75 тисяч переміщених осіб на Буковині: чи легко людям знайти роботу [ Редагувати ]
Від початку повномасштабної війни Буковина прийняла понад 100 тисяч евакуйованих. Нині там зареєстровано 75 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Дехто вже давно інтегрувався, інші ж досі шукають роботу.
Які вакансії пропонують? Чи легко знайти місце праці переселенцям - дізнавалася Ольга Лучек.
У нас уже пів року світла не було, води пів року нема, зв’язку тим більше нема.
Їм довелося покинути рідний дім заради порятунку життя. Це мешканці Краматорська, Покровська та Костянтинівки Донецької області.
Наталія - одна з тих мільйонів українців, кому довелося починати життя з нуля. До Чернівців вона приїхала зі Святогірська Донецької області.
Наталія Бондаренко, переселенка з Донецької області:
Питання безпеки - це було перше питання, що ти в безпеці, діти твої в безпеці, це було головне, чекали, що місяць-півтора і ми поїдемо додому, потім уже зрозуміли, шо нікуди ми не поїдемо, залишимось тут, звичайно, було страшно, важко, знайомих немає, ти в чужому місті, але якось справились з цією бідою. Почала я навчатися, волонтерити почала і шукати роботу почала.
Житло вдалося знайти у Вашківцях на Буковині. А от із роботою спочатку виникли труднощі. У своєму рідному місті жінка була бухгалтеркою, але тут за фахом ніде влаштуватися не могла. Після кількох тренінгів з пошуку роботи вдалося досягти мети - тепер Наталя працює у Вашківецькій міській раді.
Оце моє робоче місце, тут я працюю, тут працюють мої колеги, працюю я тут вже майже три місяці.
Наталія Бондаренко, переселенка з Донецької області:
Звикла до цієї роботи, ознайомлююсь, тому що це робота для мене нова, але нічого вдається, все потрошки вдається.
Цього року понад 700 переселенців звернулися до Чернівецького центру зайнятості в пошуках роботи. З них 50 вже її отримали. Троє людей стали переможцями мікрогрантової програми. Стільком же надали ваучери на навчання і тепер вони можуть змінити фах. За кожного працевлаштованого переселенця роботодавцям передбачена грошова компенсація, та є певні нюанси.
Любов Кожолянко, директорка Чернівецького обласного центру зайнятості:
За кожну внутрішньо переміщену особу один роботодавець може отримати тільки один раз компенсацію, тобто другий роботодавець, якщо працевлаштує ту саму внутрішньо переміщену особу, він вже не має права на таку компенсацію. Якщо раніше 22-23 рік компенсували за 2 місяці мінімальну заробітну плату, то з 24 року ми можемо компенсувати за 3 місяці.
Ситуація на ринку праці в Україні залишається складною. І якщо до повномасштабного вторгнення бракувало вакансій, то тепер став відчутним дефіцит кадрів.
Євгенія Кузенкова, редакторка аналітичних матеріалів порталу Work.ua:
Власне, сьогодні найбільшу кількість вакансій ми бачимо в робітничих спеціальностях, це все, що пов'язане з виробництвом, з робочими професіями. Також традиційно багато роботи у сфері обслуговування, в роздрібній торгівлі, в продажах і також в логістиці. В принципі, оці п'ять названих категорій закривають приблизно 45% від усіх вакансій в Україні.
Роботодавці у галузі обслуговування майже постійно шукають кваліфікованих працівників. Гостро потребують кадрів також транспортна, будівельна та переробна галузі.
Любов Кожолянко, директорка Чернівецького обласного центру зайнятості:
В топі залишаються наші робітничі професії, але з'явилося дуже багато у нас вакансій для таких білих комірців, як ми в себе це називаємо, дуже ми шукаємо бухгалтерів, дуже шукаємо швачок, водіїв, слюсарів, автослюсарів... Тобто різноманітні професії у нас зараз є.
Нині в Україні офіційно зареєстровано понад 100 тисяч безробітних. Експерти переконані, після перемоги ще необхіднішими будуть спеціалісти з будівництва й обслуговування енергетичної інфраструктури, фахівці з водо- та газопостачання. Загостриться також потреба у працівниках соціальної галузі та охорони здоров’я.