У Львові хірурги витягли зі шлунку дівчинки кілограмовий клуб волосся [ Редагувати ]
У львівській лікарні "Охматдит" прооперували дівчину-підлітка. У шлунку пацієнтки виявили кілограмовий клубок волосся. Утворення називають трихобезоар. Починається він зі звички дитини, найчастіше у дівчат, гризти свої пасма.
У львівському "Охматдиті" щороку оперують двох-трьох таких пацієнтів. Психологи кажуть: у шкідливій звичці винен передовсім стрес. Під час повномасштабної війни проблема набула нового контексту. Докладніше далі.
Це просто як валянок. Це просто волосся звите докупи, як спресоване. Оце ми навіть не могли ножицями розрізати.
На фото, яке нам показує львівський дитячий хірург Микола Микита – клубок волосся. Його він з колегами витяг із тіла 15-річної Дар’ї. Діставати довелося розрізаючи стінки шлунка, бо волосин назбиралось на кілограм.
Микола Микита, дитячий хірург Центру дитячої медицини лікарні "Охматдит":
Ендоскопічно, тобто витягати – це фактично по декілька волосин, бо інструменти є маленькі, сам стравохід є маленький. Це можна було робити, певно, дві доби, якщо під наркозом без перестанку з дитини діставати.
Замість Дар’ї говорить її мама Христина. Пацієнтка ще не оговталась після операції. Сім'я перебралася у Львів із Запоріжжя, яке під ударами російських КАБів. Звичка гризти свої пасма в Дар’ї проявилася, коли їй було 7. Тоді вже видаляли зі шлунка волосини. Два роки тому болі в животі повернулися. Деякі лікарі вважали, що це гастрит. Але коли біль посилився, Христина звернулась до львівських лікарів.
Христина, мати дівчини:
У неї була блювота з кровотечею. Ми приїхали сюди. У неї були болі в животі. І потім нам поставили на другий день, що вже треба робити колоноскопію, що в неї були болі в животі, блювота.
І виявили не гастрит чи виразку, а забутий трихобезоар, тобто стороннє тіло у шлунку з волосин. Вони, наголошують хірурги, не перетравлюються взагалі. Те, що накопичувалось роками, медики видалили за дві години.
Ігор Гулавський, керівник клініки невідкладної та малоінвазивної хірургії, дитячий хірург Центру дитячої медицини лікарні "Охматдит":
Якби ми цього не зробили, шлунок був би переповнений, немає простору для споживання звичайної їжі. Це призводить своєю чергою до панкреатитів, холециститів, тоді гірші проблеми могли в неї бути.
Дар’ю вже виписали, вона проходить регулярні обстеження.
Христина, мати дівчини:
Спочатку вона, звісно, нічого не хотіла. У неї була якась депресія, вона не розуміла, що вона натворила. А зараз така, розуміє.
Те, що діти гризуть своє волосся – реакція на стрес чи тривогу. Психологиня Мирослава Чорна відзначає: з початком повномасштабного вторгнення підлітків зі схожими звичками стало більше.
Мирослава Чорна, клінічна психологиня Центру дитячої медицини лікарні "Охматдит":
Дитина таким чином самозаспокоює себе, тобто відбувається саморегуляція. Дитина шукає способи заспокоєння, і починає смоктати, жувати, їсти волосся. Якщо ви бачите, що ваша дитина почала гризти нігті, обкусувати шкірку на пальцях, гризти волосся, батьки мають бути насторожені, не боятися звернутися до спеціалістів.
Психологиня радить батькам більше часу проводити з дітьми, залучати їх до хатніх справ, саме так формується відчуття безпеки у тривожні часи.