Обмеження цін на ліки: чого чекати українцям [ Редагувати ]
Обмеження цін на ліки вводять з першого березня. Уряд схвалив рішення щодо регулювання націнок на лікарські засоби. Окрім того, відновлюють перевірки вартості препаратів в аптечних мережах. Згідно з проєктом рішення, їх здійснюватиме Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Скільки українці витрачають на ліки, і головне якими будуть витрати у майбутньому? Ігор Левенок про все детально.
Мізерні пенсії й захмарні ціни в аптеках. Як виживають люди?
Хворіти сьогодні – це розкіш, яку собі дозволити може не кожен.
А як бути пенсіонерам, котрі ледь зводять кінці з кінцями, аби придбати елементарні ліки?
Не залишається у мене практично грошей на квартиру...
Що пропонує влада?
Є також рішення щодо цін на ліки...
Які ризики можуть з’явитися після державного регулювання цін на ліки?
Ціна підніметься або ліки щезнуть...
Пані Тетяні - шістдесят. Останні п'ятнадцять років жінка не може жити без ліків, які понижуть кров'яний тиск. Гіпертонія турбує щодня.
До того ж факторів, які сприяють погіршенню стану здоров'я, зараз хоч відбавляй - каже Тетяна Володимирівна.
Тетяна Славінська, пенсіонерка:
З теперішнім часом, коли в нас такі тривоги, от сьогодні у нас була така тривожна дуже-дуже ніч, то взагалі навіть якщо я пила заспокійливе на ніч, таблеточки, то я вранці, навіть не вранці, а десь о четвертій ранку я вже міряла тиск, якраз летіли ракети.
Жінка за фахом - медична сестра, тож знає, до яких наслідків може призвести відсутність лікування. А придбати ліки - це не те саме, що купити харчі або побутову хімію. Тут надто не зекономиш. Є критичний мінімум, без якого не проживеш.
На ліки я витрачаю близько двох тисяч на місяць... Пенсія - три двісті.
Тож, чи існує можливість знизити ціни на ліки? Голова держави певен: це буде зроблено, і дав доручення уряду та особисто міністру охорони здоров'я.
Володимир Зеленський, президент України:
Є шлях, щоб знизити на 30% ціну на топ-100 медичних засобів із 1 березня – на найбільш важливі ліки для наших людей. Уряд повинен представити суспільству всі деталі.
На виконання цієї ініціативи, найбільші аптечні ритейлери підписали Декларацію про доступність лікарських засобів. Ось основні пункти цього документу. Національні виробники знизять відпускні ціни на всі зареєстровані лікарські засоби. Дистриб’ютори зменшать оптові ціни. Аптеки своєю чергою мають знизити роздрібні ціни, пропорційно скорочуючи свою націнку на лікарські засоби.
Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу:
Але за умови, якщо всі учасники цього процесу будуть виконувати взяті на себе зобов'язання... Максимум, що можна контролювати - це оптову надбавку...
Купити необхідні ліки дешевше. Це буде можливо завдяки рішенням, що їх пропонує МОЗ.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я:
Ми раніше регулювали націнку тільки на ті лікарські засоби, які входять до Національного переліку - це критично важливі лікарські засоби. Бачимо, що коли ми регулюємо націнку на Нацперелік і порівнюємо її з рецептурними препаратами або з ОТС групою, тобто безрецептурними препаратами, коливання відбувається шалене, буває націнка від 50 до 300 відсотків. Такого також не повинно бути, бо це та фінансова подушка або виробника, або аптеки, яка не повинна перекладатися на карман споживача.
Доступні ліки можуть бути. І в Україні ніхто не скасовував однойменну державну програму.
Віктор Сердюк, голова Всеукраїнської ради захисту прав пацієнтів:
Вона є, називається "Доступні ліки", не треба нам інших якихось там прикладів.
І механізм компенсації вартості ліків теж давно існує.
Обов'язково рецепт, рецепт є платіжним документом. Він залишається в аптеці, і аптека потім по тому переліку рецептів отримує гроші від Національної служби здоров'я, все.
А от ідею знизити торгівельні надбавки на ліки, озвучену МОЗом, експерти критикують, прогнозують звуження аптечного асортименту аж до дефіциту.
Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу:
Може там на якийсь сегмент знизять, може на якийсь сегмент не знизять, але знизять дуже мало, і дуже швидко воно повернеться в ті ціни, які були раніше, це ж разовий захід. Через десять днів ціна підніметься або ліки щезнуть. Воно по-інакшому не працює...
Через нові регуляції фармринку Віктор Ляшко допустив можливе скорочення асортименту ліків в аптеках. Але МОЗ попереджає: у разі маніпуляцій з асортиментом та цінами аптеки матимуть санкції.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я:
Зманіпулювати на цьому ринку, щоб не було лікарських засобів, досить складно, тому ми всіх попередили: якщо будуть маніпуляції, то це будуть заведені справи як антимонопольним законодавством, так і нами як регулятором, який видає ліцензії на роздрібну торгівлю, на оптову торгівлю.
Отже, якщо і заощаджувати на ліках, то покладатися ліпше на власний раціональний підхід. По-перше, шукати, в яких аптеках дешевше. Ціна одного препарату в різних аптеках може різнитися у два рази й більше. За можливістю обирати вітчизняного виробника. Про вітчизняні аналоги слід поцікавитися у лікаря. Ну, і врешті лікувати причину, а не симптоми. Бо замість того, аби поглинати безліч пігулок від печії, краще подумати чому вона виникла.