Освіта в окупації: рф обмежує доступ до інформаційних ресурсів українських дітей [ Редагувати ]
Мілітаризація дітей та насаджування їм імперської ідеології. росія робить усе, щоб перетворити молодь на тимчасово окупованих територіях на неосвічених зомбі, стерти ідентичність. Боротьба за світогляд школярів, що живуть в окупації, - пріоритет для України. Як допомогти юнакам отримати українську освіту? В Офісі Омбудсмана зібрали десятки порад, як спростити дітям шлях до знань. Представили спецдоповідь. Основні пункти проаналізували мої колеги.
У нас постійно грали ці російські гімни. В школі у нас був гімн школи, гімн ДНР, гімн росії, гімн СРСР. Дуже схожі. Вони всі грали постійно. І я не пам'ятаю жодного слова.
17-річна Аліна пів року тому вирвалася з окупації. З міркувань безпеки ми не показуємо її обличчя. З другого класу навчалася у школі за російською програмою. Та це не завадило зберегти любов до Батьківщини. Здобувати вищу освіту дівчина вирішила саме в українському виші.
Коли вже вирішили вступати саме в Україні, то ми почали вивчати з нуля все. Українську мову, літературу, українську історію. Самі вивчали по Ютубу все, що було доступно, що не було на той момент заблоковано.
Фільтрація, кількагодинні допити та залякування. Щоби виїхати на підконтрольну Україні територію, родина дівчинки заздалегідь вигадала цілу легенду для російських прикордонників. І сьогодні Аліна студентка одного з київських університетів.
Вже в майбутньому бачу себе, мабуть, в правозахисній сфері.
На тимчасово окупованих територіях залишаються тисячі дітей, які, хоча й потайки, але прагнуть здобувати українську освіту. За даними Офісу Омбудсмана, близько 45 тисяч школярів на ТОТ навчаються онлайн.
Анна Трішичева, координаторка онлайн-школи:
Більшість з них, майже 100% з них, навчається за форматом, який називається онлайн-смарт. Він передбачає самостійне опрацювання матеріалів на нашій навчальній платформі з понеділка по п'ятницю, а в суботу можна відвідувати консультації.
Михайло Тарасюк, вчитель інформатики в онлайн-школі:
Ці діти набагато жвавіші й набагато голодніші до навчання, напевно, ніж ті діти, які перебувають не в окупації. Вони більше розуміють те, що в тій ситуації, в якій вони опинилися, їм набагато потрібніші знання. І шляхом того, що вони навчаються, вони відволікаються від ситуації, в якій вони опинилися.
Але доступ до інформаційних ресурсів України у школярів на ТОТ - обмежений. В Офісі Омбудсмана закликають уряд підтримати дітей, які прагнуть здобувати саме українську освіту. Наприклад, створити безпечний сайт, де учні та їхні батьки могли б за лічені хвилини і без ризику відстеження дізнатися всю необхідну інформацію: про дистанційне навчання, про вступ до навчальних закладів тощо.
Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради з прав людини:
Наш офіс став ініціатором проведення спілкування з п'яти тисячами вчителів, які якраз працюють з дітьми, які проживають на тимчасово окупованій території України, щоб у них була інформація, як діти можуть легко виїхати, яка буде у них підтримка, як легко їм вступити до українських вишів.
Торік 11 тисяч абітурієнтів з тимчасово окупованих територій вирішили здобувати освіту саме в Україні. Утім, цю цифру необхідно збільшувати, переконані в Офісі Омбудсмана. Пропонують запровадити програми фінансової підтримки, покриття витрат на житло та інші соціальні гарантії.
Ольга Куришко, постійний представник Президента України в АР Крим:
Питання оформлення паспортних документів. Для того, щоб отримати вперше паспортний документ з різних причин. І з розумінням того, що на тимчасово окупованій території у людей є багато проблем з документами, в середньому отримання паспортного документа до трьох місяців. І з цих трьох місяців треба десь жити. Тож у людини має бути якась певна підтримка.
Важливим є і мовне питання. На тимчасово окупованих територіях дітей не навчають українською. Але складати іспити тут їм доведеться саме державною.
Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради з прав людини:
Це є додатковий виклик перед абітурієнтами, але це знову ж таки ми повинні розуміти складнощі, повинні розробляти додаткові механізми верховних періодів, окремі мовні курси, абсолютно безоплатні, знов же таки, абсолютно прозорі, швидкі, з підтримкою абітурієнтів.
Загалом близько трьох десятків рекомендацій Офіс Омбудсмана передав до уряду і парламенту. Сподіваються, що якнайбільше перепон для абітурієнтів із ТОТ будуть ліквідовані. І цьогоріч освіту на підконтрольній Україні території здобуватимуть ще більше юнаків і дівчат, які жили в окупації.