між ними взяв і все. Нажав "Старт".
Підприємство виготовляє спортивний одяг, а у вільний від роботи час його працівники долучилися до виготовлення маскувальних сіток. Роблять це безоплатно.
Володимир Лістовський, начальник виробництва:
Якщо ми не будемо допомагати тут, то скоро будемо вчити російську мову і російський гімн.
Під маскувальну витинанку на підприємстві розробили й оцифрували спеціальні лекала.
Володимир Лістовський, начальник виробництва:
Ця сітка дає дуже чітке маскування через те, що прорахували гарно саму конфігурацію. Там пелюсточки дуже гарно перекриваються, що воно не має пустот, і воно дає маскувальний ефект. Получається дуже швидко.
Сітку розміром шість на чотири, тобто 24 квадратних метри, машина вирізає усього за дві години. Потім полотна зшивають, і виходять повноформатні сітки-витинанки.
На відміну від плетених, витинанки легші й дешевші за витратами, бо не треба купувати саму сітку-основу, пояснює волонтерка. Збирають гроші лише на матеріал. Радіють кожному донату. Розміри й колір замовляють самі бійці.
Вони є і коричневі, і білі, і степові. Ось тут видно теж. Це ми будем руками плести, але теж робили витинанки. Будь-яке забарвлення можна підібрати.
Лише за минулий рік з цього центру відправили на фронт близько трьох сотень плетених сіток і майже стільки ж витинанок.
У черзі ще понад пів сотні замовлень від різних бригад. Тож зупинятися, кажуть волонтери, не мають права, бо їхньої підтримки чекають захисники.