Контрактна служба для 18-24-річних: які посади та умови передбачені для добровольців [ Редагувати ]
Мільйон гривень за контракт. Цього тижня урядовці оприлюднили постанову, яка передбачає грошову винагороду для молоді від 18 до 24-х років, яка добровільно піде служити у Збройні Сили України. Мої колеги з'ясували всі деталі нового проєкту: які спеціальності можна обрати, до яких бригад долучитися, які ще переваги отримають контрактники? А також дізналися думку чинних військовослужбовців щодо новацій.
Хто хоче, той вже зробив свій вибір, вже пішов.
Військовослужбовцю за позивним "Батарейка" - 18. Розповідає, щойно став повнолітнім - підписав контракт із Міноборони.
Позивний "Батарейка", військовослужбовець 65-ї ОМБр, ЗСУ:
Звернувся до ТЦК тільки вже з проханням, щоб мене взяли в 65 бригаду на таку-то посаду. Тому що вона також тут на Запорізькому напрямку, я просто горю бажанням захищати свій дім, свій напрямок, свої землі.
Договір хлопець підписав на три роки. А за кілька днів у Міноборони оголосили експериментальний проєкт - річний спецконтракт для молоді.
Для добровольців, які не досягли мобілізаційного віку, пропонують низку заохочень. Це можливість отримати вищу освіту коштом держави після завершення контракту, право на виїзд за кордон, а також безвідсоткову іпотеку. І головне - виплата мільйона гривень: 200 тисяч одразу після підписання паперів, ще 300 - після проходження підготовки, решту суми - після завершення служби.
Дмитро Лазуткін, речник Міністерства оборони України:
Військовослужбовці набираються за цим контрактом на цілком конкретні визначені посади. Це штатні посади стрільця, старшого стрільця, стрільця-снайпера, стрільця-санітара, помічника-гранатометника, гранатометника і старшого гранатометника, а також розвідника і старшого розвідника. Передбачено, що шість місяців, як мінімум, людина, яка підписує цей річний контракт, буде виконувати завдання в безпосередньо або на лінії бойових дій, або спеціальні завдання буде виконувати. Тобто це посади ризиковані і цим обмовляється, власне кажучи, ось така виплата, передбачена постановою Кабміну.
Залучення молоді до війська допоможе бодай частково перекрити кадровий голод на фронті, переконані бійці.
Олександр, командир артилерійського підрозділу 24-ї ОМБр ім. короля Данила:
Якщо молодь іде за власним бажанням, то це гарний приклад, бо зараз я такого не бачу. Я сам з 20 років служу, там ще певний час, ну, в кожного він по-різному. Просто треба ще ліпити, багато розказувати, ну це молоді, гарячі, важко і стримати буває часом.
Річний контракт для 18-24-х річних - це можливість добровільно стати до лав ЗСУ, наголошують військові аналітики.
Олександр Мусієнко, військовослужбовець Сил ТРО ЗСУ, військовий аналітик:
Наші західні партнери та Сполучені Штати висловлюють побажання, щоби в Україні був знижений мобілізаційний вік, щоби залучати молодь. Україна на це не пішла. Я думаю, що з погляду того, яким чином заохотити молодь долучатися на військову службу, добровільно, я підкреслюю, мова не йде про якийсь характер того, що це має обов'язково і зобов'язані. Такі інструменти, як матеріальні виплати, заохочення, воно теж має працювати.
У цьому батальйоні половині військовослужбовців немає 25. Тут працюють оператори безпілотних систем. Новітні технології на полі бою молоді даються набагато легше, розповідає начштабу батальйону ANTARES бригади "Рубіж" Самір Махмудов.
Самір Махмудов, начальник штабу батальйону безпілотних систем ANTARES Бригади "Рубіж", НГУ:
Умовно, людина, яка виросла все життя з потужним комп'ютером в руках, яка вміє користуватися інтернетом, шукати відповіді на питання, самонавчатися і якось підлаштовуватися під цю систему, то їй набагато швидше адаптуватись. Те, що в них є вже навички, банально сидіти грати на комп'ютері, всі думають, що це може розвивати? Це дрібна моторика, це певна висадка. Просидіти 10-12 годин за комп'ютером і звідти не втекти - це тяжко.
Боєць за позивним "Марк" керує екіпажем ударних дронів на Сіверському напрямку. До війська прийшов одразу після початку повномасштабного вторгнення, у 22 роки. Каже, новий контракт від Міноборони дає впевненість у майбутньому.
Позивний "Марк", командир екіпажу ударних БпЛА батальйону безпілотних систем ANTARES Бригади "Рубіж", НГУ:
Я вже майже три роки у війську і, в принципі, розумію, що це якась велика частина твого життя. Хоч якісь збереження чи можливість отримати безкоштовну освіту, наскільки пам'ятаю, без вступних екзаменів. То в принципі, я, напевно б, скористався такою можливістю.
Безкоштовні освітні програми для молоді, яка перебуває на військовій службі, - поширена практика у багатьох країнах.
На цю базу військово-повітряних сил США в Юті зʼїхалися студенти кількох вишів, де готують майбутніх військових за програмою "ароутісі". Для багатьох - це шлях до вищої освіти, яку вони інакше просто не здобули б.
Джессі Фернандез, викладачка військової справи:
Нам байдуже звідки вони родом, хто їхні мама й батько, з багатих вони родин, чи бідних. Усі кадети тут рівні! І це шанс для кожного здобути своє місце у житті.
Фінансує навчання армія, флот, ВПС або морська піхота - залежно від програми.
Тейлор Вілмот, кадетка:
Я спершу обрала флот, потім змінила. Хочу спробувати морську піхоту, бо це найвищий стандарт у війську, я настільки цим захоплена.
Цю програму у штатах вважають однією з найефективніших: майже 40% молодих офіцерів щороку приходять в американську армію саме завдяки їй.
Схожа освітня програма "Атудa" діє і в Ізраїлі. Вона дає змогу молоді відкласти обов'язкову військову службу для здобуття вищої освіти шляхом армії. А потім відслужити на офіцерських посадах за здобутими спеціальностями.
Марк Бабот, підполковник Генштабу Армії оборони Ізраїлю в запасі:
"Атуда" це дослівний переклад, це резерв чи відстрочка. Є приблизно 20 різних, я б сказав, програм і напрямків. Деякі готують технічних учнів на коротке відтермінування, тобто від армії. Замість того, щоби у 18 років піти у військо, вони 2 роки навчаються на молодших інженерів, тобто техніків, просунуті. Звичайно, навчання коштом армії.
В Україні для добровольців 18-24-х років, які долучилися до війська до оголошення нового річного контракту, теж запровадили матеріальне заохочення.
Дмитро Лазуткін, речник Міністерства оборони України:
Виплата грошової винагороди у розмірі 1 млн грн передбачена військовослужбовцям рядового сержантського і старшинського складу, які приєдналися до війська у віці до 25 років, ще до набрання чинності відповідної постанови уряду. Є умови, щоправда, винагорода для цієї категорії є лише, коли людина безпосередньо брала участь у бойових діях впродовж шести місяців. І якщо у неї відсутні факти притягнення до кримінально-адміністративної дисциплінарної відповідальності.
На мільйон від держави тепер розраховує і наш 18-річний герой із Запорізького напрямку.
Позивний "Батарейка", військовослужбовець 65-ї ОМБр, ЗСУ:
Дуже багато є планів на ті гроші, якщо вони будуть, а плани дуже великі, по-перше, це також вклад в армію, це свій особистий вклад, а все інше підтримувати сім’ю, буде житло - чудово буде, ні - купити своє житло.
Долучитися до проєкту "Контракт 18-24" можна, заповнивши анкету на сайті або у додатку "Резерв+". Там можна вибрати один із шести підрозділів для служби. З майбутнім контрактником сконтактують рекрутери від бригади, нададуть відповіді на всі запитання. Далі співбесіда, психологічний відбір і підписання контракту.