Миротворці в Україні: які країни відправлять війська та за яких умов [ Редагувати ]
А хто, крім ЗСУ? Якою може бути міжнародна безпекова присутність в Україні після війни? Поки одні країни не відкидають відправлення військових контингентів, інші розглядають альтернативні варіанти гарантій миру.
У Брюсселі, Лондоні та Вашингтоні це питання вже обговорюють на порядку денному. Хто і як готовий підтримати безпеку України - у матеріалі Юрія Куцого.
Післявоєнна безпека України - питання, яке вже сьогодні обговорюють у світі на найвищих рівнях. Одні країни готові відрядити своїх бійців, інші шукають альтернативні варіанти стримування агресії рф. Наприклад, Швеція вже заявила про можливість направлення свого військового контингенту. Прем'єр-міністр країни Ульф Крістерссон підтвердив: Стокгольм готовий обговорювати участь у міжнародній місії безпеки після завершення війни.
Ульф Крістерссон, прем'єр-міністр Швеції:
Ми візьмемо участь у цих дискусіях, і, звичайно, це абсолютно можливо. Але треба чіткий мандат, який можна буде визначити лише після просування в переговорах щодо припинення війни. Швеція, зазвичай, зміцнює безпеку у світі. Тож я передбачаю, що й цього разу ми будемо частиною такого процесу.
Потенційну присутність своїх військових в Україні розглядає і Велика Британія. Прем'єр-міністр Кір Стармер заявив, що Лондон готовий брати участь у забезпеченні виконання мирної угоди.
Велика Британія готова відігравати провідну роль у прискоренні роботи щодо гарантій безпеки для України. Це також означає готовність і бажання зробити внесок у гарантування безпеки для України - розмістивши там, за потреби, наші власні війська. Я не легковажу такими заявами. Я відчуваю глибоку відповідальність, пов'язану з потенційними ризиками для британських вояків. Але будь-яка роль у допомозі гарантувати безпеку України допомагає гарантувати безпеку нашого континенту та безпеки цієї країни.
А ось у Польщі налаштовані не так радикально. Тамтешній прем'єр-міністр Дональд Туск готовий всіляко сприяти сталому миру в Україні, але не власною армією.
Дональд Туск, прем'єр-міністр Польщі:
Польща підтримуватиме Україну, як це робила досі організаційно, відповідно до наших фінансових можливостей. Але ми не передбачаємо можливості відрядити польських солдатів в Україну.
Позиція США також відкидає розміщення власних військ. Але за даними "The Economist", Вашингтон пропонує інший склад миротворчої місії.
Американські урядовці пропонують інші миротворчі сили, включно з неєвропейськими країнами, такими як Бразилія чи Китай. Вони розташувалися б уздовж можливої лінії припинення вогню на кшталт своєрідного буфера.
Президент України Володимир Зеленський під час онлайн-зустрічі з журналістами також прокоментував можливість розміщення іноземного військового контингенту як гарантії забезпечення стабільного миру.
Володимир Зеленський, Президент України:
Я вважаю, що ми дуже сильно просунулись у питанні контингенту. Я вважаю, що є країни, які скептики, і вони можуть залишатись. Але я бачу, що питання контингенту, у питанні європейської армії у цілому, може мати такий перший крок - те, що я сказав про Збройні сили Європи. Перший крок - це коли є українська армія і є Збройні сили Європи на території України. Я вважаю, що це перша платформа для майбутнього створення такої сили - Збройних сил Європи, такої армії, яка в небі, на воді, на суші, з дронами на штучному інтелекті тощо буде спроможна наносити відповідь у разі наступу, неспровокованої росії.
Формат майбутньої міжнародної безпекової присутності в Україні залишається предметом переговорів. Водночас питання гарантій безпеки для України та стабільності в регіоні вже стало головним пунктом міжнародного порядку денного.